A magyar mérgeskígyó titkai – egy veszélyeztetett ragadozó nyomában
„Nem volt elég baja ennek az országnak? Miért pont mérgeskígyót kell védeniük? Nem lenne jobb, ha mondjuk énekesmadarakat tenyésztenének?” – hangzott már el ez a kérdés Halpern Bálint, a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) herpetológusa felé. Ő és kollégái a rákosi vipera, egy veszélyeztetett kígyófaj megmentésén dolgoznak. kulcsfontosságú helyszíneit.
A rákosi vipera, amely a parlagi vipera alfaja, Magyarországon és Erdélyben honos. Bár mérgeskígyónak számít, az emberre gyakorlatilag veszélytelen – marása inkább kellemetlen, semmint ártalmas. Ezzel együtt nagyon ritkán találkozhatunk vele, hiszen rendkívül félénk állat, amelynek populációját az emberi tevékenység jelentősen megfogyatkozott írja a National Geograpic.
Első állomásunk Ócsa, ahol egy gondosan fenntartott gyepterületen találkozunk a kígyóval. Innen a kunpeszéri Viperaközpontba tartunk, amely a Rákosi Vipera Védelmi Program központja. Halpern Bálint elmondja, hogy a program 2004-ben indult, az elsődleges cél a tenyésztés volt. Miután ebben sikereket értek el, a következő lépés az új élőhelyek kialakítása lett.
„A legfontosabb szempont az volt, hogy olyan területeket találjunk, ahol a vipera nem csak megélhet, de jelenlétével nem okoz problémát” – emelte ki.
Az egyik legígéretesebb terület Ócsa mellett található. Az 1970-es években itt még éltek rákosi viperák, de azóta eltűntek. 2018-ban a Duna–Ipoly Nemzeti Park munkatársai javasolták, hogy egy aranyvesszővel benőtt, elhanyagolt részt legeltető állattartással állítsanak helyre, így az ideális élőhellyé válhat. A munkálatok sikerrel jártak, és idén már több példányt is visszatelepítettek ide.
Egyes kígyókba rádiós jeladót ültettek, amelynek segítségével mozgásukat és életmódjukat is nyomon tudják követni.
„Ez az eszköz lehetővé teszi, hogy akkor is megtaláljuk őket, amikor éppen a föld alá húzódtak” – magyarázza Halpern.
A kutató terepjárót vezetve elárulja, hogy az egyre szárazabb időjárás miatt egyre ritkábban kell nehezen járható terepen közlekedniük, de amikor sok eső esik, elengedhetetlen a megbízható terepjáró.
„Sok tapasztalatot szereztünk az évek során arról, mire van szükség egy munkaautóban. Azt pedig különösen élvezzük, hogy a terepjárók ma már nemcsak hatékonyak, hanem kényelmesek is – ez igazán megkönnyíti a mindennapokat” – tette hozzá.
Ezt is érdemes elolvasni:
Szúnyogok segítségével küzdenék le kutatók a maláriát
Egy biológus elárulta, szerinte melyik faj fogja uralni a Földet, miután az emberiség eltűnik
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Habsburg Albert a magyar király, aki anyósa letartóztatásával kezdte uralkodását
A világ leghalálosabb mesterlövésze: Simo Häyhä
A videojátékok váratlan hatással vannak a gyerekek IQ-jára
Hamarosan a Marson élhetünk: meglepő kijelentést tett a szakértő
Te is imádod a chili paprikát? Olvasd el itt a legérdekesebb tudnivalókat
Megújul a Tőzsdepalota, a Szabadság tér egyik legszebb épülete