Apró fekete lyuk nyelt el egy csillagot, a csillagászok pedig az egészet végignézték
Csillagászok egy meglepően gyors és fényes energiakitörést észleltek egy 500 millió fényévre lévő galaxisból.
A sugárzás a negyedik napon érte el csúcspontját, majd gyorsan elhalványult. A kutatók Claudia Gutiérrez vezetésével a Catalina Real-Time Transient Survey (CRTS) és a Gran Telescopio Canarias cslilagvizsgáló megfigyeléseit felhasználva azonosították a jelenséget, amelyet egy csillagot elnyelő kis fekete lyuk okozott. Ez az esemény így rengeteg információval szolgál a csillagok fejlődésébe és a fekete lyukak viselkedésébe.
Apró fekete lyuk kebelezett be egy csillagot
A Universe Today szerint ezek az objektumok óriáscsillagok összeomlásakor jönnek létre, és egy szingularitásnak nevezett végtelenül kicsi pontba sűrűsödik minden tömegük. Az eseményhorizont pedig az a határ, amelyen túl semmi nem juthat ki, és ez veszi körül ezt a pontot. Emiatt szinte láthatatlanok, így nehéz őket közvetlenül megfigyelni, de gravitációs hatásaik, például a környező gázfelhőkre gyakorolt befolyásuk alapján kimutathatók. A fekete lyukakkal kapcsolatban még mindig rengeteg megválaszolatlan kérdés akad, ezért a tudomány intenzíven tanulmányozza őket.
A CRTS 2004-es indulása óta rövid életű jelenségek, például szupernóvák és aszteroidák megfigyelésére használják, hogy jobban megértsék a csillagok életciklusait és a távoli galaxisok viselkedését. A csapat nemrégiben egy rendkívül fényes kitörést észlelt egy tőlünk 500 millió fényévre lévő, a Tejútrendszernél négyszázszor kisebb galaxisban.
Az eseménynek a CSS161010 nevet adták, négy nap alatt érte el maximális fényerejét, majd két és fél nap alatt a felére csökkent. A korábbi megfigyelések során az All-Sky Automated Survey for SuperNovae rendszer is észlelte a jelenséget, amelyek gyors evolúciója miatt az ilyen típusú események vizsgálata általában nehéz.
De hogyan jöttek rá, hogy mi ez?
Gutiérrez csapata részletesen elemezte az adatokat, és hidrogénvonalakat azonosított, amelyek anyagot mutattak a fénysebesség 10%-ával haladva. A hidrogénvonalak változásai hasonlóságot mutattak az aktív galaxismagok, azaz szupermasszív fekete lyukak környezetében látottakkal, de ez esetben nem egy nagy tömegű fekete lyukról volt szó.
Az objektum fényereje két hónap alatt 900-ad részére csökkent, de a vizsgálatok még mindig nagy sebességű, kékeltolódott hidrogéngáz jelenlétét mutatták ki. Ez pedig kizárta a szupernóva eredetét, és arra utalt, hogy egy kisebb fekete lyuk egy csillagot nyelt el.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
9 ezer éve kísérti az emberiséget a szifilisz, most pedig végre kiderülhetett, honnan származik
Különleges leletet találtak az agyaghadsereg katonái között, Kína első császárának sírjánál
Az eredeti Mikulás valójában egy életmentő igazságosztó volt
Karácsony hozta el a nagyszombati csata kuruc vereségét
Mutatunk 10 klassz kirándulóhelyet Magyarországon, ahova a kutyádat is érdemes levinni
Ismered a magyar gótika emlékeit? A keszthelyi Magyarok Nagyasszonya-templom és a vár