A szakértők szerint az emberiség felkészületlenül várja a vulkánkitörést, amely akár az egész emberiséget veszélybe sodorhatja.
Földünk jövőjére egyre több veszély leselkedik, a Daily Star cikkéből most az derül ki, hogy akár egy borzalmas vulkánkitörés is elhozhatja a véget.
Egyre több szakértő arra figyelmeztet ugyanis, hogy a Földnek nincs vészforgatókönyve egy ilyen tragédia esetére, ami 100 éven belül bekövetkezhet. A helyzetet a feltételezések szerint ráadásul tovább rontja a társadalom fosszilis tüzelőanyagoktól való függése.
Klímakáosz közeleg?
Az egyik legismertebb klímakutató, Dr. Markus Stoffel úgy véli, hogy egy ilyen kitörtés „klímakáoszhoz” vezethet, amely hasonló lenne az indonéziai Tambora-hegy halálos kitöréséhez, ami 1815-ben történt. Az incidens 24 köbmérföldnyi gázt, port és sziklát lövellt ki a légkörbe, ez pedig a hőmérséklet veszélyes zuhanását okozta.
Ennek következményeként emberek ezrei haltak meg, a termés elmaradt, és futótűzként terjedtek a betegségek. Ráadásul ha ma valami hasonló történne, az szakértők szerint a társadalom egészségtelen mértékű fosszilistüzelőanyag-függősége miatt még borzalmasabb következményekkel járna.
Káros gázokat enged szabadon a vulkánkitörés
Dr. Michael Rampino geológus kifejtette: “A hatások még rosszabbak lehetnek, mint 1815-ben. A világ most instabilabb.” Vulkánszakértők kutatásai szerint a melegebb légkör gyorsabban terjesztené a kén-dioxid gázt és a szulfát aeroszolokat, ami rosszabbá tenné a hűtő hatást. Dr. Anja Schmidt cambridge-i légkörkutató hozzátette, hogy ezek az apró és fényes részecskék pont megfelelő méretűek ahhoz, hogy a napfényt visszaverjék.
Dr. Stoffel arról is beszélt, hogy a tudósok valójában még csak az elején járnak annak vizsgálatában, hogy pontosan mi is történne egy ilyen esemény során, a bizonytalanság tehát aggasztó mértékű.
Mini jégkorszakot is okozott már
A jégmagokban megfagyott és a régi fagyűrűkbe ágyazott légköri adatokat már sikerült kielemezni. Ezek a mérések pedig arra utalnak, hogy az elmúlt több ezer évben több vulkánkitörés átmenetileg 1-1,5 Celsius-fokkal hűtötte le a bolygót.
Például az 1257-es, “Samalas-esemény” néven is emlegetett pusztító indonéziai kitörés a feltételezések szerint több száz éves „kis jégkorszakot” indított el. A Fülöp-szigeteken a közelmúltban történt tragédia, a Pinatubo-hegy 1991-es robbanása pedig néhány évre 0,5 fokkal hűtötte le a Földet a kén-dioxid koncentráció emelkedése következtében.
Ez is érdekelhet:
Kiemelt kép: depositphotos.com
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Miért mi vagyunk az egyetlen emberi faj?
Kína és Oroszország technológiai együttműködésbe kezd
Felfedeztek egy részecskét, amelynek csak akkor van tömege, ha egy adott irányban halad
Megráz a kilincs és más fémtárgyak? Te tudod, mi az a statikus elektromosság?
Egy kisebb hadsereg számára is elég fegyvert találtak egy vaskori településen
Félelmetes, mennyi vizet használnak a mesterséges intelligencia működtetésére