Hogyan működik a kígyók méregfoga?
A méregfogak számunkra félelmetesek lehetnek, mivel nevükhöz méltóan mérget fecskendeznek be, emellett pedig testnedveket is képesek kiszívni. A leggyakrabban kígyók rendelkeznek vele, de néhány tengeri élőlénynek is van, illetve ott a pókok csáprágója, amely lényegében ugyanezt a funkciót tölti be.
Minden kígyó rendelkezik ezekkel a “fegyverekkel”?
Nem minden kígyónak van azonban méregfoga. Azok, amelyek zsákmányukat megfojtják, mint a boák és a pitonok, nem szorulnak rájuk. Az ezekkel rendelkező fajok pedig három különböző típusba tartoznak. A legnagyobb kígyócsalád, a siklófélék tagjainál a felső állkapocs hátsó részén található egy pár kissé megnyúlt fog.
Azoknál, amelyek mérget termelnek – mivel nem mindegyikük mérgező –, a méreg egy nyitott barázdán keresztül jut el a fog hegyéhez. Ez a felépítés megköveteli, hogy a zsákmány a száj hátsó részébe kerüljön, ami nagyobb állatok esetében vagy védekezéskor nem túl praktikus. Ezért a legtöbb hátsóméregfogas kígyó nem jelent komoly veszélyt az emberre – bár vannak kivételek. Két siklófaj két neves 20. századi herpetológus haláláért felelős – Karl P. Schmidt és Robert Mertens részletesen feljegyezték saját tüneteiket egészen az utolsó pillanatukig.
Mekkora veszélyt jelentenek az emberre?
A veszélyesebb kígyók többségének méregfogai azonban elöl helyezkednek el a szájukban. Ez lehetővé teszi, hogy gyorsan támadjanak, és úgy fecskendezzék be a mérget, hogy nem kell szoros fogást találniuk a zsákmányukon. Sok kígyó egyszerűen csak megsebzi a zsákmányát, majd visszavonul, és később tér vissza, amikor a méreg már kifejtette a hatását. Az elülső méregfogak egy belső csatornán keresztül vezetik a mérget, amely a hegyen nyílik, hasonlóan egy injekciós tűhöz.
Az mérgessiklófélék, például kobrák, tajpánok, bungar-kígyók, mambák és korallkígyók méregfogai rövid, merev felépítésűek. A viperafélék családjának méregfogai pedig még fejlettebbek. Az ő fogaik ugyanis nincsenek rögzítve, hanem a szájpadlásba hajtva helyezkednek el, így hosszabb fogakkal is képesek bezárni a szájukat. A száj kinyitása egy kis csontot mozgat meg a felső állkapocsban, amely előrefordítja a méregfogakat.
Szerencsére a kígyók nem tekintik az embert zsákmánynak, és csak önvédelemből harapnak. Ebben az esetben az ophidiofóbia – a kígyóktól való félelem – egész előnyös tud lenni, mivel segít elkerülni azokat a helyzeteket, amelyek során közel kerülhetünk hozzájuk.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Az új ukrajnai különmegbízott szerint Trump nem fog engedni Ukrajna ügyében
Az Akropolisz helyreállítása is hatalmas károkat okozott
Sok ezer adománynak köszönhetően 12 városban indul a 11. BIDF, az ország legnépszerűbb nemzetközi filmfesztiválja
A második világháború óta keresett királyi ereklyéket találtak meg egy székesegyház falában
A Fekete Lovag műhold – 13 ezer éve figyelnek minket, vagy csak egy Föld körüli űrszikla?
Az utolsó magyarországi boszorkányper vádlottja jó okkal vallotta magát bűnösnek