„Azt mondták, ez csak kiképzés” – Az észak-koreai katonák nem is tudják, hogy háborúban harcolnak Ukrajnában
Zelenszkij szerint az elfogott katonák által a világ „megtudhatja az igazságot” Oroszország szövetségeiről.
Ukrajna elfogott két észak-koreai katonát a harctéren – ez az első ilyen alkalom, mióta az észak-koreai gyalogság megjelent a harctéren. Volodimir Zelenszkij ukrán elnök szerint ez ritka betekintést engedett szerepükbe és Phenjan részvételébe az orosz invázióban, írja a Guardian.
Ritka alkalom
A két katonát a kurszki területen ejtették foglyul, amely azóta heves harcok színhelye, hogy Ukrajna öt hónappal ezelőtt határon átnyúló támadást indított. Zelenszkij elmondta, hogy Ukrajna hozzáférést biztosít az újságíróknak a pároshoz, hogy a világ „megtudhassa az igazságot arról, hogy mi történik”.
A foglyokat Kijevbe szállították, és megfelelő „orvosi ellátásban” részesítették őket sérüléseik miatt – mondta Zelenszkij. Dicsérte az ejtőernyősöket és a taktikai csoportot, amely kimentette őket, mondván: „Ez nem volt könnyű feladat.”
Az orosz erők és az észak-koreai katonák korábban már kivégezték a sebesült észak-koreai katonákat, hogy „eltüntessék” Phenjan részvételének minden nyomát az Ukrajna elleni orosz háborúban – állította.
Az ukrán SBU hírszerző ügynökség kihallgatta a katonákat, akiknek hamis orosz nevet és katonai dokumentumokat adtak. A páros nem beszél idegen nyelveket. Az SBU közlése szerint a dél-koreai NIS hírszerző szolgálat segédkezett. A katonák az első fogságba esett észak-koreaiak, akik túlélték.
Sem Moszkva, sem Phenjan nem ismerte el, hogy észak-koreaiakat vezényeltek volna Ukrajna elleni harcba. A két ország a katonai együttműködés fokozásán dolgozik azóta, hogy Oroszország 2022-ben teljes körű inváziót indított Ukrajnában.
Mi lesz az elfogott katonák sorsa?
Zelenszkij vasárnap kijelentette, hogy kész átadni Phenjan számára az elfogott észak-koreai katonákat az Oroszországban fogva tartott ukrán hadifoglyok hazatéréséért cserébe. Hozzátette, hogy „kétségtelenül lesznek még” Kijev által foglyul ejtett észak-koreai katonák, számolt be róla a The Moscow Times.
„Azoknak az észak-koreai katonáknak, akik nem kívánnak visszatérni, más lehetőségek is rendelkezésre állhatnak” – mondta Zelenszkij. Azok az észak-koreaiak, akik „közelebb akarják hozni a békét azzal, hogy koreai nyelven terjesztik az igazságot erről a háborúról, megkapják ezt a lehetőséget.”
Az ukrán elnök egy videót tett közzé a két észak-koreai fogollyal folytatott kihallgatásról, akik közül az egyik egy emeletes ágyban fekszik, a másik pedig az ágyban ülve, az állkapcsa körül kötéssel.
Az egyik férfi hallható, amint tolmácson keresztül beszél egy ukrán tisztviselővel, aki lefordított kommentárokban azt mondja, hogy nem tudta, hogy háborúban fog harcolni Ukrajnával, és hogy a parancsnokai „azt mondták neki, hogy ez csak kiképzés”.
Egy másik videóban látható interjúkban a két férfi egyike azt mondta, hogy vissza akar térni Észak-Koreába, míg a másik kezdetben azt mondta, hogy Ukrajnában akar maradni, de később hozzátette, hogy „ha szükséges”, hazatérne, írja a Guardian.
Oroszország szövetségesei
Zelenszkij szerint Putyin „nem tudna boldogulni Phenjan katonai támogatása nélkül”. „A világon nem maradhat kétség afelől, hogy az orosz hadsereg függ az Észak-Korea által nyújtott katonai segítségtől” – mondta Zelenszkij. A múlt hónapban azt mondta, hogy közel 3000 észak-koreai katona „halt meg vagy sebesült meg” Oroszországért harcolva. Szöul ezt a számot 1000-re tette.
Oroszország elmélyítette együttműködését Iránnal is. Teherán biztosítja a kamikaze drónokat, amelyeket az ukrán városok elleni éjszakai támadásokhoz használnak. Kína nem nyújt közvetlen katonai segítséget, de fontos diplomáciai szövetséges, és mikroelektronikai alkatrészeket szállít, amelyeket széles körben használnak az orosz fegyverrendszerekben.
Ez is érdekelhet:
- Trump már korábban beszélhet Putyinnal, mint vártuk
- Egyre csak lassul az orosz hadigépezet, miben bízhat még Putyin?
- A Kreml nyitott a Putyin-Trump találkozóra
Kiemelt kép: depositphotos.com
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Drasztikusan csökkent az állami férőhelyek száma ezeken az egyetemeken
Miért néznek a fiatalok annyi megtörtént bűnesetet?
A Lánchíd tervrajza alapján egy teljesen másik híd épült meg
115 ezer éves emberi lábnyomokat találtak, ráadásul meghökkentő helyszínen
Horogkeresztet ábrázoló pörgettyűt találtak Norvégiában
1919-ben a románok megszállták Budapestet