Együttáll majd valaha mind a 8 bolygó? Jegyezd fel a naptárba 2492. május 6-át
A csillagászat szerelmesei izgalmas eseményre készülhetnek rögtön az év elején, hiszen hat bolygó látványos együttállása figyelhető majd meg az éjszakai égbolton. Ez a ritka égi jelenség, amelyet “bolygóparádénak” is neveznek, január 21-én éri el csúcspontját, amikor a Mars, Jupiter, Uránusz, Neptunusz, Vénusz és a Szaturnusz egy vonalban látszik majd az égbolton.
Az együttállás során négy bolygó – a Mars, Jupiter, Vénusz és Szaturnusz – szabad szemmel is jól látható lesz, míg az Uránusz és a Neptunusz megfigyeléséhez erős távcsőre lesz szükség. A Discover Magazine szerint a legjobb megfigyelési időpont közvetlenül naplemente után lesz, amikor az ég már elég sötét, de a bolygók még a horizont felett tartózkodnak. Fontos megjegyezni, hogy bár a bolygók egy vonalban tűnnek fel az égbolton, valójában nem állnak egy egyenes vonalban a térben. Ez csupán egy optikai illúzió, amit a Földről látunk így, a bolygók pedig továbbra is hatalmas távolságokra keringenek egymástól a Nap körül.
Különleges bolygóegyüttállás
A januári együttállás után egy még különlegesebb esemény várható február 28-án, amikor mind a hét bolygó – Szaturnusz, Merkúr, Neptunusz, Vénusz, Uránusz, Jupiter és Mars – egyszerre lesz látható az égen. Ez az úgynevezett “nagy bolygóegyüttállás” rendkívül ritka jelenség, írja az IFLScience. Bár a bolygók teljes együttállása, amikor tökéletes egyenes vonalat alkotnak, gyakorlatilag soha nem fordul elő, a mostani jelenség így is lenyűgöző látványt nyújt. Az is elég ritka, hogy az összes bolygó a Nap egyazon oldalán álljon, ez nagyjából ezerévente egyszer fordul elő, utoljára Kr. u. 949-ben történt. A legközelebbi alkalom, amikor az összes bolygó együttáll majd, 2492. május 6-án lesz.
Az együttállások nem befolyásolják a Föld gravitációját és nem okoznak természeti katasztrófákat, ahogy azt néhány tévhit állítja. Ezek egyszerűen csodálatos égi jelenségek, amelyek lehetőséget adnak az embereknek, hogy megcsodálják univerzumunk szépségét és összetettségét. A bolygóparádé megfigyeléséhez érdemes sötét, fényszennyezéstől mentes helyet keresni, és ha lehetséges, távcsövet vagy binokuláris távcsövet használni a halványabb bolygók észleléséhez. Ne feledjük, ez egy ritka alkalom arra, hogy egyszerre csodálhassuk meg naprendszerünk több bolygóját is az éjszakai égbolton!
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
A régmúlt tengeri ragadozói ma kardszárnyú delfineket nassolnának
A régi Erzsébet híd – 80 éve robbantották fel a világ egyik legszebb és legnagyobb lánchídját
Római kori átoktáblákat tártak fel egy franciaországi temetkezési helye
Trump emberei szerint hónapokra vagyunk az ukrajnai békétől
Lehet, hogy újra kell gondolnunk, hogyan keletkezett az élet?
A legjobban várt videojátékok 2025-ben