Amerikai nukleáris hajó járőrözik Kína partjainál
A USS Carl Vinson repülőgép-hordozó hajó a Dél-kínai tengeren tevékenykedik.
Az Egyesült Államok nukleáris meghajtású repülőgép-hordozója a múlt héten hadgyakorlatot folytatott szövetségesével, a Fülöp-szigetekkel a vitatott dél-kínai-tengeri térségben, miközben Kína „harckészültségi” járőrözést hajtott végre.
A USS Carl Vinson tavaly december vége óta tevékenykedik a Dél-kínai-tengeren. F-35C lopakodó repülőgépekkel, az amerikai haditengerészet legnagyobb képességű vadászrepülőgépével van bevetésen.
Ritka és fontos hajó
A USS Carl Vinson a harmadik Nimitz-osztályú, nukleáris meghajtású repülőgép-hordozó, és egyike a haditengerészet jelenleg mindössze 11 üzemképes repülőgép-hordozójának. A tengerészek munkája rendkívül változatos a Vinson fedélzetén, magyarázzák az amerikai haditengerészet honlapján. Körülbelül 3000 férfi és nő alkotja a hajótársaságot, és ők tartják működésben a repülőgép-hordozó minden részét. Az ételek elkészítésétől kezdve a fegyverek kezelésén át az atomreaktorok karbantartásáig mindent ők csinálnak. További 2000 tengerész alkotja a légi szárnyat: ők azok az emberek, akik a hajón lévő repülőgépeket vezetik és karbantartják.
A hajó névadója, Carl Vinson 50 éven át volt az Egyesült Államok képviselőházának tagja, 29 éven át a képviselőház haditengerészeti ügyekkel és fegyveres szolgálatokkal foglalkozó bizottságának elnöke. Vinson volt az úgynevezett „Vinson-törvények” fő támogatója, amelyek az 1940. évi kétóceáni haditengerészeti törvényben csúcsosodtak ki, amely a második világháborúban a haditengerészet hatalmas hajóépítési erőfeszítéseit biztosította.
Mit keres a Carl Vinson Kínánál?
Kína igényei a Dél-kínai-tengeren szinte az összes tengeri területre kiterjednek, de átfedésben vannak a szomszédos országok, köztük a Fülöp-szigetek igényeivel, és gyakran vízi összecsapásokhoz vezettek. Manila Washington szövetségese, mivel mindkét fél kölcsönös védelmi szerződést tart fenn.
Az amerikai hetedik flotta közölte, hogy a Carl Vinson Carrier Strike Group, amelyhez egy cirkáló és két romboló, valamint egy P-8A tengeri járőrrepülőgép is tartozik, szombaton kétnapos tengeri együttműködési tevékenységet (Maritime Cooperative Activity, MCA) fejezett be a Fülöp-szigeteki fegyveres erőkkel.
Az MCA ötödik ismétlése a tengeri együttműködést és koordinációt erősítette meg – közölte a Fülöp-szigeteki hadsereg, amely két hajót és két vadászgépet mozgósított kommunikációs és manővergyakorlatokra, valamint légi harci kiképzésre.
Az MCA kiemelte a Fülöp-szigeteki partnerrel a tengeri területen régóta fennálló partnerséget, mondta az amerikai hetedik flotta, bemutatva a „kollektív elkötelezettséget” az együttműködés megerősítése iránt a szabad és nyitott indo-csendes-óceáni térség támogatása érdekében.
A Fülöp-szigeteki hadsereg szerint az MCA-t Palawan közelében hajtották végre, amely az ország legnyugatibb tartománya a Dél-kínai-tengeren, Manila 200 tengeri mérföldes kizárólagos gazdasági övezetébe eső vizeken.
Több nemzet is igényt tart a vizekre
Miközben az amerikai és a Fülöp-szigeteki hadsereg gyakorlatozott a Dél-kínai-tengeren, a kínai hadsereg tengeri és légi egységekkel járőrözött a térség egy meg nem nevezett pontján – közölte közleményében a Népi Felszabadító Hadsereg Déli Színházi Parancsnoksága, amelyről a Newsweek számolt be.
A járőrözések célja a regionális béke és stabilitás fenntartása volt a Déli Színházi Parancsnokság szerint, amelynek felelősségi területe a Dél-kínai-tengerre terjed ki. „Minden olyan katonai tevékenység, amely megzavarja a Dél-kínai-tengert, ellenőrzés alatt áll” – közölték.
Az amerikai haditengerészet ellentengernagya, Michael Wosje, a Carl Vinson hordozó csapásmérő csoport parancsnoka elmondta: „Az USA és a Fülöp-szigetek vasszigorú szövetségesek. Tengeri nemzettársakként közös célunk a szabad és nyitott Indo-csendes-óceáni térség, biztosítva a tengerekhez való hozzáférést.”
Romeo Brawner Jr. fülöp-szigeteki tábornok, a Fülöp-szigeteki fegyveres erők vezérkari főnöke elmondta: „Ez az MCA kulcsfontosságú eleme a védelmi együttműködés megerősítésére irányuló folyamatos erőfeszítéseinknek. Minden egyes hadgyakorlattal egyre felkészültebbek és hatékonyabbak leszünk az előttünk álló kihívások kezelésében.”
Az Egyesült Államok valószínűleg még ebben az évben újabb MCA-t hajt végre a Fülöp-szigetekkel. Azt még nem tudni, hogy Manila tart-e hasonló tevékenységeket az Egyesült Államok szövetségeseivel, például Japánnal és Ausztráliával.
Ez is érdekelhet:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Világháborút robbant ki Kim Dzsongun a dél-koreai káoszt kihasználva?
Alig látható motívum fut végig Budapest épületein
Meglepő helyről származnak Nagy Sándor világhírű portréjának darabjai
A magyar rendező 14 filmjét megvette világforgalmazásra egy francia filmgyár
Biden alatt majdnem kitört a nukleáris háború Medvegyev szerint
Tudtad, hogy a becsapódás után másért haltak ki a dinoszauruszok?