Elképesztő eseményen ment keresztül egy galaxis, a csillagászok pedig lencsevégre kapták
Ha két galaxis összeütközik, a folyamat, csak úgy, mint egy vízbe dobott kő, fodrozódást hoz létre, és éppen ez történt a Bullseye-galaxissal, amely a NASA Hubble űrtávcsöve és a hawaii Keck Obszervatórium megfigyeléseinek középpontjában áll.
A Yale Egyetem kutatócsoportja Imad Pasha vezetésével kilenc látható gyűrű alakú fodrozódást azonosított a hivatalosan LEDA 1313424 néven ismert galaxis szerkezetében, amely nagyjából 567 millió fényévre van a Földtől, és a Halak csillagképben található. Az ütközésnek köszönhetően a Bullseye lett a legtöbb megfigyelt gyűrűvel rendelkező galaxis, ugyanis korábban az ilyen objektumok legfeljebb két vagy három gyűrűt produkáltak, írja a Universe Today.
Rekorder galaxis lett a Bullseye-ból
Pasha sajtóközleményében leírja, hogy szerencsés felfedezésről van szó, mivel éppen egy földi képalkotó felmérést vizsgált, amikor meglátott egy galaxist több, tiszta gyűrűvel, ami azonnal elterelte a figyelmét. A Hubble Advanced Camera for Surveys kamerája által rögzített képen nyolc különálló gyűrűt lehetett felfedezni, a kilencediket pedig a Keck-obszervatórium adatai alapján azonosították. Az utólagos megfigyelések segítettek a csapatnak abban is, hogy kiderítsék, melyik objektum ment át a magján.
A kutatók véletlenül találtak rá
A kutatók szerint a friss kép előtt 50 millió évvel a kék törpe áthatolt a magján. Bár a két galaxist 130 ezer fényév választja el egymástól, egy vékony gázcsík még mindig összeköti őket. Pieter G. van Dokkum, a tanulmány társszerzője szerint „nagyon különleges pillanatban kaptuk lencsevégre a két objektumok, mivel nagyon szűk az az ablak a becsapódás után, amikor egy ilyen galaxisnak ennyi gyűrűje van. A kék törpe becsapódása a galaktikus anyagot befelé és kifelé is mozgásba hozta, ami a hullámok vonalai mentén több csillagkeletkezési hullámot indított el, szinte pontosan úgy, ahogy a modellek megjósolták.
A modellek szerint a Bullseye első két gyűrűje gyorsan alakult ki, és szélesebb körökben terjedt el. A további gyűrűk kialakulásának időzítése eltolódott, ahogy a kék törpe végigszántotta a nagyobb galaxis magját. A kutatócsoport azt gyanítja, hogy a galaxisnak valaha volt egy tizedik gyűrűje is, de az kifelé nézett, és már nem észlelhető. Ez a gyűrű akár háromszor olyan messze is lehetett, mint a Hubble-képen látható legszélesebb gyűrű.
Mi sem fogjuk megúszni
A Tejútrendszerhez képest a Bullseye meglehetősen nagy “céltábla”, ugynanis szélessége körülbelül 250 ezer fényév, szemben a Tejútrendszer 100 ezer fényévével. Több milliárd év múlva azonban a Tejútrendszer és a szomszédos Androméda-galaxis is összeütközik, de a számítógépes szimulációk szerint ennek az ütközésnek a dinamikája sokkal összetettebb lesz, mint egy tóba dobott kavics.
Szerencsére a csillagászoknak nem kell évmilliárdokat várniuk arra, hogy újabb pontszerű galaktikus ütközéseket láthassanak. Dokkum szerint „amint a NASA Nancy Grace Roman űrtávcsöve megkezdi működését, sokkal könnyebben fognak érdekes objektumok előbukkanni.” „Megtudjuk majd, hogy valójában milyen ritkák ezek a látványos események.”
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Új betűket olvastak ki egy tekercsből, amelyet a Vezúv majdnem 2000 éve elpusztított
Hamarosan számos új helyszínre juthatunk el a Budapest Airportról
Budapest a világ 50 legjobb városa között a Time Out listáján
Putyin parancsnokai állítólag öngyilkosságra kényszerítik saját katonáikat
Oroszpárti román elnökjelölt Georgescu ismét támadásba lendült a magyarság ellen
A Nagy Piramis: már a későbbi ókori tudósoknak sem sikerült megválaszolni, hogy kik, hányan, hogyan és miért építették