Újabb szomorú egészségügyi statisztika: Magyarország ezúttal listavezető az EU-ban
Magyarországon a rák az egyik legsúlyosabb egészségügyi probléma, amely az egész társadalmat érinti. Egy friss Európai Uniós jelentés szerint hazánkban a legmagasabb a daganatos betegségek miatti halálozás aránya az EU-tagállamok között, ami riasztó képet fest az ország egészségügyi helyzetéről.
Rosszul festenek a magyarországi adatok
Az adatok szerint hazánk különösen rossz helyzetben van az Európai Unión belül, mivel itt a legnagyobb a daganatos betegségek miatti halálozás aránya. A férfiak kétszer nagyobb arányban érintettek, mint a nők. Bár 2011 és 2021 között mindkét nem esetében csökkenés volt megfigyelhető, így sem sikerült felzárkóznunk a hasonló gazdasági helyzetű tagországokhoz.
A statisztikák nemcsak kedvezőtlen tendenciákat mutatnak, hanem egy rendszerszintű problémára is rámutatnak, amely több tényezőre, például az életmódbeli szokásokra és az egészségügy állapotára vezethető vissza.
Mi ennek az oka?
A lakosság körében az egészségtelen életmód komoly kockázati tényezőt jelent a rák kialakulásában. Az Index szerint a dohányzás és az alkoholfogyasztás aránya az EU-átlag felett van, miközben az elhízás és a túlsúly is egyre nagyobb problémát jelent. Jelenleg a felnőttek 58%-a túlsúlyos vagy elhízott, ami rendkívül magas arány, miközben más uniós országokban ezen a téren csökkenő tendencia figyelhető meg.
A helyzethez az egészségtelen táplálkozás is hozzájárul, hiszen rendkívül kevés gyümölcsöt és zöldséget fogyasztunk. Hosszú távon a helytelen életmód nemcsak az egyének várható élettartamát csökkenti, hanem hatalmas terhet ró az egészségügyi ellátórendszerre is.
Nemcsak az idősebb korosztály érintett
A daganatos megbetegedések kialakulásának kockázata már a fiatalabb korosztályokban is egyre nagyobb problémát jelent. A 15 évesek körében a túlsúlyosak aránya 2014-ben még 19% volt, míg 2022-re 25%-ra emelkedett.
Bár az elmúlt években szigorították a dohányzás visszaszorítására irányuló intézkedéseket, ezek hosszú távú hatása korlátozott maradt. A fiatalok egészségtelen életmódja, beleértve az ülő életmódot, a cukros és zsíros ételek túlzott fogyasztását, valamint káros függőségeket, a jövőben még súlyosabb következményekkel járhat, mivel a rák kialakulásának kockázata már fiatal korban megnövekszik.
Korai felismerés és az egészségügy helyzete
A daganatos betegségek korai felismerése jelentősen növelheti a túlélési esélyeket, ennek ellenére Magyarországon egyre kevesebben vesznek részt szűrővizsgálatokon. A mellrák- és méhnyakrákszűrésen megjelenők száma csökken, ahogyan a már eleve rendkívül alacsony vastagbélszűrési részvételi arány is visszaesett.
Ennek következtében a daganatos betegségeket sok esetben már előrehaladott állapotban diagnosztizálják, amikor a kezelés sokkal nehezebb és kevésbé hatékony. A szűréseken való alacsony részvétel mögött több tényező állhat, például a lakosság tájékozatlansága, az egészségügyi rendszer terheltsége, valamint az emberek félelme vagy közömbössége. A korai felismerés elmaradása tovább súlyosbítja a helyzetet, hiszen sok olyan daganatos megbetegedés, amely időben felfedezve jól kezelhető lenne, végül halálos kimenetelűvé válik.
Vannak jó hírek is
Pozitívum ugyanakkor, hogy az ötéves túlélési arány növekedett, ami arra utal, hogy a daganatos betegek kezelése Magyarországon is javult. Emellett növekedett a diagnosztikai és kezelési eszközök száma, például egyre több CT és MRI berendezés áll rendelkezésre, de az ország továbbra is elmarad az EU-átlagtól.
A legnagyobb problémát azonban nem a technikai felszereltség, hanem a szakemberhiány jelenti. Magyarországon kevés az onkológus és szakápoló, ami komoly kihívások elé állítja a daganatos betegek ellátását. A túlterhelt egészségügyi dolgozók és az orvoshiány gyakran hosszú várólistákhoz és rosszabb ellátási körülményekhez vezetnek.
A tüdőrák, a vastagbélrák és a mellrák különösen gyakoriak Magyarországon. A tüdőrák a leggyakoribb halálok, 2021-ben 100 ezer főre vetítve 78 haláleset történt emiatt, míg a vastagbélrák esetében ez az arány 50, a mellráknál pedig 23 volt.
Bár az elmúlt évtizedben enyhe csökkenés mutatkozott ezen betegségek előfordulásában, Magyarország továbbra is az EU élén áll a rák miatti halálozás tekintetében. A koronavírus-járvány tovább rontotta a helyzetet, mivel számos tervezett szűrővizsgálat elmaradt, ami késői diagnózisokhoz és súlyosabb betegségprognózisokhoz vezetett.
Ha ezt a cikket angolul is szeretnéd elolvasni vagy megosztani, kattints ide: Daily News Hungary
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
A dinoszauruszok korát csodálhatjuk meg hamarosan a Biodómban
Évmilliárdokkal ezelőtt a Szaturnusz megmentette a Naprendszer belső bolygóit a biztos haláltól
Trump koncentrációs táborrá alakítja az USA legszörnyűbb börtönét?
Budapest amerikai emlékművei – vajon ismered mindet?
Annyi radioaktív folyadékot ivott ez a férfi, hogy szó szerint leesett az állkapcsa
Ezt rejtette Gábriel arkangyal szobrának időkapszulája