A Fülöpházi homokbuckák, vagy más néven Fülöpházi nagybuckák, Magyarország egyik kiemelkedő természeti területe. Ez a különleges futóhomokzóna a Kiskunsági-homokhát része, amely 1975 óta a Kiskunsági Nemzeti Park védett területéhez tartozik. A homokbuckák Fülöpháza nyugati határában, Kecskeméttől mintegy 20 kilométerre nyugatra helyezkednek el. A terület nagysága 19,92 km², amely 1992 hektárt ölel fel.
A Fülöpházi homokbuckák 117 és 130 m közötti tengerszint feletti magasságban fekszenek. A terület közelről tanulmányozva kiderül, hogy az apró szemcséjű futóhomok 9-10 m mélyen helyezkedik el, erre pedig 1-9 m vastagságban finomhomokos lösz réteg települt. A homokbuckák felső 5-30 cm-es rétegét a szél által befújt futóhomok alkotja. A legnagyobb szemcseméret 0,8 mm, átlagos szemcsemérete pedig 0,1-0,5 mm között mozog.
A homokformálódás különféle morfológiai jelenségei is megfigyelhetők a területen, így homoktaréjok, homokdriftek, patkó alakú buckák, amelyek a szél munkája által ma is mozgásban vannak. A legnagyobb buckák 20-25 m magasak, mozgásuk évente 0,5-1,0 m közötti.
Növényvilág a homokbuckákon
A homokbuckák jelentős része már megkötött, ahol a homoki csenkeszes növénytársulás az uralkodó. Az értékesebb növényfajok között megtalálható:
- Heverő naprózsa (Fumana procumbens)
- Kései szegfű (Dianthus serotinus)
- Homoki vértő (Onosma arenaria)
- Pusztai árvalányhaj (Stipa pennata)
- Közönséges csikófark (Ephedra distachya)
- Kék szamárkenyér (Echinops ritro subsp. ruthenicus)
Állatvilág
A terület gazdag madárfajokban, köztük:
- Ugartyúk (Burhinus oedicnemus)
- Parlagi pityer (Anthus campestris)
- Európai szalakóta (Coracias garrulus)
- Búbas banka (Upupa epops)
- Kis őrgébics (Lanius minor)
A hüllők közül a homoki gyík (Podarcis tauricus) fordul elő gyakrabban.
Szappanos-szék Tó
A buckáktól keletre egykoron a Szappanos-szék tó (vagy Szappan-szék tó) terült el, amely a legsósabb magyarországi tavak egyike volt, 70 000 mg/l sótartalommal (1976). Az ezredforduló után a talajvízszint csökkenése miatt a tó medrében csak időszakosan, csapadékos időben van víz, sótartalma pedig jelentősen csökkent (598 mg/l, 2004).
Természetvédelem
A Fülöpházi homokbuckák HUKN 20011 kódszám alatt kiemelt jelentőségű természetmegőrzési terület. A Kiskunsági Nemzeti Park egyik legfontosabb ökológiai egysége, amelyet folyamatos kutatások és védelmi programok segítenek megőrizni.
A homokbuckák természeti értéke kiemelkedő, hiszen ritka növény- és állatfajok találnak itt menedéket. A terület egyedülálló ökológiai rendszere hozzájárul Magyarország biodiverzitásának megőrzéséhez, és értékes kutatási lehetőségeket nyújt a természettudományok számára.
Ezeket a cikkeket is érdemes elolvasni:
Magyarország bunkerjei, avagy milyen titkok rejtőznek a föld alatt?
A felújított Corvin Áruházban szálloda és gasztronómiai központ nyílik 2025-ben
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Az amerikai külügyminiszter szerint néhány nap alatt magára hagyják Ukrajnát, ha nem történik előrelépés a békéért
A világ legrégebbi piramisát lehet, hogy nem emberek építették
Egy új kutatás szerint elfelejthetjük a sötét anyagot, de még a sötét energiát is
Megerősíti kétoldali együttműködését Magyarország és Marokkó
Középkori zarándokok graffitiztek oda, ahol Jézus elfogyasztotta az utolsó vacsorát
Most már valóban megszülethet az USA és Ukrajna jözött az ásványkincsekről szóló megállapodás