Tudtad, hogy van ‘busójárás’ Bulgáriában is?
Misztikus maszkok, ősi rituálék és felejthetetlen élmények várnak Bulgária legkülönlegesebb téli fesztiválján. Tudd meg, miben rejlik a Kukeri varázsa, és miért érdemes neked is felfedezni!
Ősi trák rítusok nyomában
A Kukeri hagyomány az ókori trák időkből ered, amikor a rituális táncokkal és maszkos felvonulásokkal a gonosz szellemeket űzték el, miközben termékenységi áldásokat kértek a földekre és az emberekre – magyarázza az ExUtopia.com. A fesztivál kulcsfontosságú eleme a jelmezes felvonulás, amelyen hatalmas, gyakran ijesztő maszkokat és színes, díszes ruhákat viselő résztvevők vonulnak fel, miközben hangos kolompokkal és dobokkal keltik fel az érdeklődést. A Kukeri maszkok nemcsak esztétikai szerepet töltenek be, hanem szimbolikus jelentéssel is bírnak. Az állati motívumokkal díszített maszkok a természet erejét hivatottak megjeleníteni, míg az élénk színek a bőséget és az életkedvet szimbolizálják.
Kukeri costumes are incredible pieces of folk art and are a unique glimpse back in time because the tradition of the kukeri is quite old, so old, in fact, that we don’t know when it started. Some estimates even suggest that the kukeri originated more than 4,000 years ago. While they’re pagan in origin, the kukeri now appear around important Christian holidays. In some areas of Bulgaria, you can find the kukeri between Christmas and the Epiphany (January 6), and in other areas, the kukeri come the Sunday before Lent.
A busójárás és a kukeri: Két kultúra találkozása
A Kukeri fesztivál különösen érdekes lehet a magyar olvasók számára, mivel számos párhuzam vonható közé és a magyarországi Mohácson tartott busójárás között. Mindkét esemény az év eleji téli hidegűző hagyományokhoz kapcsolódik, amelyek célja a tavasz köszöntése és a gonosz ártó szellemek elűzése. Akárcsak a Kukeri esetében, a busók is díszes, kézműves maszkokat és szőrös ruhákat viselnek, miközben zenével és tánccal szórakoztatják a közönséget.
Ahogy láthatjuk, a kukeri viseletek a népművészet hihetetlen darabjai, és egyedülálló pillantást engednek az időben, mivel a kukeri hagyománya egyes becslések szerint több mint 4000 évvel ezelőtt keletkezett. Bár eredetileg pogány eredetűek, a kukeri ma már a fontos keresztény ünnepek környékén jelenik meg. Bulgária egyes területein a kukeri karácsony és az Epifánia (január 6.) között, más területeken pedig a nagyböjt előtti vasárnapon jelenik meg.
A busójárás minden évben torkos csütörtökön kezdődik, és húshagyó kedden fejeződik be. Mohácson ilyenkor megáll az élet, minden a busókról, a sokac lányokról és a jankelékről szól. Idén február február 27-től március 4-ig tart a Busójárás, és a két kiemelt felvonulást március 2-án, vasárnap, és március 4-én, kedden tartják meg a Baranya megyei városban.
Télbúcsúztató kavalkád: Surva 2025
![kukeri](https://hellomagyar.hu/wp-content/uploads/2025/02/kukeri.webp)
Maszkot viselő, kukerinek nevezett táncosok vonulnak fel a Szurva fesztiválon a Szófiától mintegy 30 kilométerre fekvő Pernik városában 2025. január 25-én. Fotó: MTI/AP/Valentina Petrova
A Pernikben megrendezett Surva fesztivál a Kukeri hagyomány legnagyobb és leglátványosabb eseménye, amelyet 2025-ben január 24. és 26. között tartottak. A rendezvény során nemcsak a helyi hagyományőrző csoportok, hanem nemzetközi fellépők is bemutatkoznak, így a fesztivál valódi kulturális kavalkáddá válik. A fő attrakció a maszkos felvonulás, amelyet tűzijáték, zene és gasztronómiai programok egészítenek ki. Aki tehát a tradíció és a szórakozás egyedi keverékére vágyik, annak érdemes ellátogatnia erre a különleges eseményre. Bővebb információ a Private Guide Bulgaria oldalán.
Múlt és jelen
A Kukeri fesztivál nemcsak Bulgária kulturális örökségének meghatározó része, hanem egy olyan esemény, amely hidat képez a múlt és a jelen között. Akárcsak a magyar busójárás, ez a fesztivál is azt üzeni, hogy a hagyományok és a közösség ereje ma is összetartó kapocs lehet. Ha szeretnél része lenni ennek az egyedülálló élménynek, a Pernikben tartott Surva fesztivál tökéletes alkalom erre.
Te is várod a farsangot? Hangolódj tovább:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
50-nel magasabb IQ-ja volt, mint Einsteinnek, mégis borzalmas életét élt
Trump: Ukrajna egy napon orosz lehet
Így néz ki egy ember 1000 év múlva – a tudósok megdöbbentő jóslatai
Római kori titkok a Balaton körül: a tó stratégiai, gazdasági jelentősége és rejtett kincsei
Rijád a szárnyaló modernitás és az ősi tradíciók lenyűgöző ötvözete – Szaúd-Arábiában jártunk
Programajánló: Furmint Február Nagykóstoló, ahol 200 furmint tétel kóstolható