A Várnegyed „nemlétező” palotája hamarosan újra megnyílik a nyilvánosság előtt – a József főhercegi palota
A Budai Vár egyik legizgalmasabb történetéről maradtál le, ha eddig nem hallottál a József főhercegi palotáról. De nem szégyen, ha nem láttad.
A József főhercegi palota újjáépítése a tervek szerint halad, jelentette be a Nemzeti Hauszmann Program Facebookon. Jelenleg a homlokzati elemek felhelyezése és a tetőzet véglegesítése zajlik.
Újjáépülnek az évtizedes romok
Az évtizedekig romos terület helyén már eredeti magasságában áll József főherceg újjászülető palotája. A szerkezetépítés befejezését követően tavaly kezdődött a tetőzet kialakítása, a munka részeként összesen 3000 négyzetméter felületű, bádogelemekből álló rombuszfedést, valamint kettős állókorcos bádogfedést kapott. A tetősíkok találkozásánál a szakemberek már felhelyezték az épület igazi ékeit, a horganylemezből készült, lángmotívumokban végződő gerincelemeket és végső helyükre illesztették a csúcsdíszeket is.
A József főhercegi palota újjászületésének egyik legérdekesebb szakasza, a homlokzati elemek felhelyezése is javában tart. Az épület lábazatára hagyományos eljárással rögzítették a faragott mészköveket, a lábazatok fölé azonban egy új technológiával, nagy teherbírású tartókonzolokra szerelt, átszellőztetett és könnyített burkolati rendszert szerelnek. A homlokzaton már láthatóak az oroszlánbőr mintázatú ornamentikák, a maszkkal és szalagdísszel mintázott ablakparapetek, a szárnyas oroszlánok, sasok és sarokcsúcsdíszek, valamint az ívsoros párkányok is.
József Károly főherceg palotája a korábbi Teleki-palota átépítésével 1906-ra készült el Korb Flóris és Giergl Kálmán tervei alapján historizáló stílusban. Az épület Budapest 1944-45-ös ostroma idején súlyos, de nem végzetes sérüléseket szenvedett, ennek ellenére hosszas lepusztulás után 1968-ban felrobbantották. A felújítás vezetői elmondták, az épület külső homlokzatát és tetőzetét az eredeti terveket követve állítják helyre. A belső terek közül újjászületik a páratlan szépségű díszlépcsőház és az emelet magasságú díszterem is, melyeket korhű megjelenéssel, de a 21. század kihívásainak megfelelő technikával 2026-ra építenek újjá.
A József főhercegi palota az Alkotmánybíróság otthona lesz, építészeti értékei révén pedig újra szerves részévé válik Budapest látképének.
![József főhercegi palota Nemzeti Hauszmann Program](https://hellomagyar.hu/wp-content/uploads/2025/02/jozsef-fohercegi-palota.jpg)
Kép: Nemzeti Hauszmann Program Facebook
A József főhercegi palotában mindenféle lakók megfordultak már
Az épület helyén katonai ütegállás működött, mielőtt 1787-ben a hadsereg elárverezte, írja a PestBuda. Teleki József ugoccsai főispán, koronaőr vásárolta meg, titkárának, Cornides Dánielnek, a pesti egyetem tanárának javaslatára. Teleki U-alaprajzú, kétszintes, 12 lakásos bérpalotát építtetett itt, Anton Fisches pozsonyi építész tervei alapján. 1789-ben készült el, ekkor kapta sokáig használt nevét, a Teleki-palotát. 1857-ben a császári kincstár vásárolta meg, és Albert főherceg tábornagynak utalta ki, aki 1851–59 között Magyarország katonai főkormányzója volt.
A kiegyezés után átmenetileg a Belügyminisztériumot helyezték el a Teleki-palotában. 1869–70-ben a honvéd vezérkar igényeinek megfelelően átépítették, kibővítették, Frey Lajos és Kauser Lipót tervei alapján. József Károly Lajos főherceg, a Magyar Honvédség főparancsnoka 1873-ban ide költöztette az új Honvéd Főparancsnokság hivatalait. A Szent György tér és a Dísz tér között 1889-re megépült az új Magyar Királyi Honvédelmi Minisztérium, a hivatalokat átköltöztették, a Teleki-palotát József Károly Lajos főherceg megvásárolta a Kincstártól a maga számára. 1902-ben átépíttette és kibővíttette a palotát. Ekkor kapta saroktornyait, és a nyugati homlokzat keleties díszeit
Az első és a második világháború alatt a palotát József Károly Lajos fia, József Ágost főherceg lakta családjával. Budapest ostroma során a főhercegi család Nyugatra menekült, az épület nyugati homlokzatát több belövés érte. Korabeli szakvélemények szerint a sérülések javíthatóak lettek volna. A romeltakarítási munkák idején ipari tanulók szállása és munkásétkezde volt, majd 1953-ban kiürítették. Sokáig üresen állt, az 1960-as években filmfelvételek céljából felgyújtották. 1968 júniusában a leromlott állapotú József főhercegi palotát felrobbantották, a romokat az alapokkal együtt lebontották és eltakarították. Az 1990-es években a palota és az egykor hozzá csatlakozó ún. József-kertek helyére az államvezetés középkori rommezőt építtetett, később terepszint alatti pincemúzeumot is kialakítottak.
Ez is érdekelhet:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Trump: Ukrajna egy napon orosz lehet
Így néz ki egy ember 1000 év múlva – a tudósok megdöbbentő jóslatai
Római kori titkok a Balaton körül: a tó stratégiai, gazdasági jelentősége és rejtett kincsei
Rijád a szárnyaló modernitás és az ősi tradíciók lenyűgöző ötvözete – Szaúd-Arábiában jártunk
Programajánló: Furmint Február Nagykóstoló, ahol 200 furmint tétel kóstolható
Miért pislog a miskolci kocsonya? – itt a Miskolci Kocsonyafesztivál!