A magyar Szent Korona első ábrázolása egy középkori német kódexben található
A Szent Korona soha nem csak egy egyszerű korona volt, mivel a nemzet és az ország egységét szimbolizálta. Egyetlen uralkodó sem léphetett trónra, amíg az esztergomi érsek nem koronázta meg Székesfehérváron a Szent Koronával. Ennek ellenére a korona első ábrázolása nem magyar dokumentumban, hanem egy középkori német kódexben, Münchenben bukkant fel.
Csak kevés forrás maradt fenn a koronáról
Ennek oka, hogy az írott források nagy része megsemmisült az Oszmán Birodalom megszállása alatt. Éppen ezért a Magyarországról szóló eredeti dokumentumok ma már csak nyugati archívumokban fellelhető másolatokban maradtak fenn. Bár a Szent Korona kulcsszerepet játszott a magyar történelemben, első ismert ábrázolása nem Magyarországon, hanem egy német középkori kódexben található.
A Szent Korona története meglehetősen kalandos. Már az eredete is legendás, a hagyomány szerint a pápa adományozta az első királyunknak, I. Istvánnak. A történészek szerint azonban csak a 12. században állították össze egy görög női és egy latin korona ötvözetéből.
A koronát többször is ellopták, és az 1848–1849-es szabadságharc után még el is ásták. Az I. világháborút követően az amerikaiak a Kentucky állambeli Fort Knoxba vitték, és csak 1978-ban, Jimmy Carter elnöksége alatt szolgáltatták vissza Magyarországnak. Először a Nemzeti Múzeumban, majd az Országházban állították ki. A Parlament túráin megtekinthető, azonban fotók és videók készítése tilos.

Képernyőfotó: M5/YouTube
A Szent Korona első ábrázolása egy illusztráció
Azt nem tudjuk, hogyan nézett ki a Szent Korona a 13., 14. vagy 15. században, mivel az első hiteles ábrázolás, amely kiállta az idő próbáját, csak a 16. században készült, és egy német középkori kódexben maradt fenn. Az 1555-ben készült, felbecsülhetetlen értékű dokumentum ma Münchenben található. Ebben festették meg a Szent Koronát illusztrációként ahhoz a történethez, amely arról szól, hogyan szerezte azt vissza I. Mátyás király (1456–1490) III. Frigyes német-római császártól.
Ahogy a képen látható, a magyar Szent Korona tetején található arany kereszt egykor egyenesen állt, napjainkban azonban ferde. A sérülés egy 17. századi baleset következménye, amikor egy vasláda fedele rácsapódott a koronára, mielőtt azt megfelelően elhelyezték volna.
Ha ezt a cikket angolul is szeretnéd elolvasni vagy megosztani, kattints ide: Daily News Hungary
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Az amerikai külügyminiszter szerint néhány nap alatt magára hagyják Ukrajnát, ha nem történik előrelépés a békéért
A világ legrégebbi piramisát lehet, hogy nem emberek építették
Egy új kutatás szerint elfelejthetjük a sötét anyagot, de még a sötét energiát is
Megerősíti kétoldali együttműködését Magyarország és Marokkó
Középkori zarándokok graffitiztek oda, ahol Jézus elfogyasztotta az utolsó vacsorát
Most már valóban megszülethet az USA és Ukrajna jözött az ásványkincsekről szóló megállapodás