Óriási fekete lyuk tart a Tejútrendszer felé
Lehetséges, hogy egy hatalmas fekete lyukkal való ütközés sokkal közelebb van, mint azt a csillagászok eddig gondolták.
A Science Alert szerint a Tejútrendszer körül keringő Nagy Magellán-felhő mélyén egy rejtett, láthatatlan objektum jeleit észlelték, amely körülbelül 600 ezer naptömegű lehet. Mivel ez a törpegalaxis előbb-utóbb összeütközik a Tejútrendszerrel, a benne rejtőző fekete lyukat is magával fogja hozni. A felfedezés különlegessége, hogy ez az objektum a nagyon ritka köztes tömegű tartományba esik, ugyanis kevesebb, mint egymillió naptömegű, ami fontos lehet annak megértéséhez, hogyan érik el a csillagtömegű fekete lyukak a szupermasszív állapotot. Ha létezése igazolható, az újabb betekintést nyújthat a fekete lyukak fejlődésének folyamatába.
A tanulmány mögött Jiwon Jesse Han, a Harvard-Smithsonian Asztrofizikai Központ kutatója és csapata áll. A fekete lyukak észlelése nem könnyű, még a fényt is elnyelik – hacsak éppen nem lakomáznak, aminek során felizzanak az akkréciós korongban található részecskék. Ezért a csillagászok közvetett módszereket alkalmaznak, például a környező csillagok mozgásának vizsgálatát. Így sikerült például igazolni a Tejútrendszer középpontjában található Sagittarius A* fekete lyuk létezését, amely körülbelül 4,3 millió naptömegű. Összehasonlításképp, az eddig észlelt legnagyobb csillag, az UY Scuti “mindössze” 1700-szor nagyobb átmérőjű, mint a Nap, a legnehezebb pedig az R136a1 nevű kék hiperóriás, amely körülbelül 265 naptömeggel rendelkezik.

Illusztráció: Pixabay.com
Han és kollégái azonban nem hagyományos módon keresték az objektum nyomait, hanem egy másik jelenséget tanulmányoztak: a hipersebességű csillagokat. Ezek az objektumok sokkal gyorsabban haladnak, mint a galaxisuk többi csillaga, és akár a galaxisok közötti térbe is kilökődhetnek. Az ilyen csillagok mozgása arra utalhat, hogy egy fekete lyuk gravitációs hatása gyorsította fel őket. A kutatók a Gaia űrtávcső adatait elemezték, amely éveken át térképezte fel a Tejútrendszer csillagait, térbeli helyzetüket és mozgásukat.
A csapat 21 hipersebességű csillagot vizsgált meg, amelyek mozgása összhangban volt egy ismert mechanizmussal, az úgynevezett Hills-folyamattal. Ez akkor következik be, amikor egy fekete lyuk és két csillag gravitációs kölcsönhatásba lép, végül pedig az egyik csillagot hatalmas sebességgel kilöki. A kutatók 16 csillag mozgását pontosan vissza tudták vezetni eredeti helyükre. Közülük hét a Tejútrendszer középpontjából, Sagittarius A* környékéről származott, míg a maradék kilenc a Nagy Magellán-felhőből érkezett. Ez arra utal, hogy ezek a csillagok egy ott rejtőző, körülbelül 600 ezer naptömegű fekete lyuk hatására gyorsultak fel.

A Nagy Magellán-felhő infravörös fényben. Fotó: ESA/NASA/JPL-Caltech/STScI
A Nagy Magellán-felhő jelenleg mintegy 160 ezer fényévnyire van a Tejútrendszertől, és fokozatosan közeledik hozzá, összeolvadásukra pedig nagyjából kétmilliárd év múlva kerülhet sor. Ha valóban létezik ez a szupermasszív fekete lyuk, akkor végül a Tejútrendszer központjába sodródik, és hosszú idő alatt egyesül Sagittarius A*-val, létrehozva egy még nagyobb fekete lyukat. A csillagászok szerint az ilyen objektumok növekedésének egyik módja éppen egy ilyen galaktikus összeolvadás. Bár ezt a folyamatot emberi élettartam alatt nem figyelhetjük meg, a kutatók remélik, hogy jövőbeli vizsgálatokkal sikerül megerősíteniük a felfedezést és pontosabban meghatározniuk ennek a rejtélyes fekete lyuknak a tulajdonságait.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Az amerikai külügyminiszter szerint néhány nap alatt magára hagyják Ukrajnát, ha nem történik előrelépés a békéért
A világ legrégebbi piramisát lehet, hogy nem emberek építették
Egy új kutatás szerint elfelejthetjük a sötét anyagot, de még a sötét energiát is
Megerősíti kétoldali együttműködését Magyarország és Marokkó
Középkori zarándokok graffitiztek oda, ahol Jézus elfogyasztotta az utolsó vacsorát
Most már valóban megszülethet az USA és Ukrajna jözött az ásványkincsekről szóló megállapodás