Miért kellett Horthy Miklósnak egy titkos lift a Duna vize alatt?
Károlyi András tollából származik a történet egy különleges liftről, amely a Duna mélyén rejtőzik, és egy letűnt korszak emlékét őrzi. Az 1923-as árvíz jelentős károkat okozott, megrongálva a Dunakeszi és a Szentendrei-sziget között húzódó ikercsatornát.
Miért kellett Horthy Miklós kormányzónak a lift?
A helyreállítás több hónapon át tartott, és komoly vízhiányt eredményezett. Ennek hatására szükségessé vált egy párhuzamos tartalék csatorna kiépítése, valamint két járható alagút létrehozása a vízáramlás biztosítására. A mai napig ezekben az alagutakban két-két, 700 milliméter átmérőjű cső szállítja a vizet.
A Fővárosi Vízművek által megosztott történet szerint, amikor a második alagút építése zajlott, felröppent a hír, hogy Horthy Miklós kormányzó személyesen kívánja megtekinteni a munkálatokat. Ennek hatására gyorsan megkezdték a két végaknában egy-egy lift építését, hogy az akkor 64 éves Horthynak ne kelljen lépcsőznie a 25 méteres mélységből, írja a Lelépő.
Azonban a liftek már félig készen voltak, amikor kiderült, hogy a látogatás elmarad, a félbehagyott szerkezetek pedig a mai napig láthatók az aknákban
Nem ez az egyetlen legenda, amely a Duna alatti alagutakhoz kapcsolódik. A második világháború végén a visszavonuló német hadsereg a hidak felrobbantása után az alagutak megsemmisítését is tervbe vette. Egyes elbeszélések szerint Lindenmayer Kálmán, a káposztásmegyeri főtelep vezetője és munkatársa, Abos Brúnó meggyőzték a németeket arról, hogy elég az alagutak vízzel való elárasztása, így is megakadályozható az orosz előrenyomulás.
Egy másik verzió szerint, amikor híre ment a közelgő robbantásnak, a munkások gyorsan elárasztották az alagutakat, majd közölték a németekkel, hogy azokat már ellepte a Duna vize, így a bejutás lehetetlenné vált.
A történelmi tények azonban Pétsics Béla főmérnök korabeli naplófeljegyzéseiből derülnek ki. Feljegyzése szerint az illetékes katonai hatóságok már 1944 novemberének elején előzetes egyeztetéseket folytattak az alagutak sorsáról. Ennek nyomán december 12-13-ra virradó éjszaka elrendelték az I. és II. átemelő telepi járható vízcsőalagútjainak elárasztását a szentendrei-szigeti aknába vezető csövön keresztül.
Bár az esemény nem volt teljesen váratlan, az elárasztás révén sikerült megőrizni az alagutakat, ezáltal pedig biztosítani, hogy a harcok alatt, ha akadozva is, de folyamatosan legyen ivóvíz a városban.
Érdemes elolvasni:
- Lenyűgöző videó mutatja be Budapestet a török hódoltság idején
- 80 éve fejeződött be Budapest ostroma. Rommá vált a világ egyik legszebb fővárosa
- A Várnegyed „nemlétező” palotája hamarosan újra megnyílik a nyilvánosság előtt – a József főhercegi palota
Címlapképünk illusztráció. A liftről készült képek a Lelépő oldalán tekinthetők meg.
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Sokkal régebbi lehet a kínai nagy fal, mint azt eddig gondolták
Csütörtökön egy akkora aszteroida közelíti meg a Földet, mint Magyarország második legmagasabb lakóháza
Trump szerint az ukránok tehetnek arról, hogy Oroszország megtámadta őket
Ausztrália különös földgyűrűit nem a természet alkotta
Ez a 8 ősi írás még megfejtetlen, és valószínűleg az is marad
Több testrészre sincs már szükségünk, de akkor mégis miért rendelkezünk még velük?