A 19. század közepén a magyar ipar egyik jelentős megalapítója Ganz Ábrahám, svájci születésű vasöntödei mester volt, aki öntödét nyitott Budán. Ebből a kis műhelyből egy hatalmas ipari konglomerátum nőtt ki, amely innovációival világhírűvé vált.
Ganz Ábrahám 1845. január 20-án 4500 forintért megvásárolta Fleischhauer molnár budai Kórház utcai (ma Ganz utca) birtokát. Azonnal beszerezte a szükséges engedélyeket: január 24-én megkapta az engedélyt a „Vasöntödei Intézet” létrehozására, február 5-én pedig az öntés megkezdésére — írja a PestBuda.
Döntése több okból is kedvező volt:
- Ipari környezet: Buda északi határa a 19. század közepén egyáltalán nem volt tekintélyes terület; katonai raktárak, laktanyák és kórházak mellett több gyár is volt ott.
- Alacsonyabb költségek: Pesthez képest alacsonyabbak voltak a földárak és a bérek.
- Nyersanyagszolgáltatók közelében: Az Óbudai Hajógyártól szerzett szenet és nyersvasat.
- Rendelkezésre álló munkaerő: A helyi munkások többsége német anyanyelvű volt, akárcsak maga Ganz.
Kihívások az első évtizedekben
Ganz Ábrahám kezdetben csak hét munkást vett fel. A társaságnak nem volt könnyű. Széchenyi István ellenezte Ganz törekvéseit, mert Ganz korábban a József Hengerműben dolgozott, távozását személyes sértésnek vették. A nézeteltérést végül Kossuth Lajos simította el.
Ganz gyorsan bővítette öntödét. Később 1845-ben megszerezte a szomszéd telket, amely szintén Fleischhauer molnáré volt. Kezdetben háztartási cikkeket, kerítéseket, kis öntvényeket gyártott. Széchenyi ellenzékének enyhülése után még a Lánchíd korlátöntésére is kapott megbízást.
Siker és innováció
Ganz Ábrahám nemzetközi ipari kiállításokon is sikeres volt. 1845-ben részt vett az Iparegyesület Kiállításán, az 1846-os kiállításon vaskályháért “nagy ezüst emlékérmet” kapott.
Az 1848-49-es forradalom után azonban a gazdasági visszaesés jelentősen visszavetette a keresletet, így a Ganznak új termékvonalakat kellett keresnie. A döntés hatalmas sikerhez vezetett: megszerezte és továbbfejlesztette a hűtött öntöttvas kerekek szabadalmát. Ez a technika jelentős nemzetközi elismerést vívott ki számára, és hozzájárult a Ganz gyár nemzetközi sikeréhez.
Ganz Ábrahám hagyatéka
A magyar ipar megalapításában fontos szerepet játszott Ganz Ábrahám döntése, hogy öntödét alapít Budán. A 19. és 20. századi iparosító munka alapköve ez a gyár, amely nagyban hozzájárult Magyarország gazdasági fejlődéséhez. Munkásságának, találmányainak egy része bekerült Magyarország ipari örökségébe, van Budapesten a nevét viselő utca és maga a Ganz márka is.
Ezeket a cikkeket is érdemes elolvasni:
Tódor Kármán: Egy zseniális elme a repüléstudományban
A párizsi békeszerződés második Trianon lett
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Az intelligens élet kialakulása elkerülhetetlen? Új kutatás szerint nem is vagyunk olyan különlegesek
Döbbenetes látomása volt élet és halál közt lebegve a férfinak
Szenzáció: Felfedezték az első fáraói sírt Tutanhamon óta
Igaza van az orosz hírszerzésnek, és Ukrajna valóban európai terrortámadásokra készül?
Sokkal régebbi lehet a kínai nagy fal, mint azt eddig gondolták
Csütörtökön egy akkora aszteroida közelíti meg a Földet, mint Magyarország második legmagasabb lakóháza