Több száz éve elhunyt emberekről készülnek digitális arcrekonstrukciók a magyar egyetemen
Az országban egyedülálló módon, embertani leletek alapján több száz éve elhunyt emberekről készít digitális arcrekonstrukciókat Kis Luca, a Szegedi Tudományegyetem (SZTE) Embertani Tanszékének tudományos munkatársa, tájékoztatott a felsőoktatási közkapcsolati igazgatóság.
A közlemény szerint Kis Luca biológia-rajz szakos hallgatóként találkozott az arcrekonstrukció lehetőségével. Magyar szakemberek korábban csak szobrászati rekonstrukcióval foglalkoztak, a kutató az első, aki digitálisan készíti el az arcrekonstrukciókat Magyarországon. Kis Luca az SZTE Embertani Tanszékén végezte doktori tanulmányait, és kutatása mellett kezdett el online digitális arcrekonstrukciót tanulni.
A digitális munkafolyamat hasonlít a szobrászi alkotófolyamatra: minden lépés manuálisan zajlik, azzal a nagy különbséggel, hogy a szakember digitális anyagot használ digitális eszközökkel, és azzal a nagy előnnyel, hogy jobban ellenőrizhető és javítható folyamat közben a rekonstrukció, mert minden réteget egyesével átlátszóvá tud tenni.
Kis Luca jelenleg arcrekonstrukciókat készít több, a mohácsi csata tömegsírjaiban eltemetett ember koponyája alapján. A másik projekt Lezsák Gabriella régész Ópusztaszeri Emlékparkkal közös kutatásával kapcsolatos. A Kunszállás-Fülöpjakab avar kori temető gazdag melléklettel ellátott sírjában talált férfi arcának rekonstrukcióját végzi el; ennek tudományos közlése jelenleg folyamatban van. A rekonstrukció egyik célja, hogy a múzeumi megjelenítéskor segítsen az embereknek érzelmileg kapcsolódni az adott emberhez, és a látogatók el tudjanak mélyedni abban az üzenetben, amelyet a kiállítás át szeretne adni.
A digitális arcrekonstrukció előnyei
“Sokan azt gondolják a digitális rekonstrukcióról, hogy egy gombnyomás, és a számítógép dolgozik helyettem. Valójában ez a munkafolyamat nagyon hasonlít a szobrászi munkafolyamatra, tehát minden lépés manuálisan történik, azzal a nagy különbséggel, hogy digitális anyagot használok digitális eszközökkel, és azzal a nagy előnnyel, hogy itt jobban ellenőrizhető és javítható folyamat közben a rekonstrukció, mert minden réteget egyesével átlátszóvá tudok tenni,” mondta el Luca a digitális arcrekonstrukció előnyeiről. “Előny még, hogy változatos a bemutatási lehetőség, a múzeumban egy rekonstruált személyen több korabeli viseletet vagy színkomplexiót meg tudunk mutatni. Például a digitális technikával elkészíthetünk több különböző hajviseletet, és a kiállításon a látogató választhatja meg, hogyan jelenjen meg számára az arc,” tette hozzá.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Az emberiség férfiainak 95%-a meghalt ebben a háborúban
A 25 kilós, 25 évre egy szobába zárt nő életének döbbenetes története
Sokkal hosszabb ideig élhetett együtt az ember az óriási emlősökkel, mint eddig gondoltuk
Több mint 100 ezer évvel ezelőtt a neandervölgyiek száma drámaian lecsökkent
Lehetséges olyan sok vizet inni, hogy megmérgezzük magunkat vele?
Valóban szellemek járták a Budai Várnegyedet? Az Úri utca rejtélye