Vallási tolerancia és vallásközi harmónia Üzbegisztánban
A függetlenség kikiáltása és Üzbegisztán kormányának elkötelezettsége a demokrácia eszméi mellett, a társadalom fejlődésének világi útjának választása fokozatosan lehetővé tette az egyenlő jogi feltételek megteremtését a vallások és különösen a vallási csoportok számára.
A vallási szférában ezt a nagyszabású munkát az illetékes kormányzati szervek és a civil társadalom intézményei végzik, és célja a polgárok alkotmányosan garantált lelkiismereti szabadsághoz való jogának biztosítása; a vallási pluralizmus, a tolerancia és a vallások közötti párbeszéd erősítése.
Közös munkánk egyik jelentős eredménye, hogy az ENSZ Közgyűlése 2018 decemberében elfogadta az „Oktatás és vallási tolerancia” című külön határozatot .
A határozat elfogadása az Üzbég Köztársaság elnökének, Shavkat Mirziyoyevnek az ENSZ Közgyűlés 72. ülésszakán előterjesztett kezdeményezésének gyakorlati megvalósítása volt. A javasolt határozat fő célja „az oktatáshoz való egyetemes hozzáférés biztosítása, az írástudatlanság és a tudatlanság felszámolása”.
Figyelemre méltó, hogy a határozatot nemcsak az összes ENSZ-tagállam egyhangúlag támogatta, hanem több mint 50 ország társszerzőségével fogadták el. Ez azt jelzi, hogy a nemzetközi közösség nagymértékben elismeri Üzbegisztán elnökének kezdeményezésének jelentőségét és időszerűségét.
A dokumentum célja „a tolerancia és a kölcsönös tisztelet előmozdítása, a vallásszabadság biztosítása, a hívők jogainak védelme és a velük szembeni diszkrimináció megelőzése”.
Az állásfoglalás hangsúlyozza a béke, az emberi jogok, a tolerancia és a barátság előmozdításának fontos szerepét, és elismeri az integráció, a kölcsönös tisztelet, a tolerancia és a kölcsönös megértés fontosságát a globális biztonság és béke megerősítése érdekében.
A dokumentum üdvözöl minden olyan nemzetközi, regionális és nemzeti kezdeményezést, amelynek célja a vallások közötti, kultúrák és vallások közötti harmónia előmozdítása, valamint az egyénekkel szembeni, valláson vagy meggyőződésen alapuló megkülönböztetés elleni küzdelem.
Ugyanakkor az elfogadott határozat felszólítja az ENSZ tagállamait, hogy hajtsanak végre megfelelő kommunikációs stratégiákat, például nagyszabású propagandát a nemzeti és nemzetközi médiában, valamint az interneten, és terjesszenek oktatási információkat a toleranciáról, az erőszakmentességről, valamint a vallás- és meggyőződésszabadságról.
A dokumentum elismeri továbbá az UNESCO kulcsszerepét a béke és a biztonság előmozdításában a világban azáltal, hogy az oktatás, a tudomány és a kultúra révén bővíti a nemzetek közötti együttműködést.
Az elmúlt években jelentős változások történtek Üzbegisztánban, és számos területen nagyszabású reformokat hajtottak végre, beleértve a vallási oktatást is.
Számos olyan jogalkotási aktust fogadtak el, amelyek célja a vallási szféra tevékenységeinek további javítása volt.
Az Üzbegisztáni Nemzetközi Iszlám Akadémiát az iszlám elmélyült tanulmányozása és tudományos alapjainak oktatása céljából hozták létre. Az akadémia szakterülete a világi és vallási ismeretek oktatása, képzett személyzet képzése a Korán, az iszlám jog, a vallási dogmák és a hadíszok értelmezése terén.
Üzbegisztán egyedülálló mechanizmusokat alkalmaz a nemzeti és vallási értékek újjáélesztésére, a nagy elődök gazdag tudományos és szellemi örökségének tanulmányozására és népszerűsítésére, valamint a vallási tolerancia erősítésére a társadalomban. Létrejött az iszlám civilizáció központja és az Imam Bukhari, Imam Termizi és Imam Maturidi nemzetközi kutatóközpontjai.
A vallási szférában végrehajtott nagyszabású reformok és átalakítások eredményeként megkezdte tevékenységét a bukhara-i Mir Arab felsőbb madrasza, a szamarkandi Hadísztanulmányok iskolája, a Termizi Imám madrasza és a Termez-i Termizi Imám Iszlám Intézet.
Ezenkívül az üzbegisztáni muszlim tanács alatt létrejött a “Waqf ” jótékonysági közalapítvány, amelynek feladatai közé tartozik a mecsetek, szent zarándokhelyek és látogatási helyek, valamint egyéb létesítmények újjáépítésének finanszírozása, logisztikai bázis biztosítása és pénzügyi támogatás nyújtása az e területen dolgozóknak. Az alapítvány lehetőséget kapott arra, hogy rendelkezzen a 3 számlán jóváírt pénzeszközökkel: jótékonysági, waqf és zakat (ushr, fidya, fitr).
Az elfogadott jogalkotási aktusokkal összhangban, a vallási ügyekkel foglalkozó bizottság tevékenységének további javítása érdekében jóváhagyták a vallási ügyekkel foglalkozó tanács új összetételét, amely a bizottság alá tartozó nyilvános tanácsadó testület.
A Tanács tevékenységei elválaszthatatlanul kapcsolódnak a vallásszabadság biztosításához az országban, valamint a vallási szervezetek és a hívők jogainak tiszteletben tartásához. A Tanács tagjainak kezdeményezéseit teljes mértékben végrehajtják az ország vezetése által a vallási mozgalmak jogainak és szabadságjogainak védelme és további megerősítése érdekében hozott intézkedések részeként.
Az ország vezetése által hozott intézkedések fontossága és időszerűsége vezetett ahhoz, hogy 2022. május 16-20-án Taskentben, Szamarkandban és Bukharában megrendezésre kerüljön a „Nyilatkozatok párbeszéde” nemzetközi fórum. Ez az esemény része volt Üzbegisztán szisztematikus és következetes erőfeszítéseinek, amelyek célja az ENSZ Közgyűlésének „Oktatás és vallási tolerancia” című, 2018-ban Shavkat Mirziyoyev elnök kezdeményezésére elfogadott különleges határozatában foglalt elvek és rendelkezések gyakorlatba ültetése.
Külön szeretném megjegyezni, hogy az ENSZ Közgyűlés 76. ülésszakán a fórum eredményeként elfogadott „bukarai nyilatkozatot” hivatalos ENSZ-dokumentumként ismerték el. Az ENSZ hivatalos dokumentumaként a dokumentumot 6 nyelvre fordították le és terjesztették az ENSZ tagállamai, valamint a szervezet szakosított szervezetei között.
Jelenleg az üzbég fél néhány külföldi partnerrel együtt megkezdte a „Nyilatkozatok párbeszéde” nemzetközi fórum következő fordulójának előkészítését. Az eseményre a tervek szerint 2025. szeptember 10-13-án kerül sor Taskentben és Szamarkandban.
Üzbegisztánban vannak olyan különleges dátumok, amelyek szorosan kapcsolódnak a hívők vallási életéhez: ezek a „Népek barátságának napja”, amelyet július 30-án ünnepelnek, és a „Tolerancia nemzetközi napja”, amelyet november 16-án tartanak. Mindkét dátumot nemcsak rendezvényekkel, hanem a megfelelő jelvények átadásával is jelzik – a „Halklar dustligi” („Népek barátsága”) jelvényt 2021 óta adományozzák, a „Diniy bagrikenglik” („Vallási tolerancia”) jelvényt pedig 2023 óta adományozzák a kiváló állampolgároknak. A díjazottak között Üzbegisztán különböző vallási felekezeteinek képviselői vannak.
Ugyanakkor Üzbegisztán nagy jelentőséget tulajdonít a vallási és szellemi örökség megőrzésének, a meglévő alapok gazdagításának, a helyi és külföldi kutatók számára a történelmi forrásokkal való munkához szükséges feltételek megteremtésének, valamint a történelmi és kulturális örökség mintáinak átfogó tanulmányozásának.
Ma a társadalomban az etnikumközi és vallásközi harmónia biztosítása érdekében az országban olyan jogszabályi keretet hoztak létre, amely biztosítja a polgárok jogainak és jogos érdekeinek tiszteletben tartását.
Az Üzbég Köztársaság alkotmánya megállapítja a minden személy vallásszabadságára vonatkozó normát. Figyelmet fordítanak a nemzeti jogszabályok javítására és liberalizálására is a vallás területén. A vallási irodalom előállítására, behozatalára és terjesztésére vonatkozó engedélyek megszerzésére vonatkozó eljárásokat egyszerűsítették. Tovább optimalizálták a vallási szervezetek állami nyilvántartásba vételére vonatkozó eljárást.
Jelenleg hatályban van a “lelkiismereti és vallási szervezetek szabadságáról ” szóló új törvény, amely elősegíti a polgárok lelkiismereti és vallásszabadsághoz való alkotmányos jogainak biztosítását.
A törvény alapvető újításait a vallási és oktatási szférában végrehajtott nagyszabású reformok következetes folytatásaként megjegyezve, különös figyelmet kell fordítani mindenekelőtt a minden személy lelkiismereti szabadságának biztosításához szükséges kedvező feltételek megteremtésére, a jogalkalmazási gyakorlat tisztázására
Jelenleg Üzbegisztánban 16 vallási felekezet összesen 2372 vallási szervezete működik. Ezek közül 2174 muszlim szervezet van, ami az összes szervezet 92 százaléka.
Emellett 180 keresztény szervezet működik Üzbegisztánban, 8 zsidó közösség, 7 baha’i hitközség, egy Hare Krishna társaság és egy buddhista templom, valamint az üzbegisztáni vallásközi bibliatársadalom.
A közelmúltban 133 vallási szervezetet jegyeztek be Üzbegisztánban, köztük 3 felsőfokú és egy szakközépiskolai iszlám oktatási intézményt Buharában, Szamarkandban és Termezben, 105 mecsetet és 24 nem iszlám szervezetet 7 különböző vallási felekezetből .
Ugyanakkor Üzbegisztán nemzeti jogszabályai nem írnak elő semmilyen korlátozást a vallási szervezetek számára vagy bejegyzésük időpontjára vonatkozóan.
A köztársaságban működő vallási szervezetek más állami szervezetekkel együtt aktívan részt vesznek a szellemi és oktatási munkában, jelentősen hozzájárulnak a társadalom szellemiségének javításához, a fiatalok erős, hazafiságon alapuló hitének kialakításához, valamint a vallások és etnikumok közötti toleranciához.
Meg kell jegyezni, hogy Üzbegisztán valláspolitikája az állam világi jellegének elvein, a toleráns és egyenlő bánásmódon alapul minden vallással szemben. A különböző nemzetek és etnikai csoportok iszlámot, kereszténységet, buddhizmust, judaizmust és más vallásokat valló képviselői egyenlő feltételek mellett végzik tevékenységüket a köztársaságban.
Minden feltétel adott ahhoz, hogy az egyes felekezetek hívei szabadon és akadálytalanul gyakorolhassák vallásukat.
A hívők szabadon imádkoznak a mecsetekben, templomokban, zsinagógákban, böjtölnek, és zarándokolnak is. A vallási szervezeteknek joguk van területeket birtokolni, irodalmat kiadni, vallási lelkészeiket képezni, és zarándoklatokat szervezni szent helyekre.
Az üzbegisztáni nemzeti jogszabályok által garantált vallásszabadság minden szükséges feltételt megteremtett ahhoz, hogy a 138 nemzeti és etnikai csoportot képviselő valamennyi állampolgár vallási igényeit kielégítse .
A különböző vallások képviselői szabadon megünneplik az összes vallási ünnepet. Így a muszlimok egyre nagyobb számban ünneplik az Eid al-Adhát és a Ramadán hayit , a keresztények a húsvétot és a karácsonyt, a zsidók a pészahot, a purimot és a hanukát, a bahá’iak a nowruzt, valamint a Buddhának és Krisnának szentelt ünnepeket és más jelentős eseményeket.
A hívők zarándoklatokat tesznek szent helyekre: a muszlimok Szaúd-Arábiába mennek, hogy elvégezzék a Hadzs és az Umrah szertartást, a keresztények Oroszországba, Görögországba és Izraelbe, a zsidók pedig Izraelbe.
A függetlenség évei alatt mintegy 430 ezer muszlim zarándokolt Szaúd-Arábiába, ebből 158 ezer a haddzsra és 272 ezer az umrára, és több mint 2,9 ezer keresztény és zsidó látogatott el vallási szentélyekbe Izraelben, Oroszországban, Törökországban, Olaszországban, Grúziában és Görögországban.
A társadalom spirituális igényeinek kielégítése érdekében évente nagyszámú, különböző irányultságú vallási irodalmat adnak ki. Üzbegisztán vallási életének teljes körű lefedése érdekében számos újságot és magazint adnak ki, köztük az „Islom nuri”, az „Élet szava”, a „Hidoyat” és a „Kelet felülről” című újságokat.
Ma Üzbegisztán szisztematikusan végrehajt egy sor intézkedést a lakosság védelmére a radikális szélsőséges ideológiát és vallási fanatizmust tükröző destruktív eszmék negatív hatásaitól .
Fontos lépés volt ebben az irányban a kegyelmi aktusok alkalmazása Különösen 2017 óta 27 rendeletet fogadott el az Üzbég Köztársaság elnöke a bűncselekményeket elkövető személyek kegyelméről.
Meg kell jegyezni, hogy az elmúlt években az állampolgárok jogainak és szabadságainak védelme terén folytatott következetes üzbegisztáni politika részeként különös figyelmet fordítottak azokra az intézkedésekre, amelyek nemcsak a köztársaságban élő állampolgárok, hanem a külföldön nehéz helyzetbe került polgártársaink jogainak, szabadságainak, becsületének és méltóságának védelmét célozzák.
Sajnos, néhány állampolgárunk, akik idegen eszmék hatása alá kerültek és hamis ígéreteknek hittek, az évek során a külföldi fegyveres konfliktusövezetekben nemzetközi terrorszervezetek soraiba álltak be. A humanitárius műveletek részeként hazatért nők egy részének házastársa és apja fegyveres összecsapásokban vesztette életét.
Ezt figyelembe véve, Üzbegisztán elnökének megbízásából 2019-2021-ben öt “Mehr ” humanitárius akciót hajtottak végre sikeresen, amelyek során a köztársaság több mint 500 állampolgárát, főként nőket és gyermekeket vittek vissza hazájukba a közel-keleti és afganisztáni fegyveres konfliktusövezetekből.
A korai reintegrációjuk és rehabilitációjuk további elősegítése érdekében állami szinten egy sor intézkedést hajtottak végre az időben történő orvosi, pszichológiai, anyagi és erkölcsi segítségnyújtás érdekében. Eddig minden hazatelepült számára biztosították a békés élethez való alkalmazkodáshoz és a társadalomba való beilleszkedéshez szükséges feltételeket, és hozzáférést biztosítottak az oktatási és egyéb szociális programokhoz, többek között a lakhatás és a foglalkoztatás révén.
Az üzbég hatóságok arra összpontosítanak, hogy konstruktív párbeszédet és együttműködést alakítsanak ki a nemzetközi szervezetekkel és a vallási területen tevékenykedő szakértőkkel.
Zeid Ra’ad al-Hussein, az ENSZ emberi jogi főbiztosának és Lamberto Zannier, az EBESZ nemzeti kisebbségekért felelős főbiztosának üzbegisztáni látogatásai során megvitatták a jelenlegi helyzetet, nagyra értékelték az országunkban végrehajtott reformokat, megjegyezték, hogy Üzbegisztán különös figyelmet fordít az etnikumok közötti harmónia és a vallási tolerancia biztosítására, a különböző nemzetek és nemzetiségek képviselői közötti barátság megerősítésére.
Ahmed Shahid, az ENSZ vallás- és meggyőződésszabadsággal foglalkozó különmegbízottjának üzbegisztáni látogatását követően külön dokumentumot fogadtak el a vallás területén hozott intézkedéscsomag végrehajtásáról.
A különleges előadó megállapította a vallási szervezetek bejegyzési és működési eljárásainak egyszerűsítése, valamint a vallási oktatási rendszer javítása terén elért eredményeket.
Az ENSZ képviselője üdvözölte az üzbég hatóságoknak az EBESZ Demokratikus Intézmények és Emberi Jogok Hivatalával való együttműködését, és hangsúlyozta, hogy érdekeltek a vallásszabadság védelmét szolgáló reformok előmozdításában az országban.
Általánosságban érdemes megjegyezni, hogy a modern Üzbegisztán vallási életének fontos megkülönböztető jegye, hogy megengedhetetlen az egyik vallás számára előnyök vagy korlátozások megállapítása más vallásokkal szemben.
A társadalom reformjának egyik fő prioritása az etnikumok közötti harmónia és a vallási tolerancia biztosítása érdekében az állampolgárok jogainak és szabadságainak biztosítása és védelme, a törvény előtti egyenlőségük, függetlenül fajra, nemre, nemzetiségre, nyelvre, társadalmi származásra, hitre, vallásra, személyes és társadalmi helyzetre való tekintet nélkül, amelyeket Üzbegisztán alkotmánya rögzít.
Üzbegisztán következetesen és szigorúan teljesíti nemzetközi kötelezettségeit a vallásszabadságok biztosítása terén a nemzetközi emberi jogi szerződések keretében.
Mint tudják, Üzbegisztán mára több mint 70 fontos nemzetközi emberi jogi eszközhöz csatlakozott. Az ezekhez a dokumentumokhoz való csatlakozás hozzájárult egy hatékony emberi jogi védelmi rendszer létrehozásához Üzbegisztánban.
Fontos, hogy Üzbegisztán valláspolitikája, amelynek célja a vallások közötti párbeszéd és a vallási tolerancia erősítése a társadalomban, fontos tényező a stabilitás és a biztonság szempontjából.
Végezetül szeretném hangsúlyozni, hogy az országban végrehajtott nagyszabású reformok egyértelműen megerősítik, hogy az Üzbég Köztársaság elnöke következetesen folytatja a „Mindent az emberért, az ember jövőjéért” elv megvalósítását.
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Valóban létezett a legendás Bábel tornya? Most bizonyítékot találhattak rá!
Magyar tudósok segítségével fejtették meg a madarak repülésének titkát
Leonardo da Vinci robotlovagjától valószínűleg eldobtad volna az agyad
Kötelező program a lengyeleket kedvelőknek: hamarosan jön a Lengyel Filmtavasz
Ez történne veled, ha csobbannál egy nukleáris reaktor pihentető medencéjében
A kutatók szerint ez az egy földi életforma képes lenne megélni a Marson