A szép akasztott, vagyis Andrássy Gyula gróf, aki túlélte saját ‘kivégzését’, és megkoronázta ‘hóhérját’
Gróf Andrássy Gyula a 19. századi magyar politika egyik legkiemelkedőbb alakja. 1823-ban született, és már fiatalon a reformkor eszméi hatottak rá, és az 1848–49-es szabadságharcban is aktívan szerepet vállalt. Zemplén vármegye kormánybiztosaként, majd katonaként harcolt a magyar szabadságért, részt vett a pákozdi és schwechati csatákban, valamint a tavaszi hadjáratban, ahol Görgey Artúr segédtisztjeként szolgált.
Részvétel a szabadságharcban
A fiatal nemesre nagy hatást gyakorolt a reformkor virágzása (1825-1848). Csodálta Széchenyit, de hevességében inkább Kossuth oldalára állt. Az 1848. márciusi forradalom után Zemplén vármegye kormánybiztosa lett. Az elsők között harcolt a magyar szabadságharc leverésére érkező seregek ellen. Részt vett a pákozdi csatában, amely döntő győzelmet aratott a horvát hadsereg felett, megmentve ezzel a forradalmat. Később Görgei Artúr alatt szolgált, és az 1849-es sikeres tavaszi hadjárat végére ezredesi rangig jutott.
A kormány viszont Konstantinápolyba küldte Andrássy Gyulát azzal a feladattal, hogy külföldi támogatást szerezzen a magyar hadsereg számára, ezért nem volt Magyarországon, amikor 1849. augusztus 13-án a magyar hadsereg letette a fegyvert Világosnál. Így nem állíthatták katonai törvényszék elé, de Ferenc József kormánya a távollétében szimbolikusan halálra ítélte és felakasztatta.
Emellett kora egyik legszebb férfijaként emlegették. A párizsi szalonok pletykái szerint ráadásul viszonyt is folytatott az uralkodó feleségével. Ezért nevezték őt Párizsban rendszeresen „a szép akasztottnak”.

Andrássy Gyula. Fotó: Creative Commons
A kor legszebb férfija
Az 1850-es évek első felét Párizsban töltötte, emigrációja alatt feleségül vette gróf Kendeffy Katinkát. 1857-ben tért haza, és aktívan részt vett a kiegyezés előkészítésében Deák Ferenccel, aki őt javasolta miniszterelnöki posztra. A sors fintora, hogy az egykor „kivégzett” Andrássy Gyula helyezte a Szent Koronát Ferenc József fejére az 1867-es budai koronázáson, mivel akkor ő volt Magyarország nádora. 1867 és 1871 között miniszterelnökként szolgált, majd az Osztrák–Magyar Monarchia első magyar származású külügyminisztere lett, ami abban az időben a császár után a legnagyobb hatalommal járó pozíció volt.
Valóban viszonya volt Erzsébet királynővel? Még közös gyermekük is született?
A korabeli szóbeszéd szerint Andrássy Gyula viszonyt folytatott Sissivel, Ferenc József feleségével. Sőt, egyesek azt állították, hogy a császárné 1868-ban született lánya, Mária Valéria valójában Andrássytól származott. Ezekre azonban semmi nem utalt, az egyetlen bizonyíték, amit senki sem vitatott, csupán Andrássy rajongása Erzsébet iránt.
Ha ezt a cikket angolul is szeretnéd elolvasni vagy megosztani, kattints ide: Daily News Hungary
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Az amerikai külügyminiszter szerint néhány nap alatt magára hagyják Ukrajnát, ha nem történik előrelépés a békéért
A világ legrégebbi piramisát lehet, hogy nem emberek építették
Egy új kutatás szerint elfelejthetjük a sötét anyagot, de még a sötét energiát is
Megerősíti kétoldali együttműködését Magyarország és Marokkó
Középkori zarándokok graffitiztek oda, ahol Jézus elfogyasztotta az utolsó vacsorát
Most már valóban megszülethet az USA és Ukrajna jözött az ásványkincsekről szóló megállapodás