Ásatás Szegeden: épület maradványt és temető részletet, de még egy igen ritka leletet is találtak – képek
Szeged múltjáról ismernek meg részleteket a Dóm téren folyó ásatás révén, eddig épületek, utak maradványait és egy temető részletét találták meg – közölte Löffler Zsuzsanna ásatásvezető szerdán a helyszínen.
Az 1879-es nagy szegedi árvíz miatt a város nagy részét feltöltötték, ami megnehezíti a régészeti feltárásokat. A középkori Szegedről kevés hiteles ábrázolás maradt fenn, így a legújabb ásatások fontos információkat szolgáltatnak a város múltjáról.
“Amennyire az ásatások és a leírások alapján tudjuk, már a 11. századtól kezdve volt itt egy picike templom, amit aztán a 12. század végétől a Dömötör-templom követett, aminek ma is áll egy tornya, a Dömötör-torony. A mai Oskola utca már a középkorban is jelenlegi helyén állt Nagy utca néven, a Dóm tér túloldalán pedig a Szent Demeter utca futott. Ezek fogták közre a templomot, amely mellett a város középkori temetője terült el. Megpróbáljuk lokalizálni, hogy a templom melletti temető hol terülhet el. Azt tudni kell, hogy Szeged városszerkezetéről keveset tudni, mert az 1879-es nagy árvíz mindent elpusztított. Az első hiteles ábrázolások már a 17. század végéről származnak, tehát középkorról hiteles ábrázolás nincsen. A különböző írásos jegyzékek, úti beszámolók alapján lehet következtetni arra, hogy mégis hogy nézett ki a városszerkezet” – magyarázta Löffler Zsuzsanna még februárban, az ásatás előtt.
Most a Móra Ferenc Múzeum régész-muzeológusa elmondta, a Dóm tér a középkori városrész szívében található, és biztosan kijelenthető, a XI. századtól templom is állt ezen a helyen. A két kutatószelvényben pontosan látszanak az egymást követő tereprendezések nyomai. A Dómtól távolabbi kutatószelvényben egy török kori ház maradványait találták meg. A tapasztott agyagfalú lakóépület legalább két helyiségből állt, pusztulását tűzvész okozta. Az itt felfedezett legérdekesebb lelet egy nagyjából 20 centiméteres magasságú gyertyatartó. A műtárgyat – melyhez hasonló még nincs a múzeum gyűjteményében – szinte teljes épségben találták meg a döngölt agyagpadlón – közölte a szakember. Hozzátette: a sértetlen gyertyatartó azért számít ritkaságnak, mert ebből a korszakból jobbára csak töredékes tárgyak kerülnek elő.
A Tiszától távolabbi kutatószelvényben is jól látszanak a területen zajló barokk kori tereprendezés nyomai. Erről írásos feljegyzések is fennmaradtak, a téren egykor álló Dömötör templom barokk kori átépítése során a területen házakat bontottak el, és utakat is nyitottak a templomhoz tartozó temetőn keresztül. Az egyik ilyen téglaút részletét meg is találták – tudatta a régész.
Több épület maradványai mellett szintén feltárták a templom temetőjének egy részét, tíz sírral. Ezek 15. század végéről a 16. század elejéről származhatnak, pontos korukat azonban nehéz meghatározni, mert a halottakat lényegében minden melléklet nélkül temették el, a sírokból csupán egy gyűrű töredéke került elő – mondta Löffler Zsuzsanna.
A szakemberek számára is meglepetés volt, hogy a török kori szint alatt, mintegy 3,5 méteres mélységben egy újabb épület maradványára bukkantak. Ez a maradvány csupán 4-5 méteres távolságban van attól a helytől, ahol a feltételezések szerint a tér első temploma a 11. században épült. Az ásatások, melyek célja, hogy jobban megismerjék a város középkori településszerkezetét, április közepéig tartanak, hogy május elejére helyreállítsák a teret, amely késő tavasztól egészen adventig rendezvények helyszínéül szolgál.
2017-ben megtalálták az egykori szegedi vár kaputornyának alapjait a Belvárosi híd mellett folyó ásatáson a régészek. Régi pénzérme is előkerült:
ez is érdekes lehet:
- Hunok eredetéről szóló évszázados vita végére kerülhet most pont a legújabb kutatások szerint, részletek itt.
- Megfejthették a szöggel átütött ősi koponyák rejtélyét
Olvass nálunk még további régészeti híreket itt.
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Régi magyar megszólítások és köszönések, ahogy ma már ritkán hallani őket
Tényleg egy magyar királyról mintázták Lancelot lovagot? Egy izgalmas történelmi párhuzam
Csillagközi látogató lépett be a Naprendszerbe
Megnyílt Budapest első élelmiszer-outletje
Omladozik az egri vár másolata – a rendkívüli haditettről forgatott hatalmas sikerű film helyszínén jártunk
Rendkívüli: Több tízezer utas járatát törölték, budapesti járatokat is érint a francia sztrájk