A legőrültebb repülőgép-eltérítések Magyarország történetében
Bár a legtöbb embernek a repülőgép-eltérítések kapcsán elsőként a 9/11-es terrortámadás borzalmas képei jutnak eszébe, Magyarország is megélt néhány légiközlekedési incidenst. Ezek ugyan nem kaptak akkora sajtóvisszhangot, mivel főként a múlt században történtek, mégis figyelemre méltó események. Ebben a cikkben összegyűjtöttük a legemlékezetesebb magyar repülőgép-eltérítéseket. Szálljunk be a gépbe egy kis időutazásra!
Az első repülőgép-eltérítés
A magyar történelem első repülőgép-eltérítése egy kalandvágyó nemes, Nopcsa Ferenc nevéhez fűződik, aki tudósként Európa-szerte dinoszauruszmaradványokat keresett. Első csontleleteit családja szacsali kastélyának udvarán találta meg alig 18 évesen (a település ma Románia területén, Hunyad megyében található). Szenvedélyesen érdeklődött a paleontológia iránt, és ennek köszönhetően a korszak legjelentősebb magyar szaktekintélyévé vált. Az ominózus eltérítés 1909-ben történt, amikor Nopcsa egy elavult engedéllyel jutott egy repülőgéphez, majd revolvert fogva a pilótára Bécs felé vetette magukat. Úgy tűnik, a nyughatatlan felfedező nem volt hajlandó kivárni a menetrend szerinti járatot vagy vonatot.

Kép: Get Archive/ Public Domain
Magyar miniszterelnök bevetésen
Ki gondolta volna, hogy egy magyar miniszterelnök is ilyen vakmerő lehetett egykor? A második dokumentált repülőgép-eltérítést nem más követte el, mint maga IV. Károly, az utolsó magyar király, Habsburg Ottó édesapja. Hatalma rövid életű volt: az Osztrák–Magyar Monarchia összeomlása és az első világháborús vereség után lemondásra kényszerült és Svájcba menekült. Ám felesége, Zita királyné erőskezű irányítása és állandó szemrehányásai elől menekülve többször is próbálkozott a trón visszaszerzésével Horthy Miklóssal szemben. 1921 októberében egy borongós napon hűséges tisztjei társaságában szállt fel egy hatfős Junker F-13 típusú repülőgéppel, amely az Ad Astra légitársasághoz tartozott. Miután elérte a repülési magasságot, utasai rákényszerítették a pilótát, hogy Magyarország felé vegye az irányt. A merész akció azonban nem hozott sikert: három nappal később a budaörsi csatában Károly támogatói vereséget szenvedtek a kormányerőktől. A volt királyt végül Madeira szigetére száműzték, ahol a következő évben spanyolnáthában hunyt el.

A legőrültebb repülőgép-eltérítések Magyarország történetében. Forrás: wikipedia.com
A magyar Bonnie és Clyde
A történelem talán legromantikusabb repülőgép-eltérítését egy magyar házaspár hajtotta végre az 1956-os forradalom idején. Polyák György és felesége egy bokszklubban dolgozták ki nagyszabású tervüket, miközben közös barátjuk, a bokszbajnok Iszák Ferenc edzett. A szigorúan védett vasfüggöny mögött álló Magyarországról alig volt esély veszély nélkül megszökni, ám a kommunista rendszerből kiábrándult fiatal pár felszállt egy Győrbe tartó repülőjáratra, és hat személyzettaggal és egy barátjukkal együtt sikeresen Nyugat felé fordultak, végül Münchenben landoltak. A történetük a szabadság iránti harc egyik szimbóluma lett, hiszen egy olyan korban cselekedtek, amikor az ilyen bátor lépések halálos ítélettel végződhettek volna. Később film is készült belőle Szabadság – különjárat címmel, amelyet ma is megtekinthetünk a Netflixen.
Ha ezt a cikket angolul is szeretnéd elolvasni vagy megosztani, kattints ide: Daily News Hungary
Ez is érdekelhet:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Régi magyar megszólítások és köszönések, ahogy ma már ritkán hallani őket
Tényleg egy magyar királyról mintázták Lancelot lovagot? Egy izgalmas történelmi párhuzam
Csillagközi látogató lépett be a Naprendszerbe
Megnyílt Budapest első élelmiszer-outletje
Omladozik az egri vár másolata – a rendkívüli haditettről forgatott hatalmas sikerű film helyszínén jártunk
Rendkívüli: Több tízezer utas járatát törölték, budapesti járatokat is érint a francia sztrájk