Donald Trump elnök utasítására kedden több mint 63 ezer oldalnyi dokumentumot hoztak nyilvánosságra John F. Kennedy 1963-as meggyilkolásával kapcsolatban. A frissen elérhetővé vált iratokból számos korábbi kitakarást eltávolítottak, amelyek évtizedek óta táplálták az összeesküvés-elméleteket.
A Nemzeti Levéltár (National Archives and Records Administration) mintegy 2200 fájlt tett közzé weboldalán. A gyűjtemény összesen több mint 6 millió oldalból áll — írja az AP News.
„Rengeteg munka vár még ránk”
Larry J. Sabato, a Virginiai Egyetem Politikatudományi Központjának vezetője szerint a kutatók előtt még hosszú út áll.
„Rengeteg munka vár ránk, és ezt mindenkinek el kell fogadnia” — mondta Sabato, aki szerint sok, korábban erősen cenzúrázott dokumentumban keresnek majd válaszokat.
Trump: „Hatalmas mennyiségű papír”
Trump hétfőn, a washingtoni John F. Kennedy Művészeti Központban tett látogatása során jelentette be a kiadást: „Hatalmas mennyiségű papírról beszélünk. Rengeteget fogtok olvasni” — mondta.
Bár kutatók korábban 3000–3500 részben vagy teljesen titkosított fájlra számítottak, az FBI csak nemrég talált további 2400 új dokumentumot az ügy kapcsán.
„Bátorító kezdet” – véli a Mary Ferrell Foundation
Jefferson Morley, a Mary Ferrell Foundation alelnöke szerint a mostani lépés „bátorító kezdet.” Hozzátette: „A jelentéktelen információk túltitkosítása végre nagyrészt megszűnt.”
Morley ugyanakkor rámutatott, hogy a mostani kiadás nem tartalmazza a megígért fájlok kétharmadát, valamint az FBI új dokumentumait és az 500 IRS-iratot sem.
Az összeesküvés-elméletek árnyékában
John F. Kennedy elnököt 1963. november 22-én Dallasban lőtték le. A merénylet elkövetőjeként a 24 éves Lee Harvey Oswaldot tartóztatták le, aki két nappal később szintén gyilkosság áldozata lett, amikor Jack Ruby fejbelőtte a rendőrségi átszállítás közben.
Bár a Warren-bizottság 1964-ben arra jutott, hogy Oswald egyedül cselekedett, a teóriák és legendák azóta is élnek — sokan feltételeznek más lövészt, vagy a szovjet titkosszolgálat, esetleg a maffia érintettségét.
CIA-jelentés: „Oswaldot nem lehetett irányítani”
Az egyik most kiadott CIA-jelentés szerint egy orosz KGB-tiszt úgy vélte, Oswald „irányíthatatlan” személyiség volt. Bár folyamatos megfigyelés alatt tartották, a szovjet hírszerzés nem tartotta ügynökének, és a dokumentumok szerint Oswald lövésztehetsége is meglehetősen gyenge volt.
Továbbra is titkok övezik a háttérinformációkat
Az 1990-es évek elején született törvény előírta, hogy 2017-ig minden merénylettel kapcsolatos dokumentumot nyilvánosságra kell hozni, de az elnökök nemzetbiztonsági okokra hivatkozva halasztásokat rendelhettek el.
Trump is ígéretet tett a teljes átláthatóságra, de végül visszatartott bizonyos anyagokat. Biden elnöksége alatt is folytatódtak a kiadások, de az összes irat még mindig nem került nyilvánosságra.
Kuba, CIA, és a még mindig kérdéses részletek
Larry J. Sabato hangsúlyozta, hogy még sok érzékeny dokumentum várja a kutatást: „Valami igazán fontos dolognak kell lennie, ha oldalakat takartak ki teljesen.” A feltételezések szerint ezek a dokumentumok többek között Kubával és a CIA Oswalddal kapcsolatos tevékenységével foglalkoznak.
Mexikói szál: látogatások a nagykövetségeken
Az eddig kiadott dokumentumok között több CIA-memo és jelentés részletezi Oswald mexikóvárosi látogatásait, ahol a szovjet és kubai nagykövetségeket is felkereste, alig hetekkel a merénylet előtt.
Ezeket a cikkeket is érdemes elolvasni:
Bibliai kertet találtak Jézus feltételezett sírhelyénél
Előkerült felvétel: így robbantották fel a Nemzeti Színházat
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Magyarország legismertebb autósport csapata a Forma-1-et vette célba
Veszélyben Magyarország uniós vétója: Németország titkos terve, amely gyengítheti hazánk befolyását az EU-ban
Megdöbbentő elmélet: egy hatalmas fekete lyukban van az egész univerzumunk?
12 nap múlva kezdődik az Oszakai Világkiállítás 2025: ilyen lesz a magyar pavilon – képek, videó
Volt egy magyar az Amerikát először megjárt felfedezők között?
Clemenceau magyar menyének hűtlensége okozta Trianont?