Miért ferde a kereszt a Szent Koronán?
A Szent Korona jelképéhez hozzá tartozik a ferde keresztje is – de miért is ferde?
A Szent Korona, Magyarország egyik legbecsesebb történelmi ereklyéje, különleges ismertetőjegyéről, a ferde keresztről híres. De vajon mi okozza ezt a jellegzetes dőlést? A kérdés évszázadok óta foglalkoztatja a kutatókat, és bár számos elmélet született, a legelfogadottabb magyarázat egy balesethez köthető, írja a 24.hu.
Hogyan ferdült el a kereszt?
A tudományos körökben leginkább elfogadott magyarázat szerint a kereszt egy 17. századi balesetben ferdült el. A Magyar Tudományos Akadémia „Lendület” Szent Korona Kutatócsoportja alapos vizsgálatok alapján arra jutott, hogy a sérülés 1638-ban, Mária Anna királyné koronázása során történhetett Pozsonyban.
Ezen a napon III. Ferdinánd király feleségének megkoronázására készültek. A Szent Koronát egy erős ládában őrizték, amelyet Bécsből szállítottak a ceremónia helyszínére. Az előkészületek során azonban kiderült, hogy rossz kulcsot hoztak, így a ládát nem tudták szabályosan kinyitni. A szertartás közeledtével pánik tört ki, és a jelenlévők – köztük Esterházy Miklós nádor – kénytelenek voltak erőszakkal felfeszíteni a ládát. A kapkodás közben a korona megsérült: a kereszt elferdült, és a pántok is károsodhattak.
A sérülés után a koronát nem állították vissza eredeti állapotába, mert a kereszt rögzítésére szolgáló lyuk megsérült és kitágult, így az egyenes pozícióban instabil lett volna. A visszaállítás forrasztással járhatott volna, ami veszélyeztette volna a korona értékes zománcképeit, például a Pantokrátor Krisztust ábrázoló lemezt, amelyet a kereszt áttör. Emellett a korona szakrális jellege miatt a 17. században már nem mertek jelentősebb változtatásokat végezni rajta – a ferde kereszt így a korona részévé vált.
Alternatív elméletek
Bár a baleset-elmélet a leginkább alátámasztott, más magyarázatok is felmerültek az idők során, írja a BudAPPest. Egyesek szerint a kereszt szándékosan ferde, és a Föld tengelyferdeségét (23,5 fok) szimbolizálja, utalva egyfajta kozmikus harmóniára. Ez az elmélet azonban nem állja meg a helyét, mert a korona ábrázolásai az 1620-as évekig egyenes keresztet mutatnak, és a dőlésszög sem pontosan 23,5 fok.
Egy másik legenda szerint a kereszt már a korona készítésekor ferde volt, vagy a középkorban, például a török hódoltság idején sérült meg. Azonban a hiteles ábrázolások – például egy 1550-es évekből származó bécsi rajz – egyenes kereszttel mutatják a koronát, így ezek az elképzelések nem bizonyíthatók.
Történelmi bizonyítékok
A korona ábrázolásai (például a bécsi kincstárban készült rajzok) a 16. században még egyenes keresztet mutatnak, sőt az 1620-as években II. Mátyás korabeli pénzérméken még szintén egyenes volt a kereszt. A pozsonyi baleset valószínűleg 1638-ban történt. A balesetet alátámasztja egy korabeli napló, amelyet Pálffy Géza fedezett fel a Magyar Nemzeti Levéltárban, és amely részletesen leírja az esetet.
Az első hiteles ábrázolás, amelyen már ferde a kereszt, 1790-ből származik. Ez az időbeli változás alátámasztja, hogy a ferdeség a 17. században, feltehetően 1638-ban keletkezett.
Ez is érdekelhet:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Szabályosan élt Magyarországon az afgán diák, mégis kiutasították
Régi magyar megszólítások és köszönések, ahogy ma már ritkán hallani őket
Tényleg egy magyar királyról mintázták Lancelot lovagot? Egy izgalmas történelmi párhuzam
Csillagközi látogató lépett be a Naprendszerbe
Megnyílt Budapest első élelmiszer-outletje
Omladozik az egri vár másolata – a rendkívüli haditettről forgatott hatalmas sikerű film helyszínén jártunk