Clemenceau magyar menyének hűtlensége okozta Trianont?
Magyarország számára a trianoni szerződés máig nemzeti sebnek számít, amely az idő múlása ellenére sem látszik begyógyulni. Az első világháborút követően 1920. június 4-én az ország kénytelen volt átengedni korábbi területének kétharmadát és 3,3 millió honfitársát. Egyes helyiek úgy vélik, hogy valamilyen rejtett szándéknak kellett lennie, ami részben magyarázatot adhat erre a durva igazságtalanságra. Egy évszázados legenda szerint a francia miniszterelnök, Georges Clemenceau, az Allee meghatározó alakja és a szerződés fő kidolgozója olyan gyűlöletet érzett a kicsapongó magyar menye iránt, hogy szélsőséges büntetéseket szabott ki Magyarországra, hogy visszavágjon neki. Ebben a cikkben leleplezzük az igazságot!
Az egykori orvos-orvosból lett politikus, Georges Clemenceau, becenevén A Tigris, a francia Harmadik Köztársaság meghatározó alakja volt, és nagyban hozzájárult a szövetségesek első világháborús győzelméhez. „A győzelem atyja” rendkívül sikeres politikai karriert futott be, magánélete azonban tele volt csalódásokkal. A divany.hu szerint felesége, Mary Plummer három gyermeknek adott életet, de a házasság nem sokkal később megromlott. Az amerikai származású egykori Clemenceau-tanítványt ugyanis rajtakapták, hogy megcsalta férjét a gyerekek nevelőtanárával, így a válás elkerülhetetlen volt.
A francia politikus egyetlen fia, Michel Svájcban folytatott mezőgazdasági tanulmányokat, majd a diploma megszerzése után a diószegi Kuffner & Guttmann cukorgyárban kapott munkát. Ezt nyilvánvalóan maga a tulajdonos Kuffner intézte el, amikor Clemenceau-val találkozott Carlsbadban (ma Karlovy Vary néven ismert, népszerű csehországi fürdőváros), ahol mindkét úr évente megfordult, hogy az első világháború kitörése előtt pihenjen és felfrissüljön.
Michel a gyárban dolgozva ismerkedett meg feleségével, Michnay Idával, egy magyar megyei bíró lányával.
A geni.com információi alapján Ida ritka szépséggel rendelkezett, amit sokan ünnepeltek. A korabeli újságok „tizianblonde, milchweisse, veilchenäugige” (szőke haj, hófehér bőr és kék ibolyaszín szemek) miatt „das schönste Mädchen des Landes” (az ország legszebb lánya) néven emlegették.
A pár 1901-ben kötötte össze az életét Galántán; a házasság eleinte idillinek tűnt, de a problémák hamar felütötték a fejüket, ami végül a pár szakításához vezetett. A pletykák szerint az apa különösen keményen bánt a gyermekeivel. Michel emellett promiszkuitásáról is ismert volt, amellett, hogy kétes üzleti kapcsolatokba keveredett, ami miatt szintén eltávolodott apjától. Sokáig nem is beszéltek egymással. Végül Idát is rajtakapták egy viszonyon, ekkor Michel végül beadta a válókeresetet. Minden kapcsolatot megszakított a feleségével.
Akkoriban az emberek azt hitték, hogy Clemenceau-nak kemény érzelmeket kellett táplálnia a menye iránt azért, ahogy a házasságuk megromlott, de ennek épp az ellenkezője történt. Hahner Péter történész szerint a francia politikus jó viszonyban maradt Idával, a családtagjának tekintette, sőt anyagilag is támogatta. Azt viszont soha nem tudta megbocsátani a fiának, hogy korrupt üzleti ügyeivel bemocskolta a hírnevét.
Egyes legendák szerint a kemény trianoni szankciókat azért hozták Magyarországra, mert állítólag Clemenceau fia öngyilkos lett, amikor tudomást szerzett felesége hűtlenségéről, de valójában Michel a 90-es évekig élt.
Még ha csábító is, hogy Clemenceau Magyarország szétverésére irányuló büntetését a menye iránti állítólagos gyűlölettel indokoljuk, a valóságban döntése mögött nem érzelmi tényezők vagy magánügyek álltak. Azt tette, ami a hazáját a legjobban szolgálta. Cselekedetének stratégiai oka volt, Franciaországnak Oroszország elvesztése után új szövetségesekre volt szüksége. Clemenceau hosszú távú célja az volt, hogy Franciaország vezetésével új kis nemzetekből, köztük a közép-európai és a balkáni országokból álló koalíciót hozzon létre, amely képes lenne szembeszállni Oroszországgal vagy Németországgal.
Ha ezt a cikket angolul is szeretnéd elolvasni vagy megosztani, kattints ide: Daily News Hungary
Ez is érdekelhet:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Taskent mint a parlamenti diplomácia központja: az IPU jubileumi közgyűlése
Mi történt volna velünk, ha a dinoszauruszok sosem halnak ki?
Zeneszerzők figyelmébe: Szabó Lőrinc 125 versmegzenésítési pályázatot hirdettek
Mi az az Ockham borotvája, és mit lehet vele lecsupaszítani?
Nem is olyan rég két óriási fekete lyuk lehetett a Tejútrendszer középpontjában
Szállásajánló Budapesten: bájos lakás a belvárosban, merülj el az igazi pesti életérzésben