Magyarország legismertebb autósport csapata a Forma-1-et vette célba
A magyar autósport egyik legismertebb csapata, a Zengő Motorsport, új irányt vett: a túraautózás után most a formaautózás világában próbál szerencsét. A csapat idén debütál a Forma–4-ben, de hosszú távú céljuk nem más, mint eljutni az autósport csúcsára, a Forma–1-be.
A nagy bejelentés és az új kihívás
Zengő Zoltán, a csapat alapítója és vezetője, még februárban egy videóüzenetben jelentette be az áttörést. A Zengő Motorsport eddig számos sikert ért el a túraautózásban: versenyeket nyertek, világbajnoki címeket szereztek, és olyan tehetségeket neveltek ki, mint Michelisz Norbert, aki mára többszörös világbajnok. Most azonban új kihívások felé fordulnak, és a formaautózásban szeretnék bizonyítani képességeiket.
Az első lépés: Forma–4
A csapat már bemutatta első Forma–4-es versenyautóját, amelyet Gáspár Beni, egy fiatal magyar tehetség vezet. A Forma–4 az FIA által 2014-ben létrehozott belépő szintű bajnokság, amely lehetőséget ad fiatal versenyzőknek arra, hogy egyenlő feltételek mellett fejlesszék képességeiket. Ez az osztály ideális ugródeszka a magasabb kategóriák felé, mint például a Forma–3 és Forma–2.
A hosszú távú cél: magyar csapat a Forma–1-ben
Zengő Zoltán szerint Magyarországon is megvan a potenciál arra, hogy egy teljesen magyar csapat eljusson a Forma–1-be. Ehhez azonban nemcsak időre és pénzre van szükség, hanem kiemelkedő mérnöki és technikai háttérre is. A csapat tervei között szerepel először a Forma–3-ban és Forma–2-ben való részvétel, majd végül a királykategóriába való belépés.
Miért fontos ez Magyarország számára?
Bár magyar versenyző már szerepelt a Forma–1-ben – például Baumgartner Zsolt –, magyar csapat még soha nem indult ebben a kategóriában. Ha sikerülne ez az ambiciózus terv, az hatalmas mérföldkő lenne nemcsak Zengő Motorsport számára, hanem az egész magyar autósport történetében. A Zengő Motorsport lépése izgalmas új fejezetet nyit az autósportban.
A Forma–1 a motorsport csúcskategóriája, amely óriási presztízzsel és globális ismertséggel jár. A Forma–1 világszinten a legdrágább és leginkább technológiaközpontú autóversenysorozat. Egy csapatnak nemcsak óriási anyagi háttérre van szüksége, hanem komoly infrastrukturális és mérnöki tudásra is. Magyarországon jellemzően kisebbek az anyagi források és az autóipari háttér, így a szükséges tőke és technológia megteremtése önmagában hatalmas kihívás. A Forma–1-hez rengeteg multinacionális vállalat csatlakozik szponzorként, és az eseményeket világszerte közvetítik. Egy magyar csapatnak ezekhez a lehetőségekhez hozzájutni, nemzetközi szponzorokat megszerezni, illetve a rajongóbázist kiépíteni rendkívül nagy siker lenne. Egy ilyen projekt globálisan Magyarország hírnevét is erősíthetné.
Ha bármilyen magyar érdekeltség bekerül a Forma–1-be – legyen az csapat, mérnökgárda vagy pilóta –, az hatalmas mérföldkő nem csak az adott csapat, de az egész magyar motorsport számára. Egy magyar csapat sikere további beruházásokat és tehetségek felfedezését inspirálhatja, ami hosszú távon segítheti az utánpótlás fejlődését is. A Forma–1-be bejutni azt jelenti, hogy az adott istálló a technikai, sportszakmai és menedzsment területeken is képes felvenni a versenyt a világ legnagyobb márkáival és legjobb szakembereivel. Ebben a közegben helytállni vagy sikereket elérni óriási dicsőség. Ráadásul Magyarországon erős a Forma–1 iránti rajongás, főleg a Hungaroring jóvoltából, ahol hosszú évek óta rendeznek futamot. Egy magyar csapat belépése tovább növelné a sportág hazai népszerűségét, plusz hatalmas szurkolói támogatást és motivációt jelentene a pilótáknak és a teljes csapatnak.
Az út hosszú és kihívásokkal teli lesz, de ha valaki képes lehet erre Magyarországról, akkor az Zengő Zoltán és csapata. Az első lépéseket már megtették; most rajtuk múlik, hogy álmaik valóra váljanak.
ez is érdekes lehet:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
A CERN egy még nagyobb részecskegyorsítót tervez a Nagy Hadronütköztető mellé
Taskent mint a parlamenti diplomácia központja: az IPU jubileumi közgyűlése
Mi történt volna velünk, ha a dinoszauruszok sosem halnak ki?
Zeneszerzők figyelmébe: Szabó Lőrinc 125 versmegzenésítési pályázatot hirdettek
Mi az az Ockham borotvája, és mit lehet vele lecsupaszítani?
Nem is olyan rég két óriási fekete lyuk lehetett a Tejútrendszer középpontjában