Szakura Japánban – Hirosima, Kiotó és Nara – képgaléria
Megérkezett hát a várva várt, igazi, hamisítatlan, japán cseresznyefa-virágzás, annak minden pompájával. Ahogy jártam az országot, csoda helyekre leltem, ebben az időszakban pedig mindezt megkoronázta a szirmok üde színjátéka. Kiotót minden útikönyv szuperlatívuszokban említi, Japán eredeti állapotában fennmaradt gyöngyszeme. A környéken Nara városát sem szabad kihagyni, annak történelmi jelentősége, a szentélyek és persze a szabadon bóklászó, simogatható szarvasok miatt; Hirosima pedig nekem vált egyik személyes kedvencemmé.
Oszakából érkeztem meg Shinkansen-nel Hirosimába 2024 március 26-án. Elhagyva a Japán konyhájának is nevezett nagyvárost a helyi idegenvezető szavai jártak a fejemben a bűnözés híján unatkozó rendőrökről, foglalkoztató intézményeiket maguk után takarító munkásokról és iskolásokról, illetve, hogy a vonatok másodperc alapú menetrend alapján közlekednek. Egy városi legenda szerint egy utas egyszer azzal nyert pert a vasúttársasággal szemben, hogy a vonat 5 másodperccel korábban indult el, ezért lekéste azt. Ahogy pedig a polgárok a felnyilazott jelzéseken, rendezett sorokban, tülekedés nélkül várják az érkező szerelvényeket, az tanítani való.

Japán 2024
Eszembe jutott még az ételek és mellékhelyiségek világa, valamint, hogy láttam idős nyugdíjasokat nylonzacskókkal a kézben sétálni és maguktól felszedni az utcai szemetet (amit eleve nem könnyű találni), állítólag plusz pont a túlvilágon. Ha az étteremben ízlett az étel, azt mondjuk „oishikatta desu”, az „arigato gozaimasu” pedig annyit tesz: köszönöm szépen. Az országban a magyar árokhoz képest (2024) úgy számolhatunk, hogy ami ott kifejezetten olcsónak számít, az kerül nagyjából annyiba, mint nálunk idehaza, egyébként olyan másfélszeres-kétszeres a szórzó (tehát drágább az élet, mint Magyarországon).
Hirosima testközelből
Érkezésemkor már nagyon kíváncsi voltam Hirosimára, mi lehetett egy olyan városból, amit a II. világháborút lezáró egyik atombomba (szinte) teljesen elpusztított. Természetesen előtte alaposan utána olvastam a sugárveszélynek, mely állítólag zérónak mondható. Mi sem bizonyítja ezt jobban, minthogy a XXI. században ezen a vidéken is extra magas a születéskor várható élettartam.

Japán 2024
Engem a város teljesen magával ragadott, egyik kedvencemmé vált, ahogy újjá épült és ahogy a múlt szörnyűségei ellenére pezsgett benne az élet. Ráadásul a legjobb ramen levest is itt ettem az egyik kifőzdében, a helyi táncos latin bárban pedig ott akartak fogni oktatónak.

Japán 2024
1945. augusztus 6-a, reggel 8 óra 15 perc sorsfordító pillanat Japán életében. Egy hétfői nap, amikor megállt az idő. A japán kapitulációhoz vezető út talán legjelentősebb pillanata és egy fekete nap az emberiség történetében, amikor az Enola Gay névre keresztelt B-29-es amerikai bombázó repülőgép ledobta az urán töltetű atombombát Hiroshimára (a bomba a T-híd fölött robbant). A Little Boy névre keresztelt töltet óriási károkat okozott és több százezer ember halálát okozta. (Augusztus 9-én pedig Nagaszaki városát tették a földdel egyenlővé a Fat Man névre keresztelt plutónium töltetű atombombával. Az emberiség történetében ez a két eset volt, amikor háborús célokkal, élesben atombombát vetettek be, mindkettőt a japánok kapták Amerikától.)

Japán 2024
Az Atombomba-dóm (melyet megőriztek a bombatámadás utáni állapotban mementóként), a Béke emlékpark annak emléktábláival, szobraival és múzeumaival, az imahelyek és tömegsírok megtekintése, valamint a séta a folyóparton mind olyan kihagyhatatlan szemlélni való és egyfajta lelki megrázkódtatást, élményt nyújtó megtapasztalás, melyet mindenkinek át kellene élnie.

Japán 2024
Az emberi pusztítást és gonoszságot megörökítő, a háborúk szörnyűségeiről, a bombatámadás hatásairól szóló Béke emlékmúzeumban (előtte hosszú sorok, bent tömeg) nem egyszer könnybe lábad az ember szeme, érzésre ahhoz volt hasonlatos, mint mikor Auschwitz-ben jártam. Ott töltött estéimen többször kimentem a parkhoz, leültem egy padra és átszellemülten bámultam a vízen a megvilágított A-dome visszatükröződését.
Hiroshimában található az óriási Mazda autógyár és múzeum is, mely kiemelt szerepet játszott a háború utáni újjáépítésben, a munkahelyteremtésben és az emberek hittel zajló összefogásában; ma is nagy becsben tartják a világmárkát.
Hiroshima-ban is van kastély és persze sok más látnivaló. A teljes város újjáépült a II. világháború után és rengeteget fejlődött, ráadásul szép környezetben fekszik, tengerparton, dombok között, az Ota folyó deltájában. Ami megmaradt a városközpontban a bombatámadás után (fák is, melyek még csodák csodája mindig élnek), nagy becsben tartják és emléktáblákat helyeztek el mellettük.

Japán 2024
Március 28-án már Hiroshimából Kyoto-ba tartott gyors vasúti szerelvényem a futurisztikus, fehér bullet train. Áthaladtunk Kóbe városán, mely elsősorban az aranyárban mért, speciális kobei marhák (japán fekete szarvasmarha) húsáról lehet ismeretes a gasztronómiát kedvelők körében; majd Himedzsi mellett, ahol az ablakból is látszott a dombtetőre épült Himedzsidzsó. Ez Japán (sokak szerint a világ) legszebb és legerősebb várkastélya, mely a „Fehér Kócsag” becenevet is viseli és 1993-ban, az elsők között választották be Japán világörökségi helyszínei közé.
Kiotó testközelből
Kyoto érdekes és sokszínű város, a turisták egyik kedvence. Különlegessége többek között abban rejlik, hogy a világháborús bombázás és pusztítás elkerülte, így rengeteg eredeti állapotában fennmaradt épületet találhatunk, valamint komoly hangsúlyt fektetnek a hagyományok ápolására.

Japán 2024
A Katsura, a Kamo és az Uji folyók összefolyásánál fekvő nagyváros Honsú (Japán fő és legnagyobb szigete – csak ezen jártam mostani körutazásom során) közepétől kicsit délre található. Egykor maga is főváros volt, így (császári) palota is található benne. A japán történelem egy fontos szelete köthető hozzá, valamint itt hallottam először részletesen a szamurájok és nindzsák világáról a közönséget is aktívan bevonó témába vágó múzeumlátogatásom során.
Az ételekre ismét nem lehetett panasz, fantasztikus leveseket és édességeket fogyasztottam (édesbabbal töltött hal alakú tészta, fagyi, mochi, stb.) a gasztronómiai arcát is megmutató városban.

Japán 2024
Kiotóban számos „insta-hely” található. A hagyományos épületeket nem csak a turisták használják ki fotózkodásra, de a házasodók kedvencei is, pláne a patakparton elhelyezkedők. Kyoto északnyugati részén található szentélyek és templomok gyűrűjében az Arashiyama bambuszerdő és innen a majom park sincs messze. Északi részén az Aranytemplom, ennek közvetlen közelében vettem részt egy Matcha (tea) ceremónián. A város régi központjában a kőkert, a Nijó kastély, valamint a Kyoto Gyoen Nemzeti Kert, benne az egykori császári palotával mind megtekintést érdemlő látnivaló.

Japán 2024
Egyik sétám alkalmával feljutottam a Nidec Kyoto Tower tetejére és bejártam a szinte tövében fekvő Higasi Hongadzsi buddhista templomegyüttest. Számolatlanul sorolhatnám még a város látnivalóit, folytatva a teljesség igénye nélkül: nagy Buddha kőszobor, Ginkakudzsi, Nanzendzsi, Kijomizudera, Yasaka-szentély, vagy akár a Heian-szentély. Rengeteg sikátor, fedett utcák, éjszakai élet.
Volt, hogy egy angol baráti társasággal diszkóban kötöttem ki hajnalig. Ismert japán DJ-k tekerték a lemezt frenetikus hangulat mellett.

Japán 2024
Egyik nap, gyalogos vezetés alkalmával a To-ji templom környékén jártunk. Sokan tradicionális öltözékben közlekednek arrafelé és a három majom szoborcsoport (egyik befogja a fülét, másik a szemét, harmadik a száját – nem hall / nem lát / nem beszél) eredetije is itt található. A Fusimi Inari-nagyszentély és templomegyüttest torii kapuk egész sora övezi, illetve a városban található az az öreg cseresznyefa is a Marayuama parkban, amely a hivatalos „sakura fa”. Azaz, ha ez virágba borul (volt szerencsém látni), akkor érkezett meg hivatalosan is a Sakura (cseresznyefavirágzás ünnepe) Japánba. Egyszer fagyiztam, egyszer szakét (japán rizsbor) fogyasztottam a tövében. Sok ember, jó hangulat és mindenféle étkezési- és szórakoztató lehetőség található itt.
Nara testközelből
Március 30-án egynapos buszos túrán vettem részt. Nara egyedi hangulatot kölcsönző városa innen nem messze található. (Oszaka is igen közel van egyébként, szinte már egybeépült a két óriás-metropolisz.) A róla elnevezett Nara-kor idején (i.sz. 710-784) Japán fővárosa volt.

Japán 2024
A Kaszuga szentély legendája szerint a misztikus Takemikazucsi isten egy fehér szarvason érkezett Narába. Oka, hogy vezesse az újonnan épült fővárost, Heidzsó-kjót (később Nara). A szarvasokra azóta mennyei állatokként tekintenek, akik védik a várost és az országot.

Japán 2024
A Nara-kor idején a buddhizmus – a császári udvar támogatása mellett – egyre erősödött. A Tódaidzsi (Keleti Nagy Templom) is itt található, benne a Nagy Buddha Csarnok (Daibucuden) ad otthont a világ legnagyobb bronz Buddha-szobrának. A templom további hét templommal és szentéllyel egyetemben az UNESCO világörökségét képezik (“ősi Nara történelmi műemlékei” néven). Területén szabadon élhetnek a szelíd szikaszarvasok, (főleg a Nara Park-ban), könnyen megsimogathatók. A helyszínen “sika szembei”-t (szarvas keksz) lehet vásárolni, amivel etethetők.

Érdemes elolvasniTokió és Oszaka, avagy Japán konyhája – képgaléria
Kiotó megnyugtató, gyönyörű város. Utolsó itteni estémet a már jól ismert belvárosi, ám szabadtéri helyek körbelátogatásával töltöttem, majd április 1-én újfent vonatra pattantam. Körutam lezárásaként Nagano-ba tartottam (egykori téli olimpiai helyszín), mely egyik favorit japán városommá vált (többek között a természeti túralehetőségek és a termálvízben fürdőző hómajmok okán). Végül utam lezárásaként visszatérek Tokió-ba. Innen folytatom legközelebb, japán hátizsákos körutazásomról szóló cikksorozatom utolsó, ötödik részben.
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
A „rabul” ejtő Salamon-torony
Újra megnyitotta kapuit Magyarország egyik ikonikus szállodája
Még idén megnyílik a Biodóm, ráadásul állandó jelleggel
Putyin az egyik legjobb emberét küldi Washingtonba tárgyalni
A CERN egy még nagyobb részecskegyorsítót tervez a Nagy Hadronütköztető mellé
Taskent mint a parlamenti diplomácia központja: az IPU jubileumi közgyűlése