Ha igaz a feltevés, akkor még az Armageddonról szóló bibliai jóslat is igaznak bizonyulhat. Mutatjuk a részleteket!
Egy lenyűgöző új felfedezés támaszthatja alá a Biblia egyik legismertebb, mégis sokáig megkérdőjelezett eseményét, írja a Daily Star.
Tényleg így történt Jósiás halála?
A Megiddó nevű izraeli településen tett régészeti ásatások hihetetlen bizonyítékokat tártak fel, amelyek alátámaszthatják a bibliai elbeszélést Jósiás király haláláról. A Krónikák második könyve szerint ugyanis a király az egyiptomi fáraó, Nékó ellen vívott megiddói csatában vesztette életét. A legújabb ásatások pedig hihetetlen fejleményekkel szolgáltak: bizonyítékokat találtak arra, hogy Egyiptom valóban jelen volt a térségben az uralkodó halála idején.
A Ben Gurion Egyetem kutatója, Assaf Kleiman és csapata először talált olyan régészeti nyomokat, amelyek egyiptomi jelenlétre utalnak Megiddóban Kr. e. 7. század végén. Kleiman elmondta, hogy az ásatások során egy nagy épület maradványaira bukkantak, amelyben nagy mennyiségű, Egyiptomból származó edényt találtak, emellett néhány görög edényt is felfedeztek. Ez utóbbiak különös figyelmet érdemelnek azért is, mert arra utalnak, hogy a helyszínen görög zsoldosok is jelen lehettek.
Egyértelműnek tűnnek a jelek
Dr. Israel Finkelstein, a haifai és Tel Aviv-i egyetemek professzora kiemelte, Hérodotosz és Asszurbanipal asszír király írásai alapján tudjuk, hogy az anatóliai görögök zsoldosként szolgáltak az egyiptomi hadseregben. Finkelstein szerint tehát ezek az új bizonyítékok egyértelműen összhangban vannak azzal a bibliai elbeszéléssel, amely szerint Nékó fáraó Megiddóban vetett véget Jósiás életének.
A Biblia egyébként a Krónikák könyve mellett a Királyok könyvében is megemlíti Jósiás halálát. A Királyok könyve valósághűbb, “valós idejű” beszámolót ad, míg a Krónikák könyve évszázadokkal később emlékszik vissza. A friss ásatások mindenesetre azt sugallják, hogy az egyiptomi hadsereg – görög zsoldosokkal együtt – valóban jelen lehetett Megiddóban Jósiás halálának időpontjában.
Igaz, amit a Biblia állít?
A felfedezés azért is fontos, mert a bibliai elbeszélés valóságtartalmát sokan vitatják, így viszont könnyen elképzelhető, hogy tényleg minden pontosan úgy történt, ahogy a szent iratban található, az egyiptomi fáraó és görög zsoldosai valóban részt vettek a megiddói csatában.
És van még egy fontos részlet: a helyszín héber neve Har Megiddo, vagyis Megiddó hegye. Ez görög fordításban Harmagedonra változott, és innen származik a mai Armageddon kifejezés is. Így a település még egyszer előkerül a Szentírásban: a Jelenések Könyve szerint itt, az Armagedddonban fog lezajlani az apokalipszis, amely a jó és a rossz között harcot jelenti az új világ születése előtt. Ezek szerint ezt is kezelhetjük tényként?
Ez is érdekelhet:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Egy kutatócsoport szerint egy, a húrelméletet alátámasztó bizonyítékot figyeltek meg
Ukrajna 15 ezer harci robotot fog bevetni Oroszország ellen
Látványtervek: Megújul Budapest egyik legcsúnyább köztere
Isaszegi csata újrajátszása: látványos hagyományőrző csatabemutató a Szoborhegynél – képek, videó
Tudtad? 3 ezer évvel ezelőttig sötét bőrünk volt, a legtöbb európai ősünk nem fehér volt
A történelem 7 legmeghatározóbb fegyvere