Meglepő illat fogadhatta az egyiptomi múmiákat feltáró régészeket
Egy friss egyetemi kutatás fényt derített arra, hogy a múmiák meglepő illatot árasztanak. A University College London Institute for Sustainable Heritage és a Ljubljanai Egyetem kutatói közösen vizsgálták a mumifikált testek szagát. A kutatók szeretnék a múzeumlátogatók számára is elérhetővé tenni a balzsamozási folyamat interaktív megismerését.
Különleges kutatás a múmiák illatáról
Egy előremutató tanulmány, amelyet a University College London Institute for Sustainable Heritage és a Ljubljanai Egyetem kutatói vezettek, felfedte, hogy az ókori egyiptomi mumifikálódott testek „fás”, „fűszeres” és „édes” illatokat árasztanak. Mintha csak egy kellemes parfüm leírását olvasnánk. A Journal of the American Chemical Society-ben publikált kutatás az első szisztematikus elemzés a mumifikált testek szagairól, amelyben műszeres és érzékszervi technikákat, például egy elektronikus „orrot” és képzett szakértőket alkalmaztak. A kutatócsoport kairói Egyiptomi Múzeum kilenc múmiáját vizsgálta. A vizsgálatok során új részletek derültek ki az ókori balzsamozási eljárásokról. A kutatás egyik kiemelt célja a konzerválási eljárások fejlesztése, hogy hosszú évekig továbbra is megőrizhessék az egyiptomi múmiák szagló, vagy talán inkább illatozó, örökségét, ahogyan azt az Arkeonews is írja.
A kutatás vezető szerzője, Matija Strlič professzor, a következőt nyilatkozta:
A mumifikálódott testek szaga régóta foglalkoztatja mind a szakértőket, mind a nagyközönséget, de eddig még nem végeztek átfogó kémiai és érzékszervi vizsgálatot. Eredményeink nemcsak a konzerválás tervezését segítik, hanem a múzeumi élményt is gazdagítják a látogatók számára.

Forrás: depositphotos.com
Dr. Cecilia Bembibre, a tanulmány társszerzője kiemelte a kutatás két kulcsfontosságú aspektusát: az illatokon keresztül nyert új ismereteket és az egyiptomi szakértőkkel való együttműködés etikai jelentőségét. A kutatók gázkromatográfiát és tömegspektrometriát alkalmaztak a múmiák által kibocsátott vegyületek elemzésére, míg képzett szaglászok értékelték azok minőségét és intenzitását. Ez a komplex megközelítés lehetővé tette a konzerválásból, a természetes lebomlásból és a múmiák eredeti anyagaiból származó illatok elkülönítését, új felfogást nyitva az ókori egyiptomi balzsamozási technikák megértésében.
Mi okozza ezt az illatot?
A kutatás eredményei szerint a múmiák meglepően kellemes illata a balzsamozás során alkalmazott tűlevelű gyanták, olajok és balzsamok maradványai. Ezek az anyagok nemcsak a testek tartósítását szolgálták, hanem szimbolikus jelentőséggel is bírtak. Az ókori egyiptomi kultúrában a kellemes illatokat a tisztaság és az isteni jelenlét jelének tekintették. A kutatócsoport következő célkitűzése, hogy ezt az érzékszervi örökséget a múzeumlátogatók számára is elérhetővé tegye valamilyen interaktív módon. A látogatók így mélyebben megismerhetik az ókori egyiptomi múmiák balzsamozási technikáit.
Bár a tanulmány értékes betekintést nyújt a múltba, felveti annak kérdését is, hogy az illatprofilok mennyiben változhattak az évezredek során. A kutatók szerint a párolgás és a tárolási körülmények befolyásolhatták a ma érzékelhető szagokat, így azok eltérhetnek a balzsamozás idején jelen lévő illatoktól. Azonban a kutatás nemcsak az ókori mumifikálási gyakorlatok jobb megértéséhez járul hozzá, hanem új lehetőségeket teremt a történelem érzékszervi felfedezésére.
Ez is érdekelhet:
- Titokzatos, 2200 éves piramist találtak Közel-Keleten a régészek
- Történelmi félreértést tártak fel Tutanhamon fáraó sírjában
Kiemelt kép: depositphotos.com
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Kiderítették a csillagászok, mi okozta a rejtélyes ismétlődő rádiójeleket
Újabb ország ellenőrzi a magyarországi határátkelőhelyeket
Thuküdidész csapdájába esne a modern világ? Mi fog történni az USA és Kína között?
Középkori szenzáció: Előkerült egy Artúr királyról szóló ritka kézirat
A világ legrémisztőbb elhagyatott vidámparkjai: rozsdás körhinták és mindent ellepő növényzet
A Tejútrendszer közepében a kutatók egy „kozmikus húsdarálót” találtak