Az elfogott kínai katona szerint jobb sora van ukrán hadifogságban, mint Oroszországban
Egy, az orosz hadseregben szolgáló elfogott kínai katona azt mondta a kihallgatásán, hogy inkább visszatérne Kínába, minthogy Oroszországba menjen. A videót pedig Volodimir Zelenszkij elnök tette közzé.
Ukrajna április 8-án jelentette be két kínai katona elfogását, akik orosz egységekkel együtt tevékenykedtek a Donyecki régióban. Az Ukrán Biztonsági Szolgálat (SZBU) április 9-én végezte el a foglyok első kihallgatását. A kihallgatásról készült legutóbbi videón a kínai állampolgár elmondta az SZBU-nak, hogy az egységét egy orosz tiszt irányította, és leírta, milyen körülmények között ejtették fogságba, számolt be a Kyiv Independent.
Az egyik fogoly elárulta, hogy egy fából készült óvóhelyen bújtak el, de egy drón megtámadta őket, és még az AK-74-ese is megrongálódott. Elmondta továbbá azt is, a támadás során végig egy orosz katona volt vele, és amellett sem ment el szó nélkül, hogy az ukrán fogságban jobban bántak vele, mint az orosz erőknél töltött idő alatt. „Itt Ukrajnában jobban etetnek, mint Oroszországban, és jobban bánnak velem. Itt biztonságosabb.”
Amikor egy esetleges fogolycseréről kérdezték, a férfi azt mondta, hogy nem akar visszatérni Oroszországba. „Inkább hazatérnék Kínába” – mondta, hozzátéve, hogy egyszer már kapcsolatba lépett a szüleivel, de nem mondta el nekik, hol van. A katona azt is elmondta, hogy ritkán jutott interneteléréshez.
Úgy tűnik, hogy a kínai állampolgárok részvétele Oroszország Ukrajna elleni háborújában egy „rendszerszintű” toborzási törekvés része – mondta Zelenszkij április 10-én. Az SZBU folytatja a vizsgálatot a kínai állampolgárok orosz katonai egységekben való jelenlétének körülményeivel kapcsolatban. A Kyiv Independent által április 9-én megszerzett ukrán hírszerzési dokumentum szerint legalább 163 kínai állampolgár szolgál az orosz fegyveres erőknél.
Trump tovább szankcionálná Oroszországot, ha április végéig nem lesz fegyverszünet
Donald Trump amerikai elnök további szankciókat vethet ki Oroszországgal szemben, ha április végéig nem sikerül tűzszünetet kötni Ukrajnával. Ukrajna március 11-én az Egyesült Államokkal Szaúd-Arábiában folytatott tárgyalások során egy teljes, 30 napos tűzszünetről állapodott meg. Oroszország elutasította a javaslatot, hacsak nem foglalják bele az ukrán fegyveres erőkre vonatkozó korlátozásokat és a külföldi katonai segélyek megszüntetését, írja a Kyiv Independent.
Putyin követelése azonban nem tetszett az amerikaiaknak. Trump egyre erősebben csap az asztalra, mivel „nagyon dühös” Vlagyimir Putyin orosz elnökre a folyamatos csapások és a Volodimir Zelenszkij elnök hitelességét ért támadások miatt. Bár az energetikai infrastruktúrára vonatkozó részleges tűzszünet továbbra is érvényben van, valószínűleg mindkét oldal megszegte már ezeket.
A fenyegetések ellenére a Trump-kormányzat még nem vezetett be új szankciókat Oroszországgal szemben. A Fehér Ház márciusban szüneteltette az Ukrajnának nyújtott összes katonai és hírszerzési támogatást, nyomást gyakorolva Kijevre, hogy egyezzen bele egy ásványi anyagokat a hozzáférésért cserébe elnevezésű megállapodásba. Ukrajna a jelentések szerint nem szerepelt az isztambuli tárgyalások napirendjén, de az Egyesült Államok és Oroszország február óta két alkalommal is közvetlen megbeszéléseket folytatott Szaúd-Arábiában az ukrajnai békéről.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Lehet, hogy életre bukkantunk a Marson 50 éve, de rögtön el is pusztítottuk azt
Egy új szuperkontinens hozhatja el az emlősök és az ember végzetét
Mi az a gonosz tengelye, és miért tűnik úgy, hogy az univerzum hozzá igazodik?
Dzsingisz kán unokájának levele szerint Magyarország elfoglalása után Róma következett volna
Milyen hangokat hallhatunk a Marson, és hogyan különböznek a Földön hallhatóaktól?
A fehér kínzás: Egy erőszak nélküli módszer, amely kiirtja az ember személyiségét