Több évszázadba telt a kutatóknak, de sikerült feltérképezni a Föld nyolcadik kontinensét, amelynek sokáig a létét is tagadták.
Zélandia, a bolygónk nyolcadik kontinense évszázadokon keresztül rejtőzött a szemünk elől – méghozzá nem véletlenül: a terület több mint 95%-a ma is az óceánok mélyén nyugszik, derül ki a LADbible cikkéből.
A tudományos világ 2017-ben ismerte el hivatalosan Zélandia létezését, de az igazi áttörés csak most következett be. A kontinens, amelyet maori nyelven Te Riu-a-Māui-nak neveznek, végre teljes egészében feltérképezésre került, és ezzel elsőként lett teljesen dokumentált földrész a világon!
Egy kontinens a mélyből
De mi is pontosan Zélandia? Nos, úgy tűnik, hogy ez a „víz alatti óriás” valaha az ősi, Gondwana nevű, a déli félteke mai területeit magába foglaló szuperkontinens része volt, de körülbelül 105 millió évvel ezelőtt rejtélyes geológiai folyamatok hatására elkezdett elszakadni. A különválás után a földdarab fokozatosan süllyedni kezdett, míg végül szinte teljes egészében az óceán alá került. Csak néhány csúcsa maradt a felszínen – például Új-Zéland szigetei.
A furcsa „rejtőzködés” azonban számos kutató szerint nem jelenti azt, hogy Zélandia ne lenne valódi kontinens. Dr. Nick Mortimer, a GNS Science kutatóintézet geológusa például határozottan kiáll amellett, hogy egy földdarab nem attól lesz kontinens, hogy mennyit látunk belőle. Véleménye szerint a kontinensi jelleg kulcsa a kéreg vastagsága és szerkezete, és Zélandia minden kritériumnak megfelel, tehát a földrészek sorában van a helye.
Geológiai csoda a mélyben
A kutatók mintákat gyűjtöttek a tengerfenékről, és azokat elemezve sikerült rekonstruálniuk a földrész kőzettani és geológiai felépítését. 2023-ban megjelent tanulmányuk az utolsó darab volt a kirakósban, azzal vált ugyanis teljessé a térkép, amely a víz alatt fekvő terület kiterjedését és szerkezetét mutatja be.
Ez a felfedezés nemcsak tudományos szenzáció, hanem újabb lépés annak megértésében, hogyan formálódott bolygónk felszíne az évmilliók során. Gondoljunk csak bele: egy egész kontinens vált láthatatlanná a szemünk elől – és csak most, a XXI. században sikerült végleg feltárni létezését!
Mi jöhet még?
Bár Zélandia elhelyezkedését már ismerjük, az ott rejlő titkokból így sincs hiány. Milyen élőlények élhettek rajta? Milyen éghajlati és földtani változások vezettek az elsüllyedéséhez? És vajon mit rejthetnek a mélyben lapuló kőzetek és fosszíliák?
Az mindenesetre biztos, hogy a földrész létezése új korszakot nyithat meg a földtudományban, és egyben rávilágít arra is, mennyi mindent nem tudunk még saját bolygónkról. Ha egy egész kontinens képes volt több mint 400 évig elbújni előlünk, ki tudja, milyen meglepetéseket tartogat még a Föld mélye?
Ez is érdekelhet:
Kiemelt kép: depositphotos.com
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Noé bárkáját találták meg a török kutatók?
A Kreml újdonságot közölt a Trump-Putyin találkozóról
Ezért tűnhetett el a maja civilizáció: itt a 4 legvalószínűbb elmélet
Az Atocha kincse: A történelem legértékesebb hajóroncsának története
Jeremy Bentham mumifikált teste: Egy filozófus utolsó tanulsága
A Tünel — A világ második legrégebbi földalatti vasútja