Felújítják és bővítik is a Debreceni nemzetközi repülőteret
Hivatalossá vált az 1,73 milliárd forint értékű szerződés, a díjnyertes BORD Építész Stúdió teljes átalakítást és bővítést fog végezni a Debreceni Nemzetközi Repülőtéren. A tervek között szerepel egy vadonatúj utasterminál, egy kibővített kifutópálya- és gurulóút-rendszer, valamint egy külön terület a kisgépek üzemeltetésére.
Az mfor.hu szerint a debreceni önkormányzat először 2021 szeptemberében hirdette meg a repülőtér bővítésének tervpályázatát, amelyre hét pályázat érkezett. A BORD Építészstúdió koncepcióját még ugyanezen év decemberében választották ki győztesnek. A hivatalos szerződés aláírására előzetes közzététel nélküli, különleges tárgyalásos eljárást követően 2025. április 8-án került sor.
Az épületinformációs modellezési (BIM) technológián alapuló tervezési feladat egy 10 800 négyzetméteres terminálépület magas szintű építési engedélyezési dokumentációját és mintegy 476 500 négyzetméter burkolt felület részletes terveit tartalmazza. Az építészirodának 500 napja van a projekt befejezésére, írja az ÉpítészFórum.
A BORD közleménye szerint nyertes koncepciójukat „a repülés öröme, a repülőgépek és a mérnöki csodák iránti rajongás, valamint a technikai precizitással ötvözött gyermeki csodák iránti szenvedély inspirálta”. A pályázat célja, hogy újradefiniálja a debreceni repülőtér utasélményét, miközben a legmodernebb építészeti és mérnöki tervezést mutatja be.
Magyarország második legnagyobb városaként Debrecen gyorsan fejleszti infrastruktúráját, hogy támogassa a regionális növekedést és a nemzetközi összeköttetést. A légitársasági kapacitás ingadozásai ellenére – leginkább a Wizz Air csökkentett működése miatt – az utasforgalom 2023-ban meghaladta a 300 ezer főt.
A város 2024-ben is hasonló számokra számít, és aktívan dolgozik azon, hogy új légitársasági partnereket és útvonalakat vonzzon. Papp László polgármester a közelmúltban a közösségi médiában közzétett bejegyzésében hangsúlyozta a repülőtér fejlesztésének fontosságát, és kijelentette, hogy a város a nemzetközi jelenlétének bővítésére és a közlekedési kapcsolatok javítására összpontosít a lakosok és a látogatók számára egyaránt.
Portfóliójuk messze túlmutat Debrecenen, olyan neves munkák tartoznak hozzájuk, mint a Budapesti Atlétikai Stadion, a Sauska Tokaj Pincészet, az Etyeki Kúria és a Korda Filmpark Látogatóközpont.
Pénzügyi szempontból a BORD az elmúlt években jelentős növekedést ért el. A cég nettó árbevétele a 2021-es 854 millió forintról 2022-ben 3,5 milliárd forintra ugrott, és 2023-ban is hasonló szinten maradt. A nyereség ennek megfelelően emelkedett, és 2023-ban elérte a 700 millió forintot.
Ha ezt a cikket angolul is szeretnéd elolvasni vagy megosztani, kattints ide: Daily News Hungary
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Ez az apróság a világ leghalálosabb macskaféléje
Így néz ki most a világ egyik legismertebb fotójának helyszíne
Kárpátalján két magyar kémet fogott el az ukrán hírszerzés
Tényleg egy szuperszámítógép az univerzum? A gravitáció árulhatja el
Az EU enyhítené a farkasok védettségét, megkönnyítve a rájuk való vadászást
Ilyen volt az első WAVES 2025 audiovizuális csúcstalálkozó Mumbaiban – helyszíni riport