Április 25-én visszamosolyog rád a Hold, a Szaturnusz és a Vénusz együttállása
Ha április 25-én a kora reggeli órákban felnézel az égre, akkor a NASA előrejelzése szerint lehet, hogy az univerzum visszamosolyog rád.
Ekkor ugyanis egy ritka égi látványosság, a hármas együttállás fog bekövetkezni. Április 25-én, pénteken hajnalban a Vénusz, a Szaturnusz és a félhold szorosan egymás mellett fog megjelenni a hajnali égbolton, és egy mosolygó arcra emlékeztető alakzatot fognak alkotni. Az égi látványosságot a NASA szerint a keleti horizont közelében, közvetlenül napkelte előtt lehet észrevenni, írja a Live Science.
Mindkét bolygó fényes, és szabad szemmel is könnyen látható, de egy jó távcső vagy netán egy csillagvizsgáló segíthet a vigyorgó félhold részleteinek kiszűrésében. A NASA szerint a Merkúr is látható lehet a pislákoló bolygók alatt azok számára, akiknél jól belátható a horizont. A nagyobb bolygókkal ellentétben nagyon alacsonyan fog megjelenni az égen, így nem biztos, hogy mindenhol látható lesz. A National Geographic beszámolója szerint a legjobb, ha a szemlélődést a holdkeltéhez igazítjuk, így az ország keleti részén 4:14-kor, a fővárosban 4:25-kor, nyugaton pedig 4:35-kor érdemes figyelni.

Illusztráció. A képen a Jupiter és a Vénusz a holdsarló fölött látható az égbolton. Magyarországon kicsit “nyújtottabb” lesz a mosoly, de mindenképp érdemes megnézni. Wikimedia
Brenda Culbertson, a NASA naprendszeri nagykövete kifejtette, hogy „a Vénusz magasabban lesz a keleti horizont felett, a Szaturnusz alacsonyabban, a holdsarló pedig kicsit alacsonyabban és északabbra. A vékony, félhold alakú Hold olyan, mint egy mosoly. Néhány ember számára a fényes objektumok háromszöge mosolygó arcnak tűnhet.”
Az arc a világ bármely pontjáról látható lesz, ahol jó látási viszonyok uralkodnak, bár az ablak, amelyben megfigyelhetjük, szűk lesz – Culbertson elmondta, hogy az összehangolás április 25-én reggel 5:30 körül fog a helyére csúszni, és a Nap körülbelül egy órával később fog felkelni. Culbertson szerint bárkinek, aki meg szeretné csodálni az együttállást, azt javasolják, hogy keressen egy tiszta horizontot, ahonnan megfigyelheti.
Az együttállás néhány nappal a Lyridák meteorraj csúcspontja után világítja meg az eget. A meteorraj jelenleg is tart, de a csúcsot április 21. és 22. között helyi idő szerint este fél 11 és hajnali 5 óra között bármikor meg lehet figyelni, és a fogyó félhold csak kevéssé zavarja. A NASA szerint sötét égbolton óránként akár 15 meteor is látható lesz.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Humanoid robotok futottak maratont Kínában
Putyin fegyverszünetet rendelt el
Rekordszámban térnek haza a magyarok Ausztriából és Németországból
Olyan folyadékot alkottak kutatók, amely képes visszanyerni az alakját
Valóban egészségtelenebbül táplálkoznak a magyarok, mint az amerikaiak?
Megtudhatjuk végre, hogy a Földön hogyan jött létre az élet – állítják szakértők