Hamarosan újra a helyükre kerülnek a trófeumok a Budavári Palota északi szárnyán
A Budavári Királyi Palota északi szárnyának homlokzatát egykor gazdagon díszítették azok a monumentális trófeumok, más néven hadijelvények, amelyeket a 19. század végén, Hauszmann Alajos nagyszabású átépítése során helyeztek el az épületen.
Ezek a művészien megformált, az antik kultúrából merítő plasztikák fegyvereket, sisakokat, pajzsokat és hadi zászlókat jelenítettek meg.
A Királyi Palota eredeti tervei szerint az északi szárny adott volna otthont az őrségnek. Ennek megfelelően Hauszmann Alajos az épületrész manzárdkupoláinak sarkaira hadijelvényeket tervezett a balusztrádokra, szimbolizálva a szárny funkcióját, derül ki a Nemzeti Hauszmann Program Facebook-bejegyzéséből.
Bár a tervek később módosultak – az őrség számára végül felépült a Főőrség épülete –, Hauszmann megtartotta az eredeti díszítési koncepciót, mivel úgy vélte, a trófeumok hiányában a homlokzat befejezetlennek hatna.
Az északi szárny homlokzatain – a keleti, északi és nyugati oldalon – öt-öt páros hadijelvény kapott helyet, egymáshoz képest 90 fokban elforgatva.
Ezek a díszek az utcaszintről nézve változatosnak tűntek, valójában azonban teljesen egyformák voltak – csupán ez a jól megkomponált építészeti hatás keltette a különbözőség látszatát.
Szabó Antal szobrász gipszmodelljei alapján a Zellerin gyár készítette őket cinköntvényből, kőszínű mázzal, hogy harmonizáljanak a homlokzattal.
Egy különálló trófeum is készült a dunai homlokzat báltermi szárnya felé eső részére. Ezt a darabot már Steiner Ármin és Ferenc udvari ércáru-gyára készítette, és formáiban a báltermi szárny trófeumjaihoz igazodott.
A második világháború súlyos károkat okozott a Királyi Palotában, a háborút követő évtizedekben pedig az épület arculatát ideológiai okokból jelentősen megváltoztatták – a homlokzati trófeumok is áldozatul estek az egyszerűsítéseknek és bontásoknak.
A munkálatok célja, hogy a Budavári Palotát eredeti, Hauszmann-korabeli állapotában állítsák helyre. A homlokzati trófeumok újraalkotása is korabeli tervrajzok, fényképek és megmaradt minták alapján történik.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Olyan betegség lesz egyre ellenállóbb, amely több ezer éve gyilkol bennünket
A tatárjárás és a mongolok könyörtelenségének új bizonyítékaira bukkantak Bugacon
Egyre több Fülöp-szigeteki vendégmunkás dolgozik a magyar mezőgazdaságban
4 ezer éve élt herceg sírját találták meg Egyiptomban, és igencsak meglepte a régészeket
Olyan galaxist találtak a kutatók, amelyben szinte egyáltalán nincs sötét anyag
Új kollégiumváros épül Budapesten