Több mint egy évszázada az emberiség egyik legnagyobb technológiai rejtélyeként ünneplik, de egy új tanulmány szerint az Antiküthérai szerkezet valójában soha nem is működhetett rendesen. A világ első analóg számítógépének nevezett eszköz lehet, hogy inkább egy lenyűgöző, de működésképtelen ókori prototípus volt.
A Kr. e. 60 körül elsüllyedt hajó roncsai közül előkerült Antiküthérai szerkezetet csillagászati számológépnek tartják. Bonyolult fogaskerekek és mutatók rendszeréből állt, amelyeket úgy terveztek, hogy követni tudják az égitestek mozgását. A több mint 2 000 éves készülék felfedezése óta technológiai csodaként tartják számon — írja az IFLS.
De vajon valóban működött?
Az új, még nem lektorált tanulmány szerint lehet, hogy a szerkezetet sosem lehetett megfelelően használni. A kutatók számítógépes modellezéssel vizsgálták a működési mechanizmust, és két friss kutatás eredményeit ötvözték: az egyik Alan Thorndike tanulmánya volt, amely a fogaskerekek háromszög alakú fogainak hatását elemezte, a másik Mike Edmunds vizsgálata, amely CT-felvételekkel mutatott ki gyártási hibákat.
A fogak formája nem, de a gyártási hibák végzetesek lehettek
Thorndike szerint a háromszög alakú fogak szabálytalan mozgást okoznának – gyorsulással és lassulással minden egyes fog érintkezésekor. Edmunds vizsgálata pedig azt mutatta, hogy a fogaskerekek fogai szabálytalan távolságban helyezkednek el, és nem egyenletes az eloszlásuk.
A tanulmány szerzői szerint ezek a hibák bőven meghaladják azt a tűréshatárt, amely a működéshez szükséges lenne. Bár önmagában a fogak formája még nem okozna súlyos problémát, a pontatlan megmunkálás miatt a szerkezet könnyen beragadhatott vagy széthullhatott.
Elakadt volna még a napmutató is
A modellezés alapján, ha Edmunds mérései pontosak, akkor például a nap mozgását jelző mutató valószínűleg már az első kör egyharmadánál megakadna. Ráadásul mivel az egész szerkezet egyetlen bemeneti mozgáson alapul, és minden fogaskerék összekapcsolódik, ha akár csak egyetlen pár elakad, az egész gépezet leáll.
Oktatóeszköz volt vagy tényleg működő szerkezet?
A tanulmány végkövetkeztetése szerint két lehetőség marad: vagy soha nem működött rendesen a szerkezet, vagy a gyártási hibák kisebbek voltak annál, mint amit Edmunds észlelt. Ez utóbbi elképzelés nem kizárt, mivel a készülék erősen sérült állapotban került elő a tengerfenékről, és a modern vizsgálatok torzíthatják az eredeti állapotot.
Edmunds ugyanakkor már korábban felvetette, hogy az Antiküthérai szerkezet inkább egy bemutatóeszköz lehetett – oktatási célokra használták, nem pedig precíz csillagászati számításokra.
Óvatosan kell bánni az értelmezéssel
A mostani tanulmány szerzői viszont úgy vélik, hogy Edmunds adatai nagyrészt spekulatívak, és hangsúlyozzák: bármilyen következtetést azzal kapcsolatban, hogy működött-e vagy hogyan működött a szerkezet, nagy óvatossággal kell kezelni.
Akár működött, akár nem, az Antiküthérai szerkezet mindenképp a kreativitás és technikai tudás egyik lenyűgöző példája – még akkor is, ha végül egy antik limonádénak bizonyul.
Ezeket a cikkeket is érdemes elolvasni:
Elképesztő felfedezés: a Mars egykor idegen létformák otthona lehetett
Új színt fedeztek fel a kutatók
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Hogyan hódította meg a világot a burgonya?
A Jégmúmia, amely felfedte előttünk az őskor rejtelmeit
A legveszélyesebb drog a világon egy egyszerű virág
Békásmegyer négy kilométeres óriásháza: Százezer ember egy fedél alatt
A Malév első nagy repülőgépe, amely forradalmasította a magyar légi közlekedést
A csimpánzok is szeretik az alkoholt és ez sokat elárul rólunk is