Az új pápa megválasztása, azaz a konklávé mindig felkelti az egész világ figyelmét. De milyen sokáig kell majd várnunk a híres fehér füstre?
A 1268-ban kezdődött konklávé rekordot döntött, és könnyen lehet, hogy ez az esemény örökre megmarad a történelemben a leghosszabb pápaválasztásként. De vajon miért tartott 1003 napig, és mennyi ideig fog tartani a következő? Erre keresi a választ a Daily Star cikke.
Francia-olasz csata
Azt a bizonyos XIII. századi konklávét rendkívül feszült légkör övezte. Alapvetően a francia és olasz bíborosok között tomboló hatalmi harcok eredményezték, hogy a választás hónapokig elhúzódjon. A végső döntés csak 1271-ben, három évvel később született meg, amikor végre sikerült pápává választani X. Gergelyt.
A választás körüli bizonytalanságok és politikai intrikák olyan mértékben megbénították a választási rendszert, hogy a helyi hatóságok végső elkeseredettségükben bezárták a bíborosokat egy viterbói épületbe, és még a tetőt is levették, hogy rákényszerítsék őket a döntésre. A konfliktus ilyen szintű elmérgesedését természetesen az okozta, hogy az egyházfő megválasztása ebben az időben nem csupán a vallási, hanem a világi hatalmi küzdelmek része is volt.
Nagyon szigorúak a választási szabályok
De hogyan lehetséges, hogy ennyire hosszú időre elnyúljon a folyamat? A válasz egyszerű: a választás lebonyolítása az ok. A pápaválasztás során a bíborosok szigorú többségi szabályok szerint döntenek, és minden egyes voks rendkívül fontos. Ahhoz, hogy valakit pápává válasszanak, kétharmados többség szükséges. Azonban természetesen nem csak a számok, hanem a körülmények is hozzájárultak ahhoz, hogy a konklávé ennyire elhúzódott. A politikai csatározások és az egyes bíborosok közötti személyes ellenszenvek mind hozzájárultak ahhoz, hogy a választás hónapokig, sőt évekig tartott.
Az eltelt évszázadok folyamán sok minden változott, de az alapvető hagyományok és ceremóniák megmaradtak. A konklávé első napja a „Pro eligendo Romano Pontificie” misével kezdődik, amely Róma új püspökének választására összpontosít. A bíborosok a Sixtus-kápolnában gyülekeznek, miközben latin imákat mondanak, és könyörögnek a Szentlélekhez, hogy segítsen nekik a megfelelő döntés meghozatalában. A választás előtt minden bíboros esküt tesz, hogy soha nem árulja el a konklávé részleteit, egyfajta vallásos titoktartási szerződésként.
Nem sokat változott a konklávé menete
A választás menete a szigorú vallási szertartásokat követi. Minden egyes bíboros titokban, egyenként adja le voksát. Miután minden szavazatot leadtak, három „szavazatszámláló” nyitja ki a borítékokat, és felolvassa a neveket. A szavazatok összesítése után a bíborosok kétharmados többséggel választják meg az új pápát. Bár az eljárás nem sokat változott, a legutóbbi konklávék jóval rövidebb ideig tartottak, a 2005-ös például mindössze kettő napig.
A mostani pápaválasztás a szakértők szerint várhatóan mindössze 7-12 napon át fog tartani, de az 1268-as konklávé bizonyítja, hogy valójában bármi megtörténhet. Ha a választás végül hosszú hónapokig vagy évekig elhúzódna, biztosak lehetünk benne, hogy a médiában szórakoztató beszámolók születnének a fejleményekről. De erre azért nincs túl sok esély…
Ez is érdekelhet:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
A legveszélyesebb drog a világon egy egyszerű virág
Békásmegyer négy kilométeres óriásháza: Százezer ember egy fedél alatt
A Malév első nagy repülőgépe, amely forradalmasította a magyar légi közlekedést
Lehet, hogy az Antiküthérai szerkezet csak egy ókori kacat volt
A csimpánzok is szeretik az alkoholt és ez sokat elárul rólunk is
Putyin kész előfeltétel nélkül tárgyalni az ukránokkal