Ez Magyarország leggyakoribb utcaneve
Te kitalálod az utcanevek top tízes listáját?
A KSH adatai szerint Magyarországon 3155 település van, a szabályok szerint pedig egy utcaelnevezés egy településen belül egyszer szerepelhet. Kivétel ez alól a főváros, ahol ez a szabály a kerületekre vonatkozik, így akár 23-szor is szerepelhet ugyanaz az utcanév a fővárosban különböző utcákat jelölve. Elméletileg tehát összességében maximum 3177-szer szerepelhet ugyanaz az utcanév az országban, és van olyan, amelyik a lehetőséget majdnem ki is használja, vette észre az economX.
Az utcanév-dobogó
A rekorder nem kevesebb, min 2788 utca nevét adta országszerte. Ő pedig nem más, mint Petőfi Sándor, a 19. század költője és forradalmára. Igaz, ebből néhányszor csak vezetékneve szerepel, mint „Petőfi utca”.
Tőle alig marad el a második helyezett 2666 utcával, aki ugyancsak az 1848-49-es forradalom és szabadságharc hőse, Kossuth Lajos. A harmadik helyezettet, Ady Endrét a települések közel felén, 1509 helyen érte az a megtiszteltetés, hogy utcát neveznek el róla. Tőle nem sokkal lemaradva Dózsa György következik, majd Rákóczi Ferenc.
A geox.hu összeállítása alapján így fest a top 10-es lista:
- Petőfi Sándor 2788
- Kossuth Lajos 2666
- Ady Endre 1509
- Dózsa György 1481
- Rákóczi Ferenc 1332
- Arany János 1301
- József Attila 1255
- Béke utca 1211
- Szabadság utca 1170
A legviccesebb utcanevek
A szokásos nevek mellett rengeteg magyar településen találunk olyan utcákat, amelyekkel kapcsolatban merészebben elengedték a fantáziájukat az illetékesek – vagy egyszerűen csak a nyelvünk alakult úgy át, hogy bizonyos kifejezések ma már viccesnek vagy különösnek hatnak.
A furcsa utcanevek esetében sokszor a forma lehetett az ihletadó. Ilyen például a Gyulán és Pécsett is található T utca, ami természetesen az alakjáról kapta a nevét, és ami bizonyosan a legrövidebb magyar utcanév holtversenyben. A hűvösvölgyi Keskeny utca és az óbudai Toldás köz is a mérete alapján kapott nevet, a 17. kerületi Zsák utca pedig nyilván a zsákutca jellege miatt. Ha pedig már a rekordoknál tartunk: a legrövidebb utcanév Budapesten az Ó utcáé, a leghosszabb pedig a Ferihegyi repülőtérre vezető út cseppet sem fantáziadús hivatalos neve.
Olyan utcanevek is léteznek, ahol a fantázia épp a fantáziatlanságból fakadt. Dunaújvárosban és Budatétényen, a 22. kerületben is található például Névtelen utca, amelyek esetében ezek szerint úgy nem tudtak nekik nevet adni, hogy végül mégis csak nevet adtak nekik. Ennek a kategóriának a versenyzője a Lehel csarnoknál lévő Alig utca neve, az abszolút csúcstartója pedig a Jászdózsán megtalálható Nincs utca.
Kacérgiliszta? Az meg mi? Egy utcanév Csömörön, és egy valóban létező horgászcsalitípus, ami a köznyelvben persze roppant viccesen hangzik. Ahogy a 17. kerületi Sisakos sáska utca neve is, pedig egy rendkívül kecses, hazánkban is őshonos, védett állatfajról van szó. A 10. kerületi Vörösdinka és a 8. kerületi Légszesz utca nevét illetően régen még tudták a lakosaik, hogy egy védett szőlőfajtáról, illetve az akkoriban a közvilágításhoz használt gázról van szó, de mára mókás lett a hangzásuk.
Ez is érdekelhet:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Trója: a leghíresebb görög eposz, a világhírű feltárás színhelye ma a mókusok birodalma
Kis Vatikán: Hallottál már Budapest különleges negyedéről?
Trump határidőt húzott az orosz-ukrán békemegegyezésnek
Megfejtették az utolsó vacsora helyszínén festett jeleket
Felismered Budapest szabadkőműves jelképeit?
Trump és Zelenszkij „történelmi jelentőségűt” beszéltek a Vatikánban