A világ legdrágább folyadékának néhány literje is tízmilliárdokba kerül
A skorpiók hallatán sokunkban rögtön a csípésük juthat eszünkbe, hiszen ezek az állatok félelmetes ragadozóknak számítanak, mérgük pedig fájdalmas, de a legrosszabb esetben valóban halálos lehet. Mégis, a skorpióméreg napjainkban a tudomány egyik legnagyobb kincsévé vált, és jelenleg a világ legdrágább folyadékaként tartják számon, literenként akár 39 millió dolláros, átszámolva több mint 13,9 milliárd forintos áron.
De miért ilyen drága egy „egyszerű” méreg?
A skorpióméreg elképesztő ára elsősorban annak köszönhető, hogy rendkívül nehéz hozzájutni. A mérget kézzel, egyesével kell “fejni” a skorpiókból, és egyetlen példány mindössze két milligrammot ad alkalmanként. Egy gallon, vagyis 3,78 liternyi méreg előállításához több mint 2,6 millió skorpióra van szükség, így a folyamat időigényes, veszélyes és rendkívül munkaigényes. Egy csepp, amely kisebb egy cukorszemnél, már önmagában is akár 130 dollárt érhet.
A halálos folyadék, amellyel képesek vagyunk gyógyítani
A skorpióméreg, bár halálos lehet, valójában a közeljövő számos gyógyászati áttörésének kulcsát jelentheti. Az egyik legismertebb faj, a palesztin sárga skorpió (latinul Leiurus quinquestriatus) mérgében található klórtoxin például képes specifikusan kötődni bizonyos agy- és gerincvelő-daganatok sejtjeihez, így segíthet a tumorok pontos helyének és méretének meghatározásában. Más összetevők pedig, mint a kaliotoxin, ígéretesnek bizonyultak csontbetegségek kezelésében, míg a scorpine nevű peptid a maláriát terjesztő szúnyogok elleni harcban bizonyulhat még hasznosnak.
A hagyományos gyógyászatban már évszázadok óta alkalmazzák a skorpiómérget fájdalomcsillapítóként, és a modern kutatások is igazolják, hogy bizonyos komponensei segíthetnek a krónikus fájdalom kezelésében.

Palesztin sárga skorpió UV-fényben a Negev-sivatagban. Iskra.piotr/Wikimedia
Egy egész iparág épül a mérgükre, de ez sodorja veszélybe őket
A tudomány egyre több gyógyászati felhasználást fedez fel a skorpióméregben, ami folyamatosan növeli a keresletet. A kutatók igyekeznek hatékonyabb módszereket találni a folyadék kinyerésére, de a folyamat továbbra is lassú és veszélyes marad. A skorpiók mérgének előállítása nemcsak a veszély miatt jelent kihívást, ugyanis minden egyes fejés során fennáll a szúrás veszélye, amely százszor fájdalmasabb lehet, mint egy méhcsípés, és akár napokra is ellehetetlenítheti a munkát.
A folyadék iránti óriási kereslet miatt egyre többen próbálkoznak skorpiófarmok létrehozásával, sőt, illegális kereskedelem is kialakult, ami viszont veszélyezteti a vadon élő skorpiópopulációkat, hiszen sok fajt tömegesen gyűjtenek be a természetből. A skorpióméreg tehát nem csupán a világ legdrágább folyadéka, hanem a modern orvostudomány egyik legígéretesebb természetes alapanyaga is. Bár kitermelése rendkívül nehéz és veszélyes, a benne rejlő gyógyászati lehetőségek miatt az értéke továbbra is az egekben marad.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Elképesztő felfedezés: ősi civilizációval lehet kapcsolatban az 5000 éves férfi!
Képek: Újra megnyílt a legendás fürdőkomplexum Magyarországon – rengetegen dolgoztak érte ingyen
Új éjszakai bulivonatok indulnak Budapestről: így juthatsz haza könnyedén a nyári programok után
Ne megszokásból közlekedj Budapesten: Mától felfordul az 1-es villamos közlekedése
Utazók, figyelem: Komoly torlódás várható a budapesti repülőtérhez vezető úton
Kiváló olasz borok a budapesti Winelovers Wine Awards 2025 rendezvényen