Dmitrij Poljakov, a CIA szovjet kéme, aki megmentett minket a harmadik világháborútól
Dmitrij Fjodorovics Poljakov (1921–1988) a szovjet katonai hírszerzés, a Felderítő Főcsoportfőnökség (GRU) vezérőrnagya volt, aki a hidegháború egyik legjelentősebb kettős ügynökeként vonult be a történelembe. Életútja, motivációi és árulása máig vitákat váltanak ki, de abban minden szakértő egyetért, hogy információi alapvetően befolyásolták a szuperhatalmak közötti erőviszonyokat.
Katonai pályafutás és csalódás a rendszerben
Poljakov 1921-ben született Ukrajnában, szerény családból származott. Már fiatalon katonai pályára lépett, a Szumi Katonai Iskolában végzett, majd a második világháborúban tüzértisztként harcolt, ahol bátorságáért több kitüntetést is kapott. A háború után a rangos Frunze Katonai Akadémián tanult tovább, majd a GRU-nál, a szovjet katonai hírszerzésnél helyezkedett el.
Karrierje gyorsan ívelt felfelé. A hatvanas évekre vezérőrnagyi rangot ért el, és számos külföldi kiküldetésen – többek között az ENSZ New York-i irodájában, Jangunban, Moszkvában és Újdelhiben – dolgozott. Ezeken a posztokon hozzáfért a Szovjetunió legféltettebb katonai és hírszerzési titkaihoz.
A szovjet rendszer iránt érzett csalódottsága, valamint fia tragikus halála mélyen megrendítette. Egyes források szerint ezek a személyes és ideológiai okok vezették ahhoz, hogy kapcsolatba lépjen az amerikai hírszerzéssel.

Dmitrij Poljakov, a szovjet kém, aki csaknem 20 évig osztott meg információt az amerikaiakkal. PatrickCaproni/Wikimedia
A kettős ügynök: „Bourbon”, „Roam” és „Tophat”
Poljakov a CIA-nál a „Bourbon” és „Roam”, az FBI-nál pedig a „Tophat” fedőneveken vált ismertté. Először 1961-ben vette fel a kapcsolatot az amerikaiakkal, és a csaknem 20 éves kapcsolatuk alatt a Time magazin szerint Poljakov 25 dossziényi titkot szállított a CIA-nak.
Ezek között a Szovjetuniónak dolgozó amerikai katonatisztek nevei, információk a kínai-szovjet kapcsolatok megszilárdulása, a szovjet gyártmányú páncéltörő rakéták technikai adatai, sőt, még titkos katonai ügyletek is voltak, amelyeket a Szovjetunió kötött veszélyesnek kikiáltott országokkal, írja a HubPages.
Nem csak rettenthetetlen volt, de tökéletes pozícióban is volt a szovjet katonai hírszerzésen belül, és az egyik legmagasabb rangú tiszt volt, aki Amerika számára kémkedett.
Jelentései lehetővé tették az amerikai hírszerzés számára, hogy pontos képet alkosson a szovjet katonai képességekről és szándékokról. Egyes elemzők szerint Poljakov információi hozzájárultak ahhoz, hogy elkerüljék a nukleáris háború veszélyét, és befolyásolták a fegyverkezési tárgyalásokat is.
Poljakov kettős játékára végül fény derült, a Dívány beszámolója szerint részben az amerikai hírszerzésben dolgozó árulók, például Aldrich Ames és Robert Hanssen miatt. 1980-ban Moszkvába rendelték vissza, letartóztatták, majd hosszas kihallgatás és per után 1988-ban kivégezték.
Hogyan emlékszik az utókor Poljakovra?
Poljakov személye máig megosztja a történészeket és a hírszerzési szakértőket. Egyesek hősnek, a hidegháború egyik legnagyobb béketeremtőjének tartják, aki információival hozzájárult a világ biztonságához. Mások szerint áruló volt, akinek motivációi sem teljesen tisztázottak.
Egy azonban biztos: Poljakov a 20. század egyik legjelentősebb hírszerzője volt, története pedig jól mutatja, hogy a béke megőrzéséért egyesek még a saját hazájuknak is hátat kell, hogy fordítsanak.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Valóban Noé bárkájára bukkanhattak Törökországban?
Még 2 órán át sem tartott az első béketárgyalás Oroszország és Ukrajna között
Egy népszerű légitársaság leállítja menetrend szerinti magyarországi járatait
Napfény, hajók, networking – 12. alkalommal rendezték meg a Business Yacht Day-t Balatonkenesén
Megetette magát egy óriási kígyóval, elmesélte, milyen volt
Törökország egész éves úti célként népszerűsíti magát Magyarországon