A pontos dátum is ismert: 2038. január 19-én csaphat le az apokalipszis a teljes elektronikus rendszerre. Kitörhet a káosz?
Előrejelzések szerint bő 10 év múlva olyan globális probléma robbanhat ki, amely a teljes digitális társadalmat alapjaiban rajzolja újra, derül ki a LADbible cikkéből.
Mi a gond 2038-cal?
A 2038-as probléma a világ szinte összes digitális eszközét fenyegeti. A hiba gyökere abban van, ahogy a számítógépek és okoskütyük kezelik és eltárolják az időt, elsősorban az olyan eszközökben, amelyek az Unix operációs rendszert használják.
Az Unixban ugyanis, ami alapvetően minden modern eszközt – okostelefontól kezdve a navigációs rendszereken át a digitális kamerákig – működtet, az időt 32-bites számokban tárolják. Ez azt jelenti, hogy 2038. január 19-én a rendszerek képtelenek lesznek az aktuális napot helyesen kezelni, mivel a 32-bites számok már nem tudják megjeleníteni a dátumot ezen a ponton túl.
Apokalipszis lesz 2038. január 19-én?
A probléma nem csupán annyit jelent, hogy a rendszerek „elfelejtik” a pontos időt. Mikko Hypponen, a finn F-Secure vírusirtó cég kutatási vezetője szerint ennél sokkal súlyosabb következményekkel kell szembenéznünk. „Próbáld meg a telefonod naptárát 2039-re állítani. Nem fog menni” – hívta fel a figyelmet. A jövőben számos kulcsfontosságú rendszer és eszköz elromolhat, vagy épp összezavarodhat.
A probléma tényleg komoly, ugyanis megeshet, hogy a bankok nem tudják majd végrehajtani a tranzakciókat, az ATM-ek nem adnak ki pénzt, a telefonok nem lesznek képesek a hívásokat lebonyolítani, a biztonsági rendszerek pedig nem tudják majd észlelni a betöréseket. A navigációs rendszerek egyszerűen képtelenek lesznek meghatározni a jármű pontos helyzetét. És hogy az apokalipszis érzése teljes legyen, nem csupán az újabb, modern eszközök érintettek – a probléma a régebbi számítógépeknél, DVD lejátszóknál és a digitális fényképezőgépeknél is jelentkezhet.
Miért veszélyesebb, mint a Y2K hiba?
Idősebb olvasóink emlékezhetnek még a 2000-es évek Y2K problémájára. A világ akkor is a digitális apokalipszisre készült, mivel az operációs rendszerek képtelenek voltak kezelni a kétjegyű évszámokat, és félő volt, hogy a számítógépek a 2000-es évet 1900-nak értelmezik. Bár végül nem történt világméretű katasztrófa, a probléma akkor is komoly zűrzavart okozott a háttérben. A 2038-as helyzet viszont sokkal súlyosabb lehet, és sokkal nagyobb károkat okozhat.
Hypponen szerint ha nem foglalkozunk a problémával időben, olyan károk keletkezhetnek, amik az egész digitális világ működését megbéníthatják, és tényleg nem ússzuk meg az apokalipszist. A Y2K hibától eltérően ugyanis most nincs elég idő a javításra. Az egész világot érinteni fogja a probléma, és nem lesz olyan egyszerű, mint 2000-ben, amikor mindent le lehetett tesztelni, és javítani lehetett a hibákat hónapokkal előre. A probléma hatása ráadásul még az egészségügyre is katasztrofális lehet, mivel az orvosi rendszerek hibás adatokat generálhatnak, és akár súlyos, életveszélyes tévedésekhez vezethetnek.
Ez is érdekelhet:
Kiemelt kép: depositphotos.com
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Több ezer éves csontváz és különböző ereklyék kerültek elő Martfű határában
Miért támadta meg India Pakisztánt?
Több magyar egyetem is bekerült a világ legjobbjai közé: egyikük a legjobb 1%-ban landolt
Lehet, hogy nem minden fekete lyuk rendelkezik szingularitással
Ezért nem mennek repülők a Himalája közelébe
Caligula császár bámulatos úszó palotáitól eldobod az agyad