Zsolnalitva vára: Kinizsi címerét őrzi a magyar múlt egyik legizgalmasabb helyszíne
Zsolnalitva vára (szlovákul Lietava) Szlovákia egyik legnagyobb és leglátogatottabb várromja, amely a Zsolnai-medence peremén, Zsolnától délre, a Strážov-hegység sziklás csúcsán magasodik. Bár ma már romos állapotban van, falai a magyar történelem számos jelentős eseményének tanúi voltak, és a vár még mindig őrzi Kinizsi Pál legendás címerét is.
Őskori gyökerek és középkori alapítás
A várhegy környéke már az újkőkorszak óta lakott volt, régészeti leletek tanúsága szerint a bronzkorban is éltek itt emberek. A mai vár elődjét egy ószláv erődítmény helyén a Balassa nemzetség építtette a 13. század második felében, a tatárjárás utáni várépítési hullám részeként. A vár első ismert birtokosa a legendás tartományúr, Csák Máté volt, aki 1321-ig uralta a vidéket.

Zsolnalitva vára. Kiemelt kép: Vladimír Ruček/Wikimedia
Viharos évszázadok: uralkodók, hadvezérek, ostromok
A vár a 15. században a Szapolyai családhoz került, akik rendbehozták és bővítették az erődítményt. A huszita háborúk idején rövid időre cseh csapatok is birtokolták, majd Luxemburgi Zsigmond és később Hunyadi Mátyás seregei visszafoglalták. 1474-ben Mátyás király hű hadvezérének, Kinizsi Pálnak adományozta Zsolnalitva és Sztrecsény uradalmait, elismerve Kinizsi lengyelek felett aratott győzelmét a csehországi hadjáratban, írja a Várak.hu.
Kinizsi Pál címerét, a kardot tartó kart, ma is láthatjuk az egyik vártorony falán.

Kinizsi címere a várban. Fotó: Wikimedia
A 16. században a vár Kinizsi özvegyéhez, Magyar Benignához került, akinek tragikus sorsa legendává vált: férje, Kereky Gergely kegyetlensége miatt Benigna asszony végül embereivel meggyilkoltatta urát, amiért száműzetésre ítélték, és élete végéig Zsolnalitván élt.
A 16–17. században a vár a Thurzó család birtokába került, akik tovább erősítették az erődítményt, új bástyákat és védműveket építettek ki. A vár stratégiai jelentősége a kuruc harcok idején csökkent, majd a 18. századtól fokozatosan pusztulni kezdett, miután tulajdonosai elhagyták.
A vár napjainkban
Zsolnalitva vára ma is lenyűgöző látványt nyújt: a 664 méter magas sziklatetőről pazar kilátás nyílik a Zsolnai-medencére és a környező hegyekre. A várrom Szlovákia egyik legépebben fennmaradt középkori erődje, ahol a 2000-es évek óta folyamatosan zajlanak állagmegóvási és régészeti munkálatok. A vár szabadon látogatható, a belépés ingyenes, de a fenntartók örömmel fogadják a látogatók támogatását.
A várhoz több turistaút is vezet: Zsolnalitváról a kék jelzésen, Litvaszinyéről a zöld jelzésen, meredek kapaszkodón közelíthető meg, nagyjából 30–45 perces túrával.
Történelem, legenda, élmény
Zsolnalitva vára nemcsak a magyar és szlovák történelem egyik fontos mementója, hanem a középkori végvárak világának izgalmas tanúja is. Falai között megidézhető a múlt: a hős hadvezérek, a nemesi családok, a tragikus sorsú asszonyok és a legendás ostromok története. A várrom ma is kalandos utazásra hívja mindazokat, akik szeretnék felfedezni a Kárpát-medence elfeledett erődjeit és a magyar történelem rejtett kincseit.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Idegen eredetű gömböt találtak Kolumbiában?
2 ezer éves, különleges egyiptomi erődítményt tártak fel régészek
Határozatlan időre bezárt Erdély egyik legkedveltebb úti célja
Budapestet választották Európa egyik egészség- és wellness-fővárosának
Régi magyar szavak, amiket ma már alig értünk pedig zseniálisan hangzanak
Áprilisban rekordmennyiségű földrengést észleltek a Kárpát-medencében