A titokzatos budai fekete cica
Észrevetted a fekete cicát Buda épületein?
Ha az ember nyitott szemmel sétál Budán – különösen a Víziváros környékén, a Krisztinavárosban vagy épp a Gellért-hegy lábánál –, könnyen belebotlik egy-egy titokzatos fekete cicába. Nem hús-vér állatokról van szó, hanem jellegzetes, stencilezett vagy festett graffiti figurákról, amelyek az utóbbi években ellepték a városrészt. Különlegességük, hogy nem hivalkodóak, inkább játékosan megbújnak falakon, sarkokon, villanyszekrényeken.
A sorozat nem egy ismert művész nevéhez köthető, hanem egy névtelen, vagy legalábbis titokban maradó alkotóhoz. A budai utcákon sorra bukkannak fel a fekete macskás graffitik, és a jelek szerint egy egész sorozatról van szó – többféle pózban, különböző helyszíneken, de hasonló stílusban.
Egyik legismertebb példája a Kolodko-féle miniszobor mellé került mű az Erzsébet híd lábánál, ahol a fekete cica épp a L’ecsó című film patkányát próbálja becserkészni, írja az ErreArra. Ez a párosítás ötvözi a köztéri művészet két különböző rétegét: a hivatalosan engedélyezett, bronz miniszobrok világát és az utcai, „gerilla” falfestészetet.
Egyéni művészet vagy közösségi cica?
Egyelőre senki sem tudja biztosan, ki lehet az alkotó. Lehetséges, hogy több művész áll a háttérben, de az sem kizárt, hogy egyetlen, tudatosan anonim maradó alkotó járja esténként a budai utcákat stencillel, festékszóróval a kezében. Az is elképzelhető, hogy ez a fajta utcai művészet már egy új generációhoz tartozik, amely a figyelem helyett inkább az üzenet és a játékosság kedvéért alkot.
A budai fekete cicák szép lassan közösségi játékká válnak. Az enbudapestem.hu cikke szerint már most többen gyűjtik, fotózzák és megosztják a felfedezett cicákat a közösségi médiában. Az ötlet egyszerű, de nagyszerű: ha látsz egyet, posztold, címkézd, és oszd meg! Így térképezhetik fel együtt a budaiak, milyen ütemben és hol „terjednek” ezek az apró műalkotások.
Érdekesség, hogy hasonló fekete macskás graffitik más európai és amerikai városokban is feltűntek már, például Párizsban, Los Angelesben, Firenzében vagy épp Londonban. A párizsi példák különösen dokumentáltak – egy egész online galéria foglalkozik velük –, viszont a budai cicák nem egyszerű másolatok. Más a vonalvezetésük, más a testtartásuk, sőt a „jeleneteik” is. Mindez arra utal, hogy a budapesti fekete cicák saját vizuális univerzumot képviselnek, amely ugyan kapcsolódik a nemzetközi műfajhoz, de lokális jelentéssel bír.

Fekete macska graffiti Párizsban. Kép: depositphotos.com
Utcai művészet Budapesten
Az elmúlt években az utcai művészet robbanásszerű népszerűségre tett szert a fővárosban, írja a Frisss. Korábban főként csak néhány aluljáró vagy elhagyott épület falain találkozhattunk színes falfestményekkel, ma már azonban egyre több elismert művész, galéria és városi projekt is foglalkozik a műfajjal.
Különösen kiemelkedik három név: 0036Mark, Miss KK és CIPOE. 0036Mark egy budapesti IT-szakember, akinek munkáit a karakteres szöveg-grafika kombináció jellemzi – első kiállításai óta (amelyek például a Telepen és a Lumen Galériában voltak) a kortárs vizuális kultúra elismert alakjává vált. Miss KK babás, néha szürreális grafikái szintén nagy népszerűségnek örvendenek – olyannyira, hogy még a hollywoodi színész, Josh Brolin is megosztott egy képet az egyik munkájáról.
A harmadik ikonikus alak, CIPOE neve szinte egybeforrt a budapesti falfirkakultúrával. Munkái a városi közösség üzeneteit közvetítik egyedi formában, gyakran társadalmi vagy érzelmi töltettel. 2024-ben Azahriah, a fiatal generáció egyik legnépszerűbb zenésze egy külön dallal tisztelgett előtte. A közvélemény nem sokat tud az elkövetőről, de az Index szerint „harminc körüli fazonról van szó, aki magányos farkas, egyedül, nem pedig egy firkás kollektívával közösen fújja szét az épületeket”. Ezzel szemben mások azt mondják, már több mint húsz éve CIPOE-tagek borítják Budapestet, így idősebb lehet, de az se kizárt, az évek múlásával más is átvette a jelzést.
Ez is érdekelhet:
- Visszakapja híres szobrait a Honvéd Főparancsnokság épülete
- Egy nap a Memento Parkban – A szocialista múlt köztéri emlékei
- Hamarosan megnyílik a Zenit Corso, Zugló új bevásárlóközpontja
Kiemelt kép: depositphotos.com
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
A nyelv kialakulása: hogyan tanult meg beszélni az ember?
Üzbegisztán együttműködése a Türk Államok Szervezetével a turizmus területén bővül
Az EU összefog az orosz „árnyékflotta” ellen a Balti-tengeren
A Margitsziget elfeledett története
Putyin elmondta a béke orosz feltételeit
Sokkal korábban elpusztulhat az univerzum, mint hittük