Szlovákia elismeri Marokkó autonómia tervét „a végleges megoldás alapjaként” a Szahara-vitában
A Marokkó szaharai szuverenitása mellett folytatódó diplomáciai erőfeszítések keretében a Szlovák Köztársaság megerősíti a nemzetközi lendületet azzal, hogy elismeri a marokkói autonómia tervet a vita végleges megoldásának alapjaként.
Szlovákia elismeri a marokkói kezdeményezést
Mohammed VI király vezetésével kialakult nemzetközi lendület részeként, Marokkó szaharai szuverenitásának támogatására és a marokkói autonómia terv támogatására „Szlovákia elismeri a marokkói kezdeményezést, amelyet 2007. április 11-én terjesztettek az ENSZ főtitkára elé, az ENSZ égisze alatt a marokkói Szahara kérdésének végleges megoldásának alapjaként”, írja az APA News.
Ezt az álláspontot a Szlovák Köztársaság fejezte ki a csütörtöki rabati találkozót követően aláírt közös nyilatkozatban, amelyen részt vett Nasser Bourita külügy-, afrikai együttműködési és külföldön élő marokkóiakért felelős miniszter, valamint szlovák kollégája, Juraj Blanár kül- és európai ügyekért felelős miniszter. Ezt az álláspontot a Szlovák Köztársaság a 2025. május 22-én Rabatban tartott találkozót követően aláírt közös nyilatkozatban fejezte ki.
Ezenkívül „Szlovákia üdvözli Marokkó komoly és hiteles erőfeszítéseit a politikai folyamat előmozdítása és a megoldás elérése érdekében, és támogatja a kompromisszumon alapuló, igazságos, tartós és kölcsönösen elfogadható politikai megoldást, az ENSZ Alapokmányának elveivel és céljaival összhangban, a Biztonsági Tanács vonatkozó határozatainak, többek között a 2024. október 31-i S/RES/2756 határozatnak megfelelően” – áll a közös nyilatkozatban.
Közös nyilatkozatukban elkötelezték magukat a politikai párbeszéd erősítése és a magas szintű kapcsolatok fejlesztése mellett. Mindkét fél hangsúlyozta a regionális és nemzetközi együttműködés fontosságát a legfontosabb kérdésekben: a béke és biztonság, a konfliktusok megelőzése, az éghajlatváltozás elleni küzdelem, a migráció és a fenntartható fejlődés. Multilaterális szinten Rabat és Pozsony üdvözölte egymás jelöltségének támogatását az ENSZ Biztonsági Tanácsának 2028–2029-es mandátumára, és kifejezte hajlandóságát a nemzetközi béke előmozdítására irányuló erőfeszítéseinek összehangolására.
Sem az EU, sem egyetlen tagállama sem ismeri el a Szaharai Arab Demokratikus Köztársaságot
Szlovákia álláspontja csak néhány nappal azután született, hogy az EU külügyi szóvivője kijelentette: „sem az Európai Unió, sem egyetlen tagállama sem ismeri el a Szaharai Arab Demokratikus Köztársaságot”. A Nyugat-Szahara jelenleg az ENSZ szerint nem önálló terület, amelyet a Marokkói Királyság (amely körülbelül 80%-át ellenőrzi) és a Szaharai Arab Demokratikus Köztársaság (amely körülbelül 20%-át ellenőrzi) igényel.
Ahogy áprilisban írtuk, megerősíti kétoldali együttműködését Magyarország és Marokkó, részletek itt.
Szintén érdekes: Rubio amerikai külügyminiszter méltatta a marokkói király béke- és biztonságépítő szerepét
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Megnyílt Magyarország első 0–24-es, személyzet nélküli okosboltja
Egészen hihetetlenül néz ki egy vihar time-lapse felvétele a Nemzetközi Űrállomás fedélzetéről
Oroszország új nukleáris rakétákat fejleszt
Ezt rejtette a furcsa, fekete egyiptomi szarkofág, amelyen még jelölés sem volt
Az Amerikáról készült első térkép annyira pontos volt, hogy a kutatókat is ledöbbentette
Ezek a kereszténység legsötétebb ereklyéi