Egészen pazar a Parthenón 3D-s rekonstrukciója
Az athéni Akropolisz tetején álló Parthenón, amely már közel 2500 éve áll, továbbra is lenyűgöző látványt nyújt, pedig ez a két és fél évezred nem volt túlzottan kegyes az építményhez, ugyanis az ókori világ egyik leghíresebb romja még mindig ugyanolyan állapotban van.
A látogatók képzeletét azonban beindítja, akik megpróbálják elképzelni, hogy hogyan nézhetett ki a Kr. e. 5. században, amikor még templomként és kincstárként is működött. Az egyik lelkes rajongó, egy Juan de Lara nevű oxfordi régészprofesszor négy éven át 3D modellező eszközökkel készített egy 3D-s digitális rekonstrukciót a fénykorában lévő Parthenónról, amelybe videós formában és a projekt hivatalos oldalán is bepillantást nyerhetünk, számolt be az Open Culture.

Képernyőfotó: Delara/YouTube
A Parthenón 3D-s változatát népszerűsítő anyagok mindenekelőtt egy elemet emelnek ki, Athéné Parthenosz, vagyis a szűz Pallasz Athéné istennő majdnem 12 méter magas szobrát. A híres szobrász és építész, Pheidiasz keze munkáját dicséri, aki az építmény többi szobrászati díszítését is végezte, és amely végül kétszer annyiba került, mint maga az épület.
Bár az Athéné-szobor mára már rég elveszett, elég jól dokumentált ahhoz, hogy de Lara minden részletét modellezze, egészen az aranyszínű ruhájának ráncaiig és az elefántcsont bőrének repedéseiig. A négyévente megrendezésre kerülő Panathénaia nevű ünnepség idején a napfény éppen a megfelelő szögben hatolt be a Parthenónba, hogy az istennő természetfelettinek tűnő megvilágításba kerüljön a környező sötétséggel szemben.
Természetesen ez a hatás nem volt véletlen. Még ha a Parthenón megalkotását isteni ihletésűnek is tekintjük, az Open Culture beszámolója szerint „akkor is leginkább emberi alkotásként – méghozzá aprólékosan átgondolt alkotásként – érthetjük meg igazán”. A korabeli görög látogatók számára Athéné megvilágítását a tetőnyílások, a tükröződő vízmedencék és a fényvisszaverő anyagok elhelyezése fokozta, amelyek eredeti beépítése a térbe a legtöbb modern látogató számára meglepetésként hatna.
Jelenleg a Parthenón 3D-s virtuális változata kínálja az időutazáshoz legközelebbi élményt. De mint de Lara kutatásaiból kiderül, az épületben számos füstölő is volt, így a tökéletes élethűség sajnos nem érhető el, amíg a szagok nem tudnak átmenni az interneten.
A Parthenón 3D-s rekonstrukciója ezen az oldalon érhető el.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Egy szinte tökéletes gömb alakú valami bocsát ki rádiójeleket a világűr mélyén
2025-ben is forró nyárra számíthatunk: itt vannak a legfrissebb előrejelzések
Mi alapján nevezik el a budapesti utcákat?
Már az ókorban is használtak „gépfegyvereket”, és bizonyítékot is találhattak rá
Teljesen máshogy forog a Titan légköre, mint maga a hold
Idén is remek gyermeknapi programok várnak a Vasúttörténeti Parkban