Természetesen a Trónok harca nagyjából lónagyságú farkasainak méretei alaposan eltúlzottak a valóságban élt rémfarkasok (dire wolf) mellett, amelyek a tudomány mai állás szerint mintegy 9-10 ezer évvel ezelőtt haltak ki Észak-Amerikában. Egy cég azonban képes volt újra visszahozni e farkasokat közénk, igaz, sokan vitatják eredményeiket.
Valószínűleg mi pusztítottuk ki a rémfarkasokat 10 ezer éve
A 9-10 ezer évvel ezelőtt élt rémfarkasok halálos ítéletét az Amerikába betörő emberek hozták ugyanis csoportosan, eszközeikkel sokkal hatékonyabban vadászták a kontinens északi felének nagy testű növényevőit, mint a farkasok, köztük a korabeli rémfarkasok. A táplálékért folytatott küzdelemben például a szürke farkasokkal szemben is így a rémfarkasok alulmaradtak és kipusztultak. Első példányukat a 19. század közepén találták meg és a tudósok hamar megállapították, hogy egyedeik szignifikánsan nagyobbra nőttek, mint a mai szürke farkasok.
Idén januárban aztán a Colossal Biosciences bejelentette, hogy visszahozta közénk a rémfarkasokat. Ehhez egy 13 ezer éves fogból és egy 72 ezer éves fülcsontból megállapították, hogy mely gének hiányoznak a szürke farkasból a rémfarkas jellegzetes testfelépítéséhez és ezeket megváltoztatták utóbbiban. Szerintük ezzel feltámasztották a rég kihalt fajt: Romulus és Remus 6 hónaposak, Khaleesi (akinek neve feltűnően megegyezik a Trónok harca egyik fontos tisztségével) pedig két hónapos és – mint neve is mutatja – lány.

Romulus és Remus, a két “rémfarkas”. Forrás: PrtScr/Youtube/Colossal Biosciences
A cég most tett közzé egy videót, hogy miként fejlődik a két fiú és a lány. Szerintük kb. 20%-kal nagyobbak mint azonos korú szürke farkas társaik. Íme:
- A medveállatkák a Föld legkisebb élőlényei közé tartoznak, mégis gyakorlatilag halhatatlanok
Valójában csak nagyra nőtt szürke farkasok?
A tudósok közül nem mindenki fogadta el a faj feltámasztásának elméletét: sokan úgy gondolják, itt pusztán annyi történt, hogy a Colossal módosított néhány gént a szürke farkasban, de ettől még nem rémfarkasok születtek. Nic Rawlence, az Otagoi Egyetem adjunktusa szerint ahhoz, hogy valamely kihalt fajt újraéleszd klónozni kellene. Erre viszont alkalmatlan a megmaradt DNS. Romulus és Remus tehát szürke farkasok, akiknek 14 génjét 20 helyen módosították.
Ám ha nem is hoztak vissza az életbe egy régi kihalt fajt, a Colossal eredményei mégis nagyon fontosak. Vannak ugyanis fajok, amelyeknek a kihalását az itt nyert tapasztalatokkal megakadályozhatjuk.
Más fajoknak nagy segítség lehet a kutatás
Az iflscience.com cikke szerint ilyen lehet a vörös farkas (red wolf), akik közül már csak 15-20 példány élhet a vadonban, ám a Colossal képes volt új egyedeket létrehozni, akiknek a Hope, Blaze, Cinder, és Ash nevet adták. Ők genetikai szempontból 100%-osan vörös farkasok és létük máris 25%-kal növeli a genetikai variabilitását e fajnak a Földön.
- Az egyik legnagyobb tömeges kihalás, amely az élőlények 85 százalékát elpusztította
De ugyanilyen a szélesszájú orrszarvú északi alfaja (Ceratotherium simum cottoni) is, melynek ma már csupán két nőstény példánya él miután az egyetlen hím, Sudan, 2018-ban elpusztult. A Colossal abban bízik, hogy sikerül majd embriókat létrehoznia a megőrzött hímivarsejtek és petesejtek segítségével.
Az iflscience szerint a rémfarkasnak aposztrofált állatok valójában szürke farkasok, ám a kapcsolódó kutatások sokat segíthetnek a kihalás szélén álló fajok segítésében.
Olvass tovább állatvilág témában ITT.
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Átalakulnak a banki átutalások Magyarországon, a mesterséges intelligencia dönti el, mehet-e a pénz
Fürdőzz este is Budapesten! Új akciók és hosszabb nyitvatartás a fővárosi fürdőkben
Mit hittek a magyarok, mielőtt jött a kereszténység? Az ősi magyar hitvilág elveszett titkai
A „városölő” aszteroida meteorzáport küldhet a Földre, ha a Holdba csapódik
Holnaptól még gyorsabban juthatsz majd el a budapesti repülőtérre és onnan a belvárosba
Az egész világegyetem elpusztulhat egy „önmegsemmisítő gomb” hatására?