6000 éves populáció nyomait találták Dél-Amerikában, amely genetikailag nem kötődik a mai emberhez
Párhuzamos társadalom? A Kolumbia területén feltárt és leletek vizsgálata egy olyan populációt mutatott ki, amelynek semmilyen genetikai kapcsolata nincs a mai emberiséggel.
A tudósok genetikai bizonyítékot találtak egy olyan ősi népcsoportra Kolumbiában, amelynek nincsenek mai leszármazottai. Mintha egyszerűen eltűntek volna a Föld színéről. Ráadásul nem is állnak szoros rokonságban azokkal a népekkel, amelyeket a tudósok az őseiknek gondoltak.
Megdöbbentő eredmények
A nemzetközi kutatócsoport a felfedezést a Science Advances című folyóiratban május végén megjelent tanulmányban ismertette. Az Altiplano – a Bogotá körüli fennsíkok öt régészeti lelőhelyén 21 egyén csontjait és fogait tárták fel. A leletek ötszáztól akár hatezer évesek is lehetnek, a kutatók a csontok DNS-ét elemezték. Ez az első elemzés Kolumbia ősi emberi genomjairól, amelyet valaha is közzétettek.
A személyek közül heten a titokzatos népességhez tartoztak – egy korábban nem dokumentált embercsaládhoz. Ezek voltak a tanulmányban elemzett legrégebbi maradványok, amelyeket a Bogotától északra fekvő Checua (magyarosan Kecsua) ásatási helyszínen tártak fel, körülbelül 3000 méter magasságban. Ez a csoport 6000 évvel ezelőtt még jelen volt, de 4000 évvel később már eltűnt.
„Ezek a vadászó-gyűjtögetők nem hordoznak differenciális rokonságot az ősi észak-amerikai csoportokkal, és genetikailag sem járulnak hozzá az ősi vagy a mai dél-amerikai populációkhoz” – magyarázzák a kutatók a tanulmányban. „2000 évvel ezelőttre a helyi genetikai ősök helyét a Közép-Amerikából származó populációk veszik át.”
„Ez váratlan” – mondta el az Associated Press munkatársának Andre Luiz Campelo dos Santos, a Florida Atlantic University régésze, aki nem vett részt a kutatásban. „Eddig a pontig nem hittük, hogy van más olyan vonal, amely Dél-Amerikában megjelenik.”
Honnan származott a dél-amerikai populáció?
Az első emberek legalább 15 000 évvel ezelőtt érkeztek Amerikába Szibériából a Bering-földhídon keresztül (bár egyes tanulmányok szerint már évezredekkel korábban). Ezek az emberek egy északi és egy déli indián vonalra oszlottak. Az utóbbi csoporthoz tartozó népesség végül Közép- és Dél-Amerikában telepedett le, amint arról a Popular Mechanics munkatársa, Elizabeth Rayne beszámolt. Egy Chilében található paleontológiai lelőhely azonban arra utal, hogy az emberek legalább 14 550 évvel ezelőtt érkeztek először Dél-Amerikába, írja a Live Science.

Forrás: Creative Commons
A tanulmányban vizsgált kis kecsua-populáció a Dél-Amerikát elérő első migrációs hullámból származik, amely Kolumbián haladt át, mielőtt benépesítette volna a kontinens többi részét. A kutatók meglepetésére azonban úgy tűnik, hogy génjeik nem öröklődtek tovább. „Ez azt jelenti, hogy a Bogotá környéki területen teljes lakosságcsere történt” – áll Kim-Louise Krettek, a tanulmány első szerzője, a németországi Tübingeni Egyetem Senckenberg Center for Human Evolution and Paleoenvironment régésze közleményében.
Az új eredmények kérdéseket vetnek fel „azzal kapcsolatban, hogy honnan jöttek és miért tűntek el” – mondta a CNN-nek Andrea Casas-Vargas, a tanulmány társszerzője, a Kolumbiai Nemzeti Egyetem Genetikai Intézetének kutatója.
Mi történt a kecsuákkal?
A régészek feltételezik, hogy a kecsua-populáció a környezeti változások miatt tűnhetett el, vagy más csoportok léphettek a helyébe. Az is lehet, hogy csak úgy keveredtek más helyi populációkkal, hogy egyedi DNS-ük felhígult a génállományból.
Az Altiplano lakossága 2000 évvel ezelőtt már egészen másképp nézett ki, amikor a Közép-Amerikából érkező emberek felváltották a kecsua népességet, kerámiát, technológiát és valószínűleg a chibchan nyelveket is magukkal hozták a mai Kolumbiába. Valójában a kevesebb mint 2000 évvel ezelőtti altiplanói egyénekről kiderült, hogy genetikai szempontból jobban kötődnek a panamai chibchan beszélőkhöz, mint a kolumbiai őslakosokhoz.
A közlemény szerint a kecsua nép genetikai eltűnése szokatlan Dél-Amerikában, ahol a kutatók erős genetikai folytonossággal rendelkező régiókat találtak.
Kolumbia „kulcsfontosságú régió Dél-Amerika benépesedésének megértéséhez… de eddig üres folt volt az amerikai kontinens ősi DNS-vizsgálataiban” – magyarázta a CNN-nek Christina Warinner, a Harvard Egyetem antropológusa, aki nem vett részt a tanulmányban. „Ez a tanulmány rávilágít a népességvándorlás és a keveredés mélyreható történetére a mai népességek [kialakulásában], és rámutat arra, hogy Közép-Amerika kulcsfontosságú régió, amely mind Észak-, mind Dél-Amerikában befolyásolta a komplex társadalmak kialakulását.”
Ez is érdekelhet:
- Inkák előtti városállamot tártak fel régészek Dél-Amerikában
- Magyar gyűjtemény került elő a Michigani Egyetem régészeti kutatásából
- Ami a történelemóráról kimaradt: a honfoglaló magyarok szexuális élete!
Kiemelt kép: depositphotos.com
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Új négycsillagos hotel nyílt Budapest szívében, a Lánchíd mellett – KÉPEK
Magyarországon tilos a melegházasság, de egy esetben mégis el kell azt ismerni – mutatjuk
Az üzbég-azeri együttműködés fejlesztéséről
Még a kínaiakat is meglepte: központi utasításra rúgtak ki magyarokat a debreceni CATL-gyárból, helyükre vendégmunkások jöhetnek
Jó hír: Jelentősen csökkennek az árak az ingatlanpiacon, egyre inkább a vevők kerülnek előnybe
Vidéki horror: Ledöfte az ötgyermekes édesanyát, fiát is megsebezte, majd elvágta a saját torkát – KÉPEK