Tényleg egy magyar királyról mintázták Lancelot lovagot? Egy izgalmas történelmi párhuzam
Vajon egy magyar király legendái ihlették a világ egyik leghíresebb lovagját? Szent László alakja évszázadokon át élő hagyomány maradt, de egyes kutatók szerint még a Kerekasztal lovagjai között is nyomot hagyhatott hősi öröksége.
A magyar király, aki a nyugat fantáziáját is megmozgatta
Szent László király a 11. század végén uralkodott, és már életében legendává vált. Hőstettei, a lányrabló kun vitéz legyőzése, a párbajok, a hit védelme és az ország határainak megóvása hosszú évszázadokon át a magyar nép identitásának részévé váltak.
Ezek a történetek pedig nemcsak hazai közegben, hanem a középkori Európa szélesebb kultúrájában is hatással lehettek: Stephen Pow történész a Telexnek adott interjújában kifejtette, hogy számos történelmi tény arra utal: nem puszta véletlen a hasonlóság Szent László legendáinak motívumai és a világ egyik leghíresebb lovagi hősének, Lancelotnak az alakja között.
A magyar és francia udvar viszonya
A 12. században Európában virágzott a lovagi kultúra. III. Béla király francia hercegnőt vett feleségül, udvara pedig szoros kapcsolatba került a francia arisztokrácia köreivel. Ebben a pezsgő közegben kezdődött el a világhírű Kerekasztal lovagjainak lejegyzése, amikor Chrétien de Troyes megírta Lancelot hőstetteit. Pow tanulmánya szerint erős a valószínűsége, hogy a szorosabb viszony kialakulása közben a magyar király legendái, mint például a nők védelmezése és a kereszténység melletti küzdelem inspirációként szolgáltak a francia szerzők számára.
László és Lancelot
Stephen Pow történész kutatásai szerint kezdésnek már Lancelot neve is származhat etimológiailag a Ladislaus (László) névből. De a hasonlóságok nem állnak meg a névnél: mindkét hős legendájában központi motívum a fa alatt vívott párbaj, ahol egy nő kiszabadítása a tét. A hősiesség, az önfeláldozás, a nők és a gyengék védelme szintén fő eleme László és Lancelot történeteinek is. Ekkoriban ráadásul még nem voltak olyan gyakoriak a ma sokak által ismert hősies lovagkarakterek.
László legendáiban a király szinte természetfeletti erővel győzi le az ellenséget, ahogy Lancelot is gyakran emberfeletti bátorsággal és hűséggel szolgálja Artúr királyt. Lászlót gyakran ábrázolták fehér lovon, ami Lancelot történeteiben is gyakori jelkép: a fehér ló a tisztaságot, az igazságosságot, a királyhoz való hűséget jelképezi. Egyes elemzések szerint még a lovagi eskük rituális elemei is hasonlóak lehettek a két hagyományban.

Freskórészlet a Szent László-legendából: Szent László és a kun vitéz birkózása Forrás: Wikimedia Commons
Szent László freskóábrázolásai, mint például ahol a kun vitéz legyőzése jelenik meg, kifejezetten népszerűek voltak a korabeli templomokban, így könnyen eljuthattak nyugati kolostorokba is. Pow azt is kiemeli, hogy László szentté avatása idején (1192) erős magyar–francia dinasztikus kapcsolatok voltak, épp akkor, amikor Chrétien de Troyes megírta Lancelot történeteit.
A korabeli lovagregények szerzői, akik gyakran jártak Európa-szerte udvarokban és kolostorokban, meríthettek ezekből a képi és szóbeli legendákból, így formálhatták meg Lancelot alakját, aki ugyancsak legendás hős és a nők védelmezője volt. Bár a francia udvar irodalmi köreiben rengeteg hőstörténet keringett, ezek a párhuzamok mégis figyelemre méltóak.
Szent László öröksége
A történészek többsége óvatosan közelíti meg az elméletet. Közvetlen bizonyíték nincs arra, hogy László király alakja ihlette volna Lancelot legendáját, de a Pow által feltárt párhuzamok alapján könnyen elképzelhető, hogy a magyar király történetei eljuthattak Franciaországba, és hatással lehettek a lovaglegendák alakulására. Ez az elmélet ma is viták tárgya, de a kérdés izgalmas: hogyan formálódtak a hősök, és hogyan vándoroltak a legendák az országok között?
Mindenesetre Szent László alakja máig él a magyar emlékezetben, és talán nemcsak a hazai múltban, hanem a nyugati lovagkultúra nagy alakjainak történeteiben is ott hagyta a nyomát.
Kiemelt kép forrása: Pixabay
További érdekességek magyar királyokról:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Régi magyar megszólítások és köszönések, ahogy ma már ritkán hallani őket
Csillagközi látogató lépett be a Naprendszerbe
Megnyílt Budapest első élelmiszer-outletje
Omladozik az egri vár másolata – a rendkívüli haditettről forgatott hatalmas sikerű film helyszínén jártunk
Rendkívüli: Több tízezer utas járatát törölték, budapesti járatokat is érint a francia sztrájk
„Mélyrepülésben” a Wizz Air, ha ez így megy tovább, nem csak őket érinti majd