Egy váratlan tudományos áttörés eredményeként a kutatók kapcsolatot fedeztek fel az egyiptomi férfi és egy ősi civilizáció között.
A szakemberek egy olyan, 5000 évvel ezelőtt élt egyiptomi férfi DNS-ét tudták megvizsgálni, aki bizonyíthatóan kapcsolatban állt egy másik ősi civilizációval, valamint Észak-Afrika bizonyos területeivel, derül ki a Daily Star cikkéből. A felfedezés nem csupán izgalmas tudományos eredmény, hanem az ősi Egyiptom és a közel-keleti kultúrák közötti kapcsolatok kutatásának új fejezetét nyithatja meg.
Kiváló állapotban maradt meg a holttest
A férfi, akinek DNS-ét sikerült teljes egészében szekvenálni, az egyiptomi Óbirodalom idején, mintegy 2500-3000 évvel Krisztus előtt élt. Halála után a testét – amelyet egy Nuwayrat nevű egyiptomi településen találták meg még 1902-ben – egy kerámiaedényben temették el, amelynek köszönhetően viszonylag jó állapotban átvészelte az elmúlt évezredeket. Ez a lelet így rendkívüli fontosságú, ugyanis az ősi egyiptomiak többségének maradványai a forró éghajlat miatt rosszul konzerválódtak.
A felfedezés igazi különlegessége, hogy az új DNS-analízis alapján a férfi génállománya 80%-ban Észak-Afrika ősi népeihez köthető, 20%-a viszont nyugat-ázsiai, a Mezopotámia térségéből származó népekkel mutat közvetlen kapcsolatot. Dr. Adeline Morez Jacobs, a kutatás vezetője, a Liverpool John Moores University munkatársa kihangsúlyozta: “Összeillesztve az összes nyomot, amit az egyén DNS-e, csontjai és foga alapján találtunk, képesek voltunk egy átfogó képet alkotni.”
Megismerhetjük a civilizációk kapcsolatát
És ez a felfedezés nemcsak a korabeli egyiptomi nép történetét árnyalja, hanem új fényt vet a régiók közötti kulturális hatásokra is. Jacobs hozzátette: „Ez nagyon érdekes, mert a régészeti adatok alapján már tudjuk, hogy az egyiptomi kultúra és a termékeny félhold kultúrája évezredeken keresztül hatottak egymásra.”
A tanulmányi szerzői figyelmeztetnek ugyanakkor arra, hogy bár a férfi genetikai adatai kapcsolatokat mutatnak Mezopotámiával és Észak-Afrikával, nem biztos, hogy ebből következtetéseket vonhatunk le ez az egyiptomi lakosság egészére vonatkozóan. „Ez csupán egy darabja annak a kirakósnak, amely a különböző génváltozatokat tartalmazza: minden egyes ember, aki valaha is élt – és az ő genomja – egyedi eleme a kirakósnak” – húzta alá Dr. Linus Girdland-Flink, a kutatás társszerzője.
Folytatni kell a kutatásokat
Az egyértelmű, hogy az új felfedezés nemcsak a genetikai kutatások szempontjából kiemelkedő, hanem új perspektívákat nyit a történelmi és kulturális kölcsönhatások megismerésében és megértésében is. Ha a hasonló kutatások a jövőben is folytatódni tudnak, akkor még pontosabban megérthetjük majd, miként alakultak ki az ősi civilizációk és hogyan hatottak egymásra.
Ez is érdekelhet:
Kiemelt kép: depositphotos.com
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Hihetetlen: Felfedeztek egy bolygót, amely saját magát pusztítja el
Képek: Újra megnyílt a legendás fürdőkomplexum Magyarországon – rengetegen dolgoztak érte ingyen
Új éjszakai bulivonatok indulnak Budapestről: így juthatsz haza könnyedén a nyári programok után
Ne megszokásból közlekedj Budapesten: Mától felfordul az 1-es villamos közlekedése
Utazók, figyelem: Komoly torlódás várható a budapesti repülőtérhez vezető úton
Kiváló olasz borok a budapesti Winelovers Wine Awards 2025 rendezvényen