Súlyos sérüléseket is okozhat: megjelent Magyarországon a kaukázusi medvetalp!
Az elmúlt években egy kevésbé ismert, de annál fenyegetőbb invazív növény kezdett feltűnni Kárpátalján és most már Magyarországon is: a kaukázusi medvetalp. Ez az óriásira növő, erőteljes külsejű faj nemcsak az őshonos növényvilágot szorítja ki, de az emberi egészségre is komoly veszélyt jelent anélkül, hogy egyetlen harapást is ejtene. Elég hozzá egy érintés és egy kis napsütés.
A Pénzcentrum szerint a kaukázusi medvetalp eredetileg dísznövényként érkezett Európába, elsősorban botanikus kertekbe. A gond csak az, hogy nem maradt a kerítésen belül. A szél, a víz, sőt maga az ember is hozzájárult ahhoz, hogy kiszabadulva megvesse a lábát a természetben. Jellemzően patakpartokon, elhanyagolt útszéleken, nedves réteken bukkan fel, vagyis pontosan ott, ahol sokszor sétálunk, kirándulunk.

Forrás: Wikimedia Comms / Griensteidl
Miért veszélyes a kaukázusi medvetalp?
Az igazi fenyegetést azonban a növény nedve és szőrei jelentik. Ezek ugyanis furokumarinokat tartalmaznak – olyan vegyületeket, amelyek a bőr UV-érzékenységét brutálisan megnövelik. Egy nyári séta után, ha megérintetted a növényt és nem mostad le azonnal a bőrödet, másnapra hólyagos égési sérüléseket tapasztalhatsz. A gyógyulás akár hónapokig is elhúzódhat, és maradandó foltok is visszamaradhatnak. A medvetalp nem csupán nagyra nő, akár 3-4 méteres is lehet, de levelei olyan sűrű árnyékot vetnek, hogy más növények szó szerint eltűnnek mellőle. Ez nemcsak a növényvilág sokszínűségét csökkenti, hanem az állatok élőhelyét is szűkíti. Az agresszív terjedés pedig nem áll meg magától: ha nem avatkozunk közbe, gyakorlatilag eluralhat egész élőhelyeket.

A kaukázusi medvetalp szára. Forrás: Wikimedia Comms / Fritz Geller-Grimm
Hogyan lehet védekezni ellene?
Bár a Balaton-felvidéki térségekben is egyre több bejelentés érkezik a növény jelenlétéről, az ország nyugati részén, konkrétan Vas vármegyében, más a helyzet. Az Őrségi Nemzeti Park szerint eddig csupán egyetlen ismert előfordulást regisztráltak: 2018-ban Vép községben, a Kozár-Borzó patak mentén. A felfedezést követően azonnal megkezdték az irtást, és azóta is folyamatosan monitorozzák a területet. Jó hír, hogy 2024-re a növény gyakorlatilag eltűnt innen.
A nemzeti park munkatársai elmondták, hogy az irtást mechanikai és vegyszeres módszerekkel végzik, attól függően, hogy a terület érzékenysége mit enged meg. Védett területeken természetesen nem lehet vegyszerekkel permetezni, így ott marad a kézi irtás, kaszálás, gyökerek eltávolítása. A cél az, hogy még azelőtt eltávolítsák a növényeket, mielőtt virágba borulnának és új magokat termelnének.
A szakemberek egyelőre optimisták: úgy látják, hogy a faj országos elterjedésére nincs nagy esély. Az eddigi megjelenések lokálisak voltak, és nem mutattak gyors terjeszkedést. Persze ez nem jelenti azt, hogy hátra lehet dőlni: az éberség, a gyors reagálás, és a lakosság tájékoztatása kulcsfontosságú a probléma megelőzésében. Ha patakparton vagy nedves réteken sétálsz, mindig figyelj a környezetedre. Ha egy 2-4 méteres, óriási levelű, ernyős virágzatú növényt látsz, ne nyúlj hozzá. Ha mégis megtörtént a kontaktus, azonnal moss kezet szappanos vízzel, és kerüld a napfényt. Ha lehetséges, jelentsd az észlelést a helyi nemzeti park igazgatóságnak, ezzel aktívan hozzájárulsz a faj terjedésének megfékezéséhez.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
A kínai Szucsou városa bemutatkozott Budapesten: stratégiai együttműködés kultúrában, gazdaságban és turizmusban
Ez az őrült kínzási módszer látszólag ártalmatlan, mégis tönkreteszi az elmét
KÉPEK: Július végétől új Mercedes buszok szállítják majd az utasokat Budapesten!
Gyönyörű hollywoodi sztár, Zendaya fedezi fel Budapest szépségeit: Te is összefuthatsz vele
Kifakadt a 40 éves magyar utazási iroda: külföldiek nyírták ki őket, ez lesz az utasaikkal
KÉPEK, VIDEÓ: Épületek tetejét sodorta le a vihar, számos helyen nincs rendes közlekedés, áram