A kínai Szucsou városa bemutatkozott Budapesten: stratégiai együttműködés kultúrában, gazdaságban és turizmusban
2025. július 1-jén délután különleges eseménynek adott otthont a Budapesti Kínai Kulturális Központ: sikeresen megrendezésre került a Szucsou–Magyarország Kulturális, Üzleti és Turisztikai Konferencia, amely új lendületet adott a kínai–magyar kapcsolatoknak, és egyedülálló betekintést nyújtott Kína egyik legfejlettebb városának gazdasági, kulturális és turisztikai értékeibe.
Szucsou bemutatkozik Budapesten
Az eseményt megtisztelte jelenlétével Gong Tao, Kína magyarországi nagykövete, valamint Wu Qingwen, Szucsou város polgármestere. Részt vett továbbá Sun Jie tanácsos és mintegy 60 magyar és kínai szakmai meghívott a gazdaság, kultúra és média területeiről. A megnyitó előadásokat követően Szucsou három kulcsszereplő intézménye – a Kulturális, Rádió- és Televíziós Hivatal, a Kereskedelmi Hivatal és az Ipari Park – mutatta be a város sokrétű karakterét: gazdasági súlyát, kulturális örökségét és modern fejlődését. Szucsou bemutatása egy klasszikus kínai festményként bontakozott ki a közönség előtt: egyszerre volt időtlen és jövőbe mutató.
Wu Qingwen polgármester rámutatott, hogy Szucsou 2500 éves múlttal rendelkező város, amely a Taj-tó partján, a Nagy Csatorna mentén, Sanghaj szomszédságában helyezkedik el, és stratégiai szerepet játszik Kína belső és nemzetközi kereskedelmében. A város a kínai lakosság 1%-ának ad otthont, ugyanakkor a nemzeti GDP 3%-át termeli meg, így Kína egyik legfontosabb gazdasági motorja. A szabadkereskedelmi övezeteknek köszönhetően dinamikus kapcsolatokat ápol külföldi vállalatokkal is. A polgármester kiemelte, hogy Szucsou a magyar–kínai kereskedelem 8%-át képviseli, és már több mint 30 magyar projektbe fektettek be szucsoui cégek – különösen a zöldenergia, gyógyászat, gépipar és autóipar területén.
A város gazdasági erejét jól mutatja, hogy a világ 500 legnagyobb technológiai vállalata közül 483 jelen van Szucsouban, köztük olyan nevek, mint a Bosch, Johnson & Johnson, Microsoft, Samsung, L’Oréal vagy az Airbus – és magyar gyártók is aktívan működnek a városban. Wu polgármester azt is elmondta, hogy Magyarország fontos kapu Kína számára az Európai Unió felé, Tokajban már jelen vannak szucsoui technológiák, például okoseszközök.
Gong Tao nagykövet beszédében kiemelte, hogy Szucsou nemcsak gazdasági központ, hanem kulturális közvetítő is. A város aktívan támogatta a Budapesti Kínai Kulturális Intézet létrejöttét, és rendszeresen küld előadókat Magyarországra. A jelenlegi delegáció turisztikai tárgyalásokat is folytat, amelyek célja, hogy egyre többen látogassanak el egymás országába, ezzel is mélyítve a kapcsolatok emberi oldalát.
A rendezvényen Pető Ernő, a ChinaCham Hungary elnöke is felszólalt, aki elmondta: a magyar–kínai gazdasági kapcsolatok új szintre léphetnek azzal, hogy a ChinaCham képviseletet létesíthet Szucsouban – ezt a lehetőséget a polgármester hivatalosan is felajánlotta.
A turizmus kiemelt témája volt a konferenciának. Kelemen Gábor, a Magyar Turisztikai Ügynökség (MTÜ) képviseletében elmondta: az elmúlt években többszörösére nőtt a kínai turisták száma Magyarországon, és Kína mára Magyarország 14. legfontosabb küldőpiaca lett. Jelenleg heti 21 közvetlen járat érkezik Budapestre hét nagy kínai városból, ami stabil alapot biztosít a további bővüléshez.
Szucsou turisztikai vonzereje szintén figyelemre méltó: a várost „Kelet Velencéjének” is nevezik a sok vízfelület, csatorna és zöldövezet miatt. Számos UNESCO világörökségi helyszín, híres klasszikus kínai kertek, gazdag gasztronómia (különösen halak és rizs), valamint pezsgő művészeti élet – operák, múzeumok, balett – jellemzik. A város körül található 21 falusi turizmusra épülő település pedig autentikus élményeket kínál a látogatóknak.
A hivatalos programot követően Jin Hao, a Budapesti Kínai Kulturális Központ igazgatója vezette végig a vendégeket a „Szucsou-élményen”. A látogatók testközelből ismerkedhettek meg a város tradicionális kézművességével – például a selyemhímzéssel, a miniatűr faragással vagy a keszi szövéssel –, miközben turisztikai és ipari kiállítótereket is megtekinthettek.
A Szucsou–Magyarország Kulturális, Üzleti és Turisztikai Konferencia nemcsak új platformot teremtett a két ország közötti kapcsolatok elmélyítésére, hanem egyben élményszerű, hiteles bemutatása volt egy olyan városnak, amely Kína múltját, jelenét és jövőjét egyszerre képviseli – és amely Budapesthez hasonlóan a kultúra, gazdaság és emberek közötti párbeszéd találkozási pontjává válhat.
ez is érdekes lehet:
Új rekordot állított fel a kínai „mesterséges nap”
Kétezer év művészete egy helyen: Han-dinasztia kiállítás nyílt Budapesten
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Magyarország legnagyobb spirituális fesztiválja 30 éves – így ünnepel a Krisna-völgy
Ez az őrült kínzási módszer látszólag ártalmatlan, mégis tönkreteszi az elmét
Súlyos sérüléseket is okozhat: megjelent Magyarországon a kaukázusi medvetalp!
KÉPEK: Július végétől új Mercedes buszok szállítják majd az utasokat Budapesten!
Gyönyörű hollywoodi sztár, Zendaya fedezi fel Budapest szépségeit: Te is összefuthatsz vele
Kifakadt a 40 éves magyar utazási iroda: külföldiek nyírták ki őket, ez lesz az utasaikkal