Sajtóinformációk szerint vagy az orosz légiirányítás hibázott és adott félreérthető utasítást egy több mint 10 ezer méter magasan haladó kínai gépnek, vagy a gép pilótája értett valamit félre. Mindenesetre nem sokon múlt, hogy a Sanghajból érkező gép Szibéria fölött összeütközzön egy budapesti repülővel.
Budapesti repülőgép ütközött majdnem Oroszországban
Az incidens a Budapestről felszálló és a kínai Ecsou városába tartó egyik SF Airlines gépet, illetve az Air China Sanghajból Milánóba tartó járatát érintette és csak a szerencsén, illetve az ütközéselkerülő rendszeren (TCAS – Traffic Collision Avoidance System) múlt, hogy nem történt katasztrófa az Air China pilótájának manőveréből.
- Ezért nem mennek repülők a Himalája közelébe
A két gépnek ugyanis azonos volt az útvonala, ám különböző magasságokon repültek július 6-án. Nem is lett volna semmi gond, ha a személyszállító gép nem emelkedik 10.400 méteres magasságról 11.000 méteres magasságra. A The Independent információi szerint erre utasítást az orosz légiirányítástól nem kapott. A manőver következtében azonban a két gép mintegy 90-120 méterre közelítette meg egymást, miközben a protokoll szerint a függőleges távolság két gép között legalább 300 méter kell legyen. Nem csoda, hogy azonnal bekapcsolt a TCAS és a pilóták kitérő manőverbe kezdtek.

A helyzet nem volt ennyire durva, de a 90-120 méter, ami elválasztott a két gépet mindenképp veszélyes távolság. Forrás: depositphotos.com
Több gépet kezelhetett szimultán
Sajtóhírek szerint vagy az lehetett a gond, hogy az orosz légiirányító négy gépet kezelt egyszerre, ezért valamilyen félreérthető utasítást adott a személyszállító pilótájának, vagy az, hogy maga a pilóta értett valamit félre, esetleg egy olyan utasítást, amit egy szimultán kezelt másik gépnek szánt a légiirányító. Az incidenst rögzítette a Flightradar, íme az arról készült kép:
- A világ legsúlyosabb repülőgép-szerencsétlensége: a tenerifei légi katasztrófa története
Az eset Tuva mellett, Szibéria egyik hegyes-dombos vidéke fölött történt, a mongol határ közelében.
Mind az Air China, mind pedig az SF Airlines kínai légitársaságok, egyelőre egyikük sem nyilatkozott az esetről.
Katt a további Kínával kapcsolatos hírekért.
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Kemény, határozott beszéddel emlékezett Erdoğan a kilenc évvel ezelőtti puccskísérletre – mi is ott voltunk
A sziklarajz az első fáraót ábrázolja, akit eddig nem ismertünk?
Íme a csodaszer: nemcsak fogyaszt és egészségesebbé tesz, de még a férfiasságot is növeli
Miért van ennyi csótány Budapesten?
A héten érkezik az év leglátványosabb meteorraja, de csak egy trükkel tudod megfigyelni
„Szuperföldet” fedezett fel a NASA, amely az élet nyomait hordozhatja!